Ungari karmikarvaline vizsla

Hungarian Wire-Haired Vizsla

Karmikarvaline vizsla on keskmise suurusega aktiivne koer, kellel on karm ja kõva karvkate, mis on kuldse liiva kuni rooste värvusega. Neil on iseloomulikud vuntsid ja karvased kulmud. Neil on suursugune ja graatsiline välimus ning nad jätavad mulje nagu oleksid väga vastupidavad. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on umbes 58–62 cm ja emastel 54–58 cm. Nad kaaluvad 20–30 kg.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib tempokaid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist üle 2 tunni päevas
 • Suur koer
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Ei soovi valvekoera
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Hea perekoer

Päritolu

1000 aasta tagused joonistused kujutavad madjaritest jahimehi (Ungari varased asukad) koos koerte ja pistrikega. Need koerad olid tänapäeva karmikarvalise vizsla'ga väga sarnased. Kui madjarid läksid teistesse riikidesse, võtsid nad oma koerad kaasa, mis viis teiste tõugudega ristamiseni, kuid kahe maailmasõjaga oli tõug peaaegu hävitatud. Tõug eksisteerib täna ainult tänu sellele, et mõned koerad smugeldati sellel ajal riigist välja. Hiljutine selektiivne tõuaretus arendas vizsla terviklikuks jahi-, seisu- ja kättetoovaks koeraks. Karmikarvaline tõug aretati 1930. aastatel ning on jahimeeste seas populaarsust kogumas, kuna nad suudavad taluda külmemat kliimat ja vett paremini kui lühikarvalised.

Iseloom

Ungari karmikarvaline viszla naudib väljas olemist ning sobib ideaalselt maal elavale perele. Nad on väga südamlikud ja lojaalsed ning loomult oma pere suhtes kaitsvad. Nad on hea meelega nii pere- kui ka töökoerad. Nad on kiired õppijad ning innukad meelejärele olijad, aga väga tundlikud, seepärast on eriti oluline, et koolitamine oleks lõbus ja õrn.

Tervis

Ungari karmikarvaline vizsla on suhteliselt terve tõug, kellel on vähe laialt levinud terviseprobleeme.

Liikumine

Karmikarvaline vizsla vajab palju tegevust ja teda tuleb hoida aktiivsena – täiskasvanud koer vajab päevas üle kahe tunni liikumist. Nagu oodata võib, arvestades tema HPR-tausta (hunt, point, retrieve – jahi-, seisu- ja kättetoov koer), meeldivad talle äratoomise mängud (maal ja vees), kuigi ta suhtub entusiasmiga enamikesse koerte võistlusaladesse, nagu agility'sse.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Nende karvkate vajab iganädalast hooldamist. Karmikarvaline kate kaelal ja kehal on kuni 4 cm pikkune. Aluskarv on külmadel kuudel tihedam. Näokarvad moodustavad lõuale väikese habeme ning kulmud on tihedad. Surnud või lahtised karvad saab eemaldada käsitsi trimmimisega.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.