Weimari linnukoer (lühi-/siledakarvaline)

Weimaraner (Short/smooth coat)

Hõbehalli, läikiva ja lühikese karvkattega Weimari linnukoer on üks silmapaistavamaid tõuge. Linnukoerte grupi üks kõrgemaid koeri on oma kiiruse, sitkuse ja vastupidavuse juures väga graatsiline. Selle tõu puhul on olemas kahte tüüpi kasukat: lühikarvaline ja pikakarvaline. Viimane pole nii laialt levinud. Weimari linnukoera ülekaalukas värving on hõbehall hiire- või hirvehalli varjunditega. Täiskasvanud isase koera turjakõrgus on 61–69 cm ja kaal umbes 27 kg, emase turjakõrgus on 56–64 cm ja kaal umbes 22,5 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib tempokaid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist 1–2 tundi päevas
 • Suur koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Valvekoer. Haugub, annab häiret ja kaitseb füüsiliselt
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Weimari linnukoera tõugu kujutati 17. sajandi alguses Van Dyke'i maalil. Usutakse, et tõug pärineb sugukonnast, mis on sarnane Saksa lühikarvalisele pointerile ning millele lisati varajases staadiumis verekoera. Lisaks leidub tõus mitme erineva jäljekoera verd. Tõug on oma nime saanud Weimari suurvürsti Karl Augusti õukonna järgi ning koeri kasutati kunagi suurulukite, huntide, ilveste, hirvede, puumade, karude jt jahtimiseks. Kui suurulukite jahtimine Euroopas 19. sajandi lõpus lõppes, muutusid Weimari linnukoerad haruldaseks. Samas said neist valikulise aretamise käigus väikeloomade jahikoerad ja linnukoerad.

Iseloom

Weimari linnukoerad on mitmekülgsed koerad, kes armastavad pereelu. Nad on sõbralikud ja energilised, kuid tänu oma valvsusele on nad ka suurepärased valvekoerad. Nad on väga tugeva iseloomuga, seega pole just kõige sobivam esimese koera valik esmakordsele koeraomanikule. Kui oled kogenud ja oskate koera sotsialiseerida, treenida ja talle liikuvaid tegevusi pakkuda, saab temast sulle suurepärane kaaslane.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka Weimari linnukoeral esineda puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme), seetõttu on oluline enne aretamist koerte puusi hinnata. Sarnaselt paljudele suurtele tõugudele on neil suurem eelsoodumus teatud luustikuprobleemide, südamehaiguse ja spetsiifilise kõhuprobleemi (maokeerd) tekkeks.

Liikumine

Weimari linnukoerad peavad regulaarselt käima pikkadel jalutuskäikudel, mis neid toas rahulikuna hoiavad. Kui nad ei saa piisavalt liikuda, võivad nad hakata asju lõhkuma ja õnnetuks muutuda. Nad armastava ujuda ja asju kätte tuua ning mõlemad mainitud tegevused hoiavad nende aktiivset meelt tegevuses. Täiskasvanud Weimari linnukoer peab igapäevaselt üle kahe tunni liikuma ning treenima.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale. Weimari linnukoeral on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Lühikarvaline Weimari linnukoer on üks kõige kergemini hooldatavaid tõuge, kelle karva eest peab väga vähe hoolitsema. Isegi kui ta on jooksnud kõige mudasematel põldudel, tundub mustus tema pealt lihtsalt maha kukkuvat. Teie peate vaid ta kasuka läikima lööma. Haruldasema, pikakarvalisel Weimari linnukoera kasuka pikkus on 2,5–5 cm ning pikemad karvad vajavad rohkem tähelepanu. Neid tuleks regulaarselt harjata ja kammida. Rutiinselt tuleks kontrollida ka nende kõrvu, veendumaks, et seal pole põletikku.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.