Iiri punavalge setter

Irish Red and White Setter

Iiri punavalge setter on tugev sportlik koer, kellel on hästi sulgjate karvadega keskmise pikkusega pärlvalge punaste laikudega karvkate. Täiskasvanud koerte turjakõrgus on umbes 58,5–68,5 cm ja kaal ligikaudu 27–32 kg.

 • Kogenematule omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib tempokaid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist üle 2 tunni päevas
 • Suur koer
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Ei soovi valvekoera
 • Sobib hästi teiste loomadega
 • Hea perekoer

Päritolu

Iiri (punase) setteriga tihedalt seotud Iiri punavalget setterit võib leida juba 18. sajandist, kuigi tõug võis vabalt olemas olla juba varem, kuna punavalgeid jahikoeri on kirjeldatud tekstides, mis pärinevad 16. sajandist. Setterid olid 17. ja 18. sajandil maa-aadlike seas populaarsed jahikoerad, enamik olid punavalged, aga 19. sajandi lõpupoole eelistati üleni punast kasukat ning punavalget ohustas väljasuremine. Õnneks jäi neid ellu piisaval hulgal, et pühendunud aretajad suutsid pärast esimest maailmasõda tõu taaselustada.

Iseloom

Õrn, heatahtlik ja sõnakuulelik Iiri punavalge setter on rõõmsameelne ja kiinduv kaaslane ning ka entusiastlik töötegija. Kuna ta on energiline, vajab ta aktiivset omanikku, kes täidaks tema liikumisvajaduse.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka Iiri punavalgel setteril esineda mitmeid pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid. Neil võib olla ka kalduvus seedetrakti häiretele.

Liikumine

Energiline ja aktiivne Iiri punavalge setter vajab igapäevaselt kaks või enam tundi tegevust, sealhulgas vabalt jooksmist.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale.

Hooldamine

Soovitatav on harjata ja kammida karva paar korda nädalas, pöörates erilist tähelepanu sulgjatele karvadele (pikemad karvad sabal, jalgade tagaküljed, rind ja kõht), mis hooldamata jätmisel pulsti lähevad.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.