Saksa pinšer

German Pinscher

Elegantsel, tugeval ja lihaselisel Saksa pinšeril on lühike sile karv, mille värv võib olla punane, kollakaspruun, must ja pruun või sinine ja pruun. Täiskasvanud koera turjakõrgus on 43–48 cm ja kaal umbes 11–16 kg.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist 1–2 tundi päevas
 • Keskmine koer
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Väga häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Saksa pinšeril on ühised esivanemad suuremat kasvu dobermanni ning väiksema kääbuspinšeriga. Saksa pinšer on talukoer, kelle esivanemad töötasid juba 15. sajandil valvekoerte ning rotipüüdjatena. Algupäraselt oli Saksa pinšereid kahte tüüp karvkattega ning arvatakse, et šnautserid on aretatud karmikarvalistest pinšeritest. Saksa Kennel tunnustas Saksa pinšerit 1879. aastal.

Iseloom

Saksa spinšer on valvas ja vapper, loomuliku valveinstinktiga koeratõug, kes vajab aktiivseid ja kogenud omanikke, kes oskavad teda sotsialiseerida, treenida ja temaga käituda. See elavaloomuline koer võib oma esimesest omanikust üle olla. Õiges kodus saab temast ustav ja tore koer, keda on võimalik kasvatada just selliseks, nagu peremees seda soovib.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka Saksa spinšeril esineda mitmeid pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumine

Koer peab iga päev vähemalt tund aega liikuma, kuid ta on rõõmuga nõus seda ka rohkem tegema. Ta naudib ka agility-, sõnakuulelikkus- ja jälitustreeninguid ning muid koerte spordialasid.

Toitumine

koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Lühike ja sile karvkate ei vaja palju hooldust, piisab, kui seda nädalas korra kammida.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.