Ungari vizsla

Hungarian Vizsla

Jõuline, suursugune, keskmise suurusega koer. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 57–64 cm ja emastel 53–60 cm. Nad kaaluvad 20–30 kg. Lühike ja tihe karvkate on sile ning pilkupüüdva punakas-kuldse värviga.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib tempokaid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist üle 2 tunni päevas
 • Suur koer
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Ei soovi valvekoera
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Vizsla on sajanditepikkuse ajalooga koeratõug. Karpaatidest on leitud arvatavasti 1000 aasta vanuseid kaljujooniseid, mis kujutavad rändavat madjarit jahti pidamas koos pistriku ja koeraga, mis on väga sarnane vizsla'ga. Kahe maailmasõjaga suri koeratõug peaaegu välja, aga pühendunud aretajad suutsid tõu Ungarist välja smugeldatud koertega taaselustada. Tõug ei ole täna mitte ainult populaarne HPR-koer (hunt, point, retrieve – jahi-, seisu- ja kättetoov koer), vaid ka äärmiselt armastatud seltsiline.

Iseloom

Elava iseloomuga Ungari vizsla on lõbus, vilgas ja hooliv kaaslane neile, kes saavad pühendada talle vajaliku aja ning tähelepanu. Tundlik koer, kes armastab tegutseda ning uusi asju õppida ja naudib treeninguid, tingimusel, et need on lõbusad ja rahuldust pakkuvad. Loomult on ta oma lähedaste suhtes kaitsev.

Tervis

Ungari vizsla on üldiselt terve tõug. Kõige levinumad tõuspetsiifilised probleemid on neelamishäire ja epilepsia.

Liikumine

Ungari vizsla vajab päevas vähemalt kaks tundi tegevust. Nagu oodata võib, arvestades tema HPR-tausta, meeldivad neile äratoomise mängud (maal ja vees), kuigi nad on mitmekülgsed ja on olnud edukad mitmetel koerte võistlusaladel – välikatsetest kuni agility'ni.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Lühike sile karvkate on tihe ja üsna rasvane ning vajab väga vähe hooldust – ainult iganädalane harjamine.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.