Saksa karmikarvaline linnukoer

German Wire-Haired Pointer

Suur ja võimas jahikoer, kes on veidi pikem kui kõrge. Isase saksa karmikarvalise linnukoera turjakõrgus on 60–67 cm ja kaal 25–34 kg. Emase turjakõrgus on 56–62 cm ja kaal 20,5–29 kg. Kaetud paksu karmi karvaga, on tal puhmaskulmud ja äratuntav habe. Tema karvkate võib olla maksapruun ja valge, ühtlane maksapruun või mustvalge.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib tempokaid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist üle 2 tunni päevas
 • Suur koer
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Ei soovi valvekoera
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Hea perekoer

Päritolu

Karmikarvalisi linnukoeri on Saksamaal aretatud juba üle kahesaja aasta. Vajati suuri ja sitkeid koeri, kelle paks ning kaitsev kasukas aitaks neid kõiksugu maastikel ja ilmastikuoludes – Alpide piirkonnast ja tihedatest metsadest avatud põllumaani. Kuigi see pole kindel, arvatakse, et Saksa karmikarvalise linnukoera esivanemad võisid olla Airedale'i terjer, Inglise rebasehagijas, Prantsuse grifoonid ja teised Saksa päritolu seisukoerad.

Iseloom

Õrna, tasakaaluka ja valvsana on Saksa karmikarvaline linnukoer õpihimuline ja pereliikmetele truu ning armastav kaaslane. Kui nad ei saa piisavalt vaimset ja füüsilist aktiivsust, võivad nad korda saata silmapaistvat hävitustööd – see koer vajab perega kvaliteetaega.

Tervis

Saksa karmikarvaline linnukoer on üldiselt terve tõug. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid. Epilepsia on ka selle tõu esindajate seas levinud.

Liikumine

Õuesviibimist armastava koerana vajab Saksa karmikarvaline linnukoer päevas vähemalt kahe tunni jagu tegevust. Laisklejad peaksid valima mõne teise tõu, kuid kui inimene naudib pikki jalutuskäike, koeraga töötamist, välikatseid, agility't või isegi jahikulliga jahi pidamist, võib see tõug olla just talle.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale.

Hooldamine

Nende aluskarv on tihe ja pealiskarv karm, umbes 4 cm või pikem. Karvkatte eest hoolitsemine hõlmab kasuka harjamist paar korda nädalas ja vähemalt kaks korda aastas surnud karva trimmimist, või vastavalt vajadusele sagedamini.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.