King Charlesi spanjel

King Charles Spaniel

Suursugune, kompaktne King Charlesi spanjel on lühike, tugeva kehaehituse ja pika siidise kasukaga, mis on sirge või kergelt laineline. Karv võib olla must-pruun, kolmevärviline (must, valge ja pruun), Blenheim (valge koos punasega) või rubiinpunane. Täiskasvanud King Charlesi spanjelite turjakõrgus on umbes 30–33 cm ning kaal 3,6–6,3 kg.

 • Kogenematule omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Väike koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Sobib hästi teiste loomadega
 • Hea perekoer

Päritolu

Töötavatest linnukoertest pärinevast kääbusspanjelist tehti miniatuurne vorm olemaks seltsikoer aristokraatlikele naistele ja sellest sajanditevanusest koeratüübist pärineb King Charlesi spanjel. Sellel idamaiste kääbustõugudega, nagu mops ning Jaapani chin ristatud tõul on suured silmad, kuplikujuline kolju ning lamendatud nägu, mis olid Kaug-Idast pärinevate kääbuskoerte hulgas levinud. Tema kõige kuulsam austaja oli muidugi kuningas Charles II, kelle järgi ta ka oma nime on saanud.

Iseloom

Leebe, rõõmsameelne ja armastav King Charlesi spanjel on rahuldust pakkuv seltsikoer. Ta võib olla võõrastega vaoshoitud, aga perekonda ja tuttavatesse on ta väga kiindunud. Ta saab läbi teiste koerte ja koduloomadega ning naudib ühtviisi nii noorte kui ka vanade seltskonda, aga lapsed peaksid tema juures ettevaatlikud olema, kuna tema suurus teeb ta haavatavaks juhuslikele vigastustele.

Tervis

Osa King Charlesi spanjelite hulgas on teatatud tõsisest valulikust neuroloogilisest haigusest – süringomüeeliast. Nagu paljudel teistel väikestel tõukoertel, võib ka King Charlesi spanjelil esineda põlvekedra nihestust ning neil isenditel, kellel on väga lame nägu, võib esineda probleeme hingamisteedega.

Liikumine

Väikest tõugu King Charlesi spanjel ei vaja väga palju tegevust ning on rahul igapäevase pooletunnise jalutuskäiguga, kuigi ta on nõus ka rohkemaga, kui peremehel on võimalik talle seda pakkuda. Nad naudivad omanikega mängimist ning on targad koerad, kellele meeldib ka treenimine.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Keskmine/pikk siidine karv vajab kaks või kolm korda nädalas hooldamist, kus peab erilist tähelepanu pöörama sulgjatele karvadele (pikemad karvad) kõrvadel, jalgadel ja sabal, mis hooldamata jätmisel pulstuvad.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.