Sobiva kutsika leidmine

See, et oled otsustanud pakkuda kutsikale armastavat kodu, on suurepärane uudis! Kui oled sobiva tõu välja valinud, siis tuleb sul leida mainekas varjupaik või koerakasvataja, kelle käest kutsikas tuua.
Musta-pruunikirju punase kaelarihmaga kutsikas vaatab omanikule alt üles
Musta-pruunikirju punase kaelarihmaga kutsikas vaatab omanikule alt üles
Musta-pruunikirju punase kaelarihmaga kutsikas vaatab omanikule alt üles

Kõige tähtsam kõigepealt

On oluline, et mõtleksid enne looma kojutoomist hoolikalt läbi, mis tõugu koera soovid. Suurtele pruunidele kutsikasilmadele või karvasele energiapommile on väga lihtne järele anda, kuid pea meeles, et koera võtmine tähendab pikaajalise suhte loomist, seepärast veendu, et sobite oma lemmikuga kokku.

Koer ei pea sobituma mitte üksnes sinu eluviisi, vaid ka -keskkonnaga. Kui elad näiteks väikses kodus, kus on vähe õueruumi, siis sobib sulle ilmselt paremini väike koer.

Peale tõu on tähtis mõelda ka looma vanuse peale. Kutsikatega peab väga palju tegelema, aga kui sul ei ole tema kantseldamiseks piisavalt aega, siis peaksid endalt küsima, kas poleks lihtsam pakkuda uut kodu täiskasvanud koerale.

Kui oled kindlalt otsustanud, et soovid kutsikat, siis ongi käes aeg oma uus karvane semu välja valida!

Kasvataja käest ostmine

Üks võimalus on osta kutsikas omaniku või tõuaretaja käest. Selleks et valiksid maineka koerakasvataja, kes soovib teie kutsikale parimat, otsi Eesti Kennelliidu kodulehelt registreeritud kasvatajate jms kohta informatsiooni. Välja töötatud tõuaretuskavas osalevad usaldusväärsed kasvatajad, kes järgivad neile antud juhiseid. Tõuklubid on samuti hea infoallikas teabe saamiseks tõuaretajate kohta.

Hoolimata looma armsusest ära osta kutsikat loomapoest, veebipoest (enne loomaga päriselus kohtumist) ega mitte mingil tingimusel, kui kutsika taust on ebaselge (nt vanakraamiturult, ajalehekuulutuse peale). Tegemist võib olla nn kutsikavabrikust pärit, või mis veel hullem – varastatud loomaga.

Kui kavatsed osta kutsika kasvataja käest, siis tee eeltööd, lugedes näiteks erialaajakirja või vastavaid veebilehti. Koeranäitused pakuvad kasvatajatele ja omanikele häid võimalusi kohtumiseks ning huvitava tõu kohta lisainfo hankimiseks.

Small blue icon

Küsimused, mida kutsikat ostes kasvataja käest küsida:

