Ibiza podenco (lühi-/siledakarvaline)

Ibizan Hound (Short/smooth coat)

Ibiza podenco on keskmise suurusega, pikk, lühi- või karmikarvaline püstiste kõrvadega koer. Ühevärvilisena leidub neid valget, kastani- või lõvitooni või nende värvide ükskõik missuguse kombinatsioonina. Täiskasvanud Ibiza podenco turjakõrgus on umbes 56–74 cm ja kaal 19–25 kg.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Suur koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Ei soovi valvekoera
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

See tõug on tõesti elav tükk ajaloost. Ibiza podenco juured ulatuvad aastasse 4000 eKr ja kaugemalegi. Peamiselt suurte vaaraode ajastuga seoses on tõugu kujutatud paljudel friisidel, millest kõige tähelepanuväärseim on kujutis Anubisena. Oleks õige öelda, et tõug ei ole mitmete tuhandete aastate jooksul eriti palju muutunud. Foiniiklastest kaupmehed viisid Ibiza podenco Baleaari saatele ning neid võib tänase päevani leida töötamas Hispaanias ja seda ümbritsevatel saartel.

Iseloom

See on väga kiinduv, tundlik tõug. Nad on imeliselt lojaalsed ning on õiges kodus head lemmikloomad. Aga see ei ole nõrganärvilistele mõeldud tõug: nad võivad olla võrdlemisi häälekad ning armastavad seltskonda – see ei ole tõug, kelle saab pikaks ajaks üksi jätta.

Tervis

Ibiza podenco on üldiselt vastupidav ning neil on vähe levinud terviseprobleeme. Teatakse mõnda neuroloogilist haigust, aga need ei tundu olevat levinud.

Liikumine

Need koerad vajavad palju tegevust – täiskasvanute paar tundi päevas. Kord juba jahisaagi lõhn ninas, nad ainult jooksevad ja jooksevad, seega on vajalik kuuletumine tagasikutsumise käsklusele. Neil peaks laskma liikuda ohututel aladel, kus puuduvad liiklusrisk ja muud ohud.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Nii lühi- kui karmikarvalist Ibiza podencot on kerge hooldada. Iganädalane harjamine peaks olema mõlema karvkatte puhul piisav.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.