Saksa lühikarvaline linnukoer

German Short-Haired Pointer

Saksa lühikarvaline linnukoer on suur, lihaseline ja õilsa ilmega koer. Isaste turjakõrgus on 58–64 cm ja emastel 53–59 cm. Koerte kaal on vahemikus 25–32 kg. Nende lühike ja liibuv kasukas esineb eri maksapruuni, valge ja musta kombinatsioonides ja mustrites – vaadake lähemalt tõustandardist.

  • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
  • Mõningane treening nõutav
  • Naudib tempokaid jalutuskäike
  • Naudib jalutamist üle 2 tunni päevas
  • Suur koer
  • Vajab hoolitsemist kord nädalas
  • Allergiaohtlik tõug
  • Vaikne koer
  • Ei soovi valvekoera
  • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
  • Hea perekoer

Päritolu

Aretatud 19. sajandil Saksamaal jäljekoertest ja pointeritõugudest – näiteks Inglise rebasehagijast, verekoerast, Hispaania pointerist ja Inglise pointerist – on Saksa lühikarvaline linnukoer mitmekülgne jahi-, seisu- ja kättetoov koer (HPR-koer ehk hunt, point, retrieve), kes töötab nii maal kui ka vees. Olles üks esimesi nii mitmekülgseid koeri, kes Saksamaalt Ühendkuningriiki saabus, on Saksa lühikarvaline linnukoer populaarne lemmik ja seltsiline ning ka töötav linnukoer.

Iseloom

Saksa lühikarvalisel linnukoeral on tugev jahiinstinkt ja piisavalt energiat, et täita oma esialgset eesmärki töötava linnukoerana. Ta on hea seltsiline aktiivsele perele, kes suudab tema vajadusi rahuldada. Ta on tuntud oma lojaalsuse, helluse ja armastusväärsuse poolest.

Tervis

Saksa lühikarvaline linnukoer on üldiselt terve tõug. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid. Epilepsia on ka selle tõu esindajate seas levinud.

Liikumine

Saksa lühikarvaline linnukoer on väga aktiivne ja vajab päevas vähemalt kaht tundi tegevust, et energiat kulutada. Kui ta ei saa piisavalt vabalt joosta ja oma intelligentsust proovile panna, hakkab tal igav ning ta hakkab kodus hävitustööd tegema. Talle meeldib asju tuua nii maalt kui veest.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale.

Hooldamine

Nende lühike karvkate on karm ja saba alt veidi pikem. See on lihtsasti hooldatav ja nõuab kammimist kõigest korra nädalas.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.