Large dog icon
  • Kui palju pesakondi on koeraemal olnud ja mitu korda aastas? Vastutustundlikud kasvatajad ei lase koeral tuua aastas rohkem kui ühe pesakonna.
  • Kuidas tiinus kulges? Kas koeraemal tekkis komplikatsioone?
  • Kas koeraemal või -isal on esinenud terviseprobleeme? Küsi kindlasti puusade/küünarliigeste ja silmade kohta.
  • Kas koeri on tõule omaste geneetilist päritolu haiguste suhtes kontrollitud? (Uuri selle kohta enne kasvataja poole pöördumist, et te teaksid, milliseid teste loomadele tehakse.)
  • Kas koeraisaga on ka võimalik kohtuda? Kui teda ei ole käepärast, siis nõua kohtumist koeraemaga.
House icon with heart
  • Millises keskkonnas pesakond kasvab? Kutsikad, kes kasvavad aktiivses kodus, kus on teisi lemmikloomi ja lapsi ning käib palju külalisi, on paremini sotsialiseeritud kui need loomad, kes elavad vaiksemas kodus või koerakasvanduses.
  • Kas sinu kutsikas saab enne kojutoomist mikrokiibi? Mitmetes omavalitsustes on mikrokiibistamine kohustuslik.
  • Kas kutsikas vaktsineeritakse ning ta saab ussi- ja kirbutõrje, enne kui sa looma koju viid? Vastutustundlikud kasvatajad teevad kutsikatele sobivas vanuses kõik vajalikud protseduurid.
  • Kas tegemist on kennelliidu tõuaretuskavva hõlmatud tõuaretajaga ning kas kutsikad kvalifitseeruvad kennelliidus registreerimiseks? See küsimus on relevantne üksnes juhul kui otsid tõukutsikat.
  • Kas koerakasvataja tegeleb ainult loomade sigitamisega või osalevad tema loomad näitustel, võistlustel või on tegemist töökoertega?
  • Kui kaua on kasvataja koerte kasvatamisega tegelenud? Kogenud tõuaretajal on kasvatatava tõu kohta laialdased teadmised.
  • Kas ta aretab enam kui üht tõugu koeri? Mitu eri tõugu üheskoos võib viidata äritegevusele või veelgi hullem – kutsikavabrikule.
  • Missugust toetust kasvataja sulle pakub? Vastutustundlikud kasvatajad aitavad nõu ja jõuga, sh annavad sulle kaasa kirjaliku teabe kutsika eest hoolitsemise kohta. Mainekad kasvatajad pakuvad sulle oma tuge kogu koera eluea jooksul.
  • Kas kasvataja võtab kutsika/koera tagasi, kui looma eluea jooksul tekib mingeid probleeme (nt tervise- või käitumisprobleemid)?
  • Kas nad pakuvad kutsikale lemmikloomakindlustust?

Kui kasvataja ei suuda või ei taha enamikule sinu küsimustest vastata, siis kaalu hoolikalt, kas tegemist on õige inimesega, kelle käest tasuks omale kutsikat osta.

Ära üllatu ega solvu, kui kasvataja küsib sinu käest sama palju küsimusi nagu sina tema käest. Tegemist on hea märgiga, mis viitab, et kasvataja on tõepoolest huvitatud kutsikale parima võimaliku kodu leidmisest. Ta soovib olla kindel, et oled looma võtmiseks valmis ning sinu elukorraldus sobib konkreetsele kutsikale.

Kui oled leidnud sobiva kasvataja ning küsinud vastastikku küsimusi ja vastustega rahule jäänud, siis on aeg kohtuda silmast silma ning leida endale kutsikas. Külastuse ajal peaksid pöörama tähelepanu alljärgnevale:

  • Vaata üle keskkond, kus kutsikad kasvavad. Kas see on puhas ja kuiv? Kas koeraemal ja kutsikatel on oma koht, kus olla? Ühes kohas ei tohiks olla palju koeri koos.
  • Vaata kõiki koeri. Kas nad paistavad terved, õnnelikud ja sõbralikud? Kas nad tunnevad end kasvataja läheduses kindlalt? Viimane peab kohtlema kõiki koeri lugupidavalt.
  • Kohtu enne kutsika võtmist ka koeraema ja ülejäänud pesakonnaga – vastutustundlik kasvataja võimaldab seda sulle hea meelega.
  • Kui koeraema ilmutab tema pesakonda uurivate inimeste suhtes ettevaatust, siis see on normaalne nähtus, kuid ta peaks olema üksnes tähelepanelik, mitte närviline ega agressiivne. Kui kutsikad on piisavalt vanad, siis peaks kasvataja lubama sul looma ka sülle võtta, aga küsi kindlasti kõigepealt luba.
  • Vaata koeraema suurust ning hinda tema temperamenti, kuna sinu kutsikas võib kasvades samasuguseks muutuda.
  • Küsi koeraisa temperamendi, tervise (sh geneetilist päritolu haiguste ja terviseanalüüside) ja tõu kohta. Tema tõuajalugu (esivanemad/sugupuu) peaks olema teada umbes viie põlvkonna jagu. On vähetõenäoline, et koeraisa on kohal, kui sa pesakonda külastad, sest enamik tõuaretajaid kasutab aretusisaseid, kuid tal võib olla loomast foto, mida ta saab sulle näidata.

