Iiri terjer

Irish Terrier

Keskmise suurusega elegantsel terjeril on karmikarvaline kasukas, mis võib olla punane, punane/nisukarva või kollane/punane. Täiskasvanud isaste koerte turjakõrgus on ligikaudu 48 cm ja emastel 46 cm, nad kaaluvad umbes 11–12 kg.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Keskmine koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Arvatavasti üks vanimatest Iirimaalt tulnud koeratõugudest, mis pärineb Corki piirkonnast. Iiri terjerit on kasutatud valvekoerana ja kahjuritõrjeks. Tuntud ka Iiri punase terjerina, et vältida segiajamist teiste Iiri terjeri tõugudega, on see koer tuntud ka punase saatana nime all ning neid kasutati esimeses maailmasõjas sidekoertena. Tema täpne päritolu on teadmata, aga ilmselt pärineb ta vanast mustpruunist terjerist.

Iseloom

„Punane saatan“ ei ole tegelikult oma hüüdnime väärt – jah, Iiri terjerid võivad olla hoolimatud ja vallatud ning neil on maine olla teiste koertega vahetevahel särtsakad, aga inimestele on nad heatahtlikud, lõbusad ja pühendunud kaaslased.

Tervis

Iiri terjerid on üldiselt jõulised ja terved koerad. Neil on tuntud pärilik haigus nimega hüperkeratoos, millega käpapadjad lõhenevad, aga tänu hoolikale aretamisele on see nüüdseks harvaesinev.

Liikumine

Nad vajavad igapäevaselt tunnijagu tegevust. Kui koer on teiste koertega riiakas, siis tuleb teda hoida avalikes kohtades rihma otsas veendumaks, et ta ei ole häiriv. Proovige ja harjutage ilma rihmata liikumist piirkondades, kus ta teisi koeri ei kohta.

Toitumine

Iiri terjeri toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Karm ja tugev pealiskarv on sirge ja liibuv ning sellel on pehmem ja peenem aluskarv. Vajalik on paaril korral nädalas karva harjata ning kaks või kolm korda aastas käsitsi trimmida (kohtades, kust surnud karvad välja turritavad).

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.