Havanna bichon

Havanese

Havanna bichon võib olla kääbuskoer, kuid on sellegipoolest tugeva kehaehitusega. Olles veidi pikemad kui kõrged, on täiskasvanud koera turjakõrgus 23–28 cm ja kaal umbes 3–6 kg. Nende kasukas on rikkalik, pehme ja siidine ning puhvis saba keerdub selja kohale. Karv võib olla igat värvi või igas värvikombinatsioonis.

 • Kogenematule omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist pool tundi päevas
 • Kääbuskoer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist iga päev
 • Allergiaohutu tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Sobib hästi teiste loomadega
 • Hea perekoer

Päritolu

Havanna bichon kuulub bichon'ide perekonda, kuhu kuuluvad ka käharakarvaline bichon, Bologna bichon, Coton de Tuléar, lõvikoerake ja Malta bichon. Tõug sai alguse väikesest Vahemere piirkonnast pärit valgest koerast, kes saatis kaupmehi nende reisidel ümber maakera, kus koer jagunes eri tõugudeks. Kuubale saabudes aretati neist Havanna bichon'id, kes said kõigepealt aristokraatide sülekoerteks, enne kui nad võitsid ka tavaliste Kuuba inimeste südamed.

Iseloom

Havanna bichon on elavaloomuline, suhtlusaldis, sõbralik ja kiinduv koer. Nagu võib kääbustõult eeldada, meeldivad talle inimesed – sealhulgas lapsed – ja ta naudib seltskonda. Neile mõjub halvasti, kui nad liiga tihti või liiga kauaks üksi jätta. Väikese mänguhimulise koerana on ta rohkemat kui lihtsalt ilus näolapike ning naudib koolitust ja uute asjade õppimist.

Tervis

Nagu paljudel väikestel tõukoertel, võib ka Havanna bichon'il esineda terviseprobleeme nagu põlvekedra ajutine nihestus (patella luksatsioon). Nagu paljudel teistel tõugudel, esineb ka neil pärilikke silmaprobleeme, seepärast tuleb aretamisel kasutatavate koerte silmi regulaarselt kontrollida.

Liikumine

Väikese tõuna vajab Havanna bichon päevas kõigest pool tundi tegevust. Mänguhimulise koerana võib ta energiat kulutada kas perega aias mängides või jalutuskäiku tehes. Tema suurim rõõm on omanikuga igal pool kaasas käia.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Havanna bichon'i kasukas on pehme ja siidine. Pealiskarv on rikkalik ja kergelt kähar ning selle all on ka aluskarv. Igapäevane hooldamine on vajalik, et hoida pikka ja siidist karva pulstumast.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.