Hovawart

Hovawart

Suur, võimas, keskmise/pika karvkattega koer hovawart on natuke pikem kui kõrge. Isased koerad on märgatavalt maskuliinsed ja emased feminiinsed. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 63–70 cm ja kaal 30–40 kg, emastel vastavalt 58–65 cm ning 25–35 kg. Ilmastikukindel karvkate võib olla must, hele või must-kuldne.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist 1–2 tundi päevas
 • Suur koer
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub, annab häiret ja kaitseb füüsiliselt
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

See Saksa tõug aretati keskajal karja, talude ja isegi losside kaitsmiseks. Kahjuks suri hovawarti koeratõug välja, aga selle aretas taas zooloog dr. Konig pärast esimest maailmasõda. Ta leidis hovawarti-taolisi koeri Harzi ning Schwarzwaldi piirkonnas, kust tõug algselt pärines. Ta ristas neid Saksa lambakoera, Ungari kuvasz'i, Newfoundlandi koera, leonbergeri ja teiste sarnaste tõugudega, kuni tõug vastas joonistustel olevatele.

Iseloom

Enesekindel, vapper ja mitmekülgne hovawart on truu ja pühendunud seltsikoer. Tal on tugevad valveinstinktid ning kaitseb oma kodu ja perekonda, seega on varajane sotsialiseerimine hädavajalik, aga üldiselt on tal tasakaalukas ja salliv iseloom.

Tervis

Nagu paljude teiste tõugude puhul, võib hovawartidel esineda puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on seega oluline hinnata koerte puusaliigeseid. Sellel tõul esineb rohkem kilpnäärme alatalitlust (hüpotüreoidism).

Liikumine

Suur ja energiline koer hovawart vajab igapäevaselt kaks või enam tundi tegevust. Talle meeldivad pikad jalutuskäigud ja jälgede ajamine ning tema kuulekust ja töökatseid on võimalik treenida kõrgele tasemele.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale.

Hooldamine

Aluskarv on hõre ning pealmine karvkate keskmise pikkusega ning tihe. Rinnal, kõhul, jalgade tagakülgedel ning sabal on karv paksem. Karv vajab nädalas kaks kuni kolm korda hooldamist, et vältida pulstumist.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.