Ungari puli

Hungarian Puli

Puli võib kergesti ära tunda selle erilise karvkatte järgi – pikad „nöörid“, mis mõnikord ulatuvad maani. Värvi poolest võivad nad olla mustad, roostemustad, valged või aprikoosi ja halli erinevad toonid. Kasuka all on tugev ja lihaseline tõug. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 40–44 cm ja kaal 13–15 kg. Täiskasvanud emastel on turjakõrgus 37–41 cm ning kaal 10–13 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Keskmine koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohutu tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Madjarid, ühed paljudest rändavatest hunnidest, kes Ida-Euroopasse migreerusid, tõid puli oma kodumaale 9. sajandil. Need koerad olid harjunud oma karja kaitsma ja karjatama. Aastate jooksul aretati neid tänu nende töövõimele ning varsti jõudis tõug ka teistesse riikidesse. Tänaseks on puli kohandunud nii linnaeluks kui ka maal töötamiseks ja elamiseks.

Iseloom

Elavatel ja erksatel pulidel on kalduvus luua side ühe pereliikmega. Nad on sõbralikud, kuigi kuulutavad ukse juures külaliste saabumist ning on nendega mõnevõrra tagasihoidlikud. Nad võivad olla kangekaelased, aga koolitamisel kiire õppimisvõimega.

Tervis

Ungari puli on suhteliselt terve ja elujõuline tõug. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis põhjustab liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumine

Loomult energiline puli vajab mõistlikul hulgal tegevust – täiskasvanu puhul vähemalt üks tund päevas, soovitatavalt rohkem – ning nad on omas elemendis, kui neile võimaldatakse vabalt ringi jooksmise aeg müramiseks ja mängimiseks.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Nende teistest eristuv karvkate ei arene välja enne pulide kolmandat eluaastat, aga lisaaega peab kulutama just noorukieas koera kasukale. Kui soovitakse ilma „nöörideta“ koera, võib karva lühikeseks ajada, aga see ei ole näitusekoerte puhul lubatud. Pulid ei aja karva, aga sinna võivad kinni jääda mustus ja väikesed asjad. Peske seda koeratõugu ainult suvel, kuna nende karvkatte täielikule kuivamisele võib kuluda päevi.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.