Jaapani shiba inu

Japanese Shibu Inu

Shiba inu on tugev, keskmise suurusega spitsi-tüüpi koer (ehk tal on püstised kõrvad, paks kasukas ja keerdunud saba). Akita väiksema versioonina on täiskasvanud isaste turjakõrgus umbes 39,5 cm ning emastel 36,5 cm. Paksu ja pehmet aluskarva katab tugev ja sirge pealiskarv, mis võib olla punane, punane-seesam (punane koos mustade karvaotstega), must-pruun või valge.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Väike koer
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Aretatud Jaapani mägedes väikeloomi peidust välja ajama ning neile jahti pidama, on shiba inu akita väiksem vorm. Tõesti, tõlkes tähendab shiba inu „väike koer“. Üks vanimaid koeratõugusid, kelle ajalugu ulatub 3. sajandisse eKr, shiba inu suri teise maailmasõja ajal peaaegu täielikult välja. Tõu päästmiseks kasutati väikest hulka koeri, kes olid suutnud üle elada pommitamised ja taudiepideemia.

Iseloom

Valvel, aktiivne ja sõbralik jaapani shiba inu võib olla üsna iseseisev ning tihtipeale tugeva jahiinstinktiga. Varajane ning põhjalik sotsialiseerimine on hädavajalik, eriti selleks, et aidata neil teiste koertega läbi saada. Tõu omapärane tunnus on nn shiba karje – kiljuv hääl, mida ta teeb siis, kui on erutatud või ärritunud.

Tervis

Shiba inu on üldiselt terve ja tugev tõug. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja aretamiseks mõeldud koertel tuleks silmi regulaarselt kontrollida.

Liikumine

Tegevust vajavad nad umbes ühe tunni päevas. Nende võimaliku soovi tõttu jälitada, tuleb tagada, et koer kuuletuks tagasikutsumise käsklusele, enne kui ta rihma otsast lahti lastakse, ning liikuda tuleb turvalistel piiratud aladel.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Shiba inu on väga puhas tõug – tegelikult ta hoolitseb enda eest ise, natuke nagu kass. Siiski vajab karvkate korra nädalas harjamist ning kui on karvavahetuse aeg, on aru saada, kui paks see aluskarv päriselt on.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.