Iiri hundikoer

Irish Wolfhound

Kõigist koeratõugudest suurim, on täiskasvanud isase Iiri hundikoera minimaalne turjakõrgus 79 cm ja emasel 71 cm. Tõu keskmine turjakõrgus on 81–86 cm ning täiskasvanud isased kaaluvad minimaalselt 54,5 kg, emased 40,9 kg. Kuigi tohutusuur, on ta graatsiline ja sportlik. Karm keskmise pikkusega karvkate võib olla hall, hallikaspruun, punane, must, valge, kollakaspruun, nisukarva või terashall.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Ülisuur koer
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Ei soovi valvekoera
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Iiri hundikoer on väga vana tõug. Suurte hundikoerte olemasolu Iirimaal on dokumenteeritud rohkem kui 2000 aastat tagasi. Kuningate ja aadlike koeral – Iiri hundikoeral – on pikk ja põnev ajalugu, kus teda on kasutatud nii sõjakoerana (sõdalaste mahatõmbamine hobustelt ja sõjavankritest) kui ka hundijahil. Iirimaal tapeti viimane hunt aastal 1786 ning see viis tõu populaarsuse järsule langusele, mida süvendas 1840. aastatel aset leidnud suur näljahäda, aga tõu taaselustasid pühendunud entusiastid.

Iseloom

Sõbralik ja lahke Iiri hundikoer on koeramaailma leebe hiiglane, aga kutsikad ja noored koerad on energilised ja tormakad, seega ei pruugi tõug olla ideaalne väikeste lastega perekonna jaoks. Ta saab teiste koertega hästi läbi, aga mõned võivad olla hirmutatud tema suurusest. Tema tohutu lõplik suurus muudab ta paljude perede jaoks ebasobivaks, aga neile, kes suudavad tema vajadusi rahuldada, on ta pühendunud kaaslane.

Tervis

Olles lühema elueaga kui enamik tõuge, on Iiri hundikoera kõige tõsisemad terviseprobleemid, mille suhtes tal on eelsoodumus, agressiivne luuvähk ja südamehaigused. Pärilike haigustena on märgatud ka maksa- ja silmaprobleeme, kuid tänu järjepidevale kontrollile ning hoolikale aretustööle on need muutunud üsna haruldaseks.

Liikumine

Ta võib olla hiiglaslik, aga Iiri hundikoer on aktiivne ning üllatavalt kiire ja nobe. Täiskasvanud terve Iiri hundikoer vajab päevas vähemalt kaks tundi tegevust. Sellegipoolest tuleb luustikuprobleemide vältimiseks hoolikalt jälgida, et noori koeri üle ei koormataks.

Toitumine

Hiigelkasvu koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras vitamiine ja mineraale, mis toetavad nende liigeseid ja kõhri. Iiri hundikoeral on ka kalduvus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Proovige tihedamaid toidukordi ja väiksemaid portsjoneid, et riski vähendada.

Hooldamine

Iiri hundikoera karm ja tugev karvkate vajab vähe hooldamist, vaid harjamist paar korda nädalas.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.