Walesi corgi (Cardigan) (keskmise-/pikakarvaline)

Welsh Corgi (Cardigan) (Medium/long coat)

Walesi Cardigani corgi on lühike ja tugev maadligi kehaga koer. Tema sirge, keskmise pikkusega või lühike karv on veekindel. Tal on ka rebase omale sarnane saba ning tema pea sarnaneb samuti rebasele. Nende keha pikkus ninast sabani on palju suurem kui turjakõrgus. Tema kasukat on mitut värvi – täpsema teabe saamiseks vaata tõustandardit. Täiskasvanud Cardigani turjakõrgus on umbes 30 cm ja kaal 15–18 kg.

  • Kogenud omanikule sobiv koer
  • Mõningane treening nõutav
  • Naudib lühikesi jalutuskäike
  • Naudib jalutamist tund aega päevas
  • Väike koer
  • Vajab hoolitsemist ülepäeva
  • Allergiaohtlik tõug
  • Vaikne koer
  • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
  • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
  • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Leitud dokumendid näitavad, et Walesi Cardigani corgi on Ühendkuningriigis olemas olnud juba alates 1200. aastast eKr. Usutakse, et keldid tõid need koerad Walesi ja nad said karjaajajate seas väga populaarseks. 1934. aastal hakati Ühendkuningriigis eristama Cardigani ja Pembroke'i corgi'sid.

Iseloom

Cardigani corgi on energiline väike koer, kellele sobib pere, kes armastab palju looduses viibida. Koer on oma esivanematelt pärinud karjaajamisinstinkti ning seetõttu naudib ta pidevalt liikumises olemist. Neil on kalduvus kandasid näksata ning jalgu taga ajada. Oma perele on nad kuulekad ja lojaalsed. Ümbritseva suhtes on nad valvsad, seetõttu on nad ka kodus head valvekoerad.

Tervis

Walesi corgi (Cardigan) on üldiselt väga vastupidav tõug. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis põhjustab liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid. Nende kehakuju tõttu on neil suurem eelsoodumus seljadiski probleemide tekkeks.

Liikumine

See Walesi corgi tõug peab hoolimata oma lühikestest jalgadest küllaltki palju liikuma – vähemalt tunni päevas. Samas kohanevad nad erineva aktiivsusega ning sobituvad pere režiimiga.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Cardigani corgi kasukas on lühike või keskmise pikkusega, sirge, veekindel ja tiheda aluskarvaga. Sellist tüüpi kasuka hooldamiseks ei kulu palju aega – seda tuleb harjata umbes kaks korda nädalas, et eemaldada lahtised ja surnud karvad. Kui koer on olnud väljas pori sees, siis on kuivanud pori kerge eemaldada.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.