Kutsika valimine

Fluffy brown and black puppy sitting in grass

Kutsika võtmine on äärmiselt põnev, nii et kibeled kindlasti looma välja valima. Kui ostad kutsika tõuaretaja käest, siis kohtud tõenäoliselt pesakonnaga esimest korda, kui loomalapsed on umbes kuuenädalased. Siis avaneb sul ka võimalus sobiv loom välja valida.

Kui see on võimalik, siis käi kutsikal korrapäraselt külas, et ta harjuks sinuga ära. Võibolla lubatakse sul koguni terve perega külla minna, et kutsikas tutvuks ka ülejäänud pereliikmetega – lõppude lõpuks on kutsika võtmisse kaasatud ju kogu perekond. Pea meeles, et palju uusi inimesi korraga võib kutsikat kohutada, nii et kui sul on suur pere, siis on ehk mõistlikum, kui te ei külasta kõik koos ühel ja samal ajal. Kui külastus on läbi, siis võid jätta kutsikale mõne oma rõivaeseme, et loom harjuks sinu lõhnaga.

Small blue icon

Millele kutsika juures tähelepanu pöörata?

Kuuenädalane kutsikas peaks olema nii teist kui ka ümbritsevast keskkonnast huvitatud, nuhutama teie käsi ja uudistama ringi. Loom peaks olema mänguhimuline ja otsima võimalust koerustükkide tegemiseks.

Pea meeles, et pesakonna kõige pisematel kutsikatel võib olla terviseprobleeme ning et närvilisi ja tagasihoidlikke või ülierutunud kutsikaid tuleb rohkem koolitada ning sotsialiseerida.

Golden retriever puppy chewing toys

Kutsikas peaks olema pontsakas, kuid mitte paks, ning tal ei tohi olla mingeid mügaraid ega muhke. Silmad peaksid olema selged ja säravad, kõrvad ja taguots puhtad. Kasukas peaks olema pehme ja puhas, ilma kiilakate või vermeis laikudeta ning loom ei tohiks ennast kratsida.

Aseta välja valitud kutsikas põrandale. Ta peaks kohe ümbrust uudistama hakkama. Plaksuta käsi või too kuuldavale mõni kõrge heli ja jälgi, kuidas loom reageerib. Osa tõugudel esineb kurtust, nt dalmaatslastel ja teistel albiinokoertel, seepärast pead veenduma, et sinu kutsikas reageerib ootamatule ja selgelt eristuvale helile.

Sobiva kutsika kojuviimine

Ema ja õdede-vendade juures veedetud aeg on kutsika jaoks äärmiselt oluline. See on aeg, mil ta õpib, kuidas olla koer, ning arendab välja suhtlemisoskuse ema ja pesakonnakaaslastega – need on oskused, mida ta ei saa kusagil mujal õppida.

Rusikareegel näeb ette, et te võid oma kutsikale järele minna, kui loom on kaheksanädalane (teatud tõugude puhul veidi hiljem). Varem ei ole soovitatav kutsikat uude koju viia ja see on ühtlasi ohumärk, et sinu kasvataja ei pea rangetest tõuaretusstandarditest kinni. Tasub mainimist, et osa kindlustuspoliise ei kata enne 8. elunädalat kasvataja juurest lahkunud koerte kulusid.

Mõnikord palub kasvataja sul kutsika kojuviimisega oodata kuni ta saab 12 nädala vanuseks. Kui see on nii, siis veendu, et kutsikas kasvab aktiivses kodus, kus teda esimeste oluliste elunädalate jooksul hästi sotsialiseeritakse.

Aeg, mil sa kutsika koju viid, mõjutab ka seda, missuguseid vaktsiine ta on juba saanud. Küsi kasvataja käest selle kohta järele. Ta peaks andma sulle kaasa ka sellesisulised dokumendid (sama kehtib ussi- jm tõrje kohta).

Kui sul palutakse pärast kutsika väljavalimist kauem oodata kui tavapärased 8–12 nädalat, siis küsi selle kohta. Põhjusi, miks kasvataja ei anna loomi varem ära, võib olla palju.

Uuri ka järele, mida ja millal sinu kutsikas sõi. Kui toidad looma vanaviisi edasi, siis aitab see tal sinu juures koduneda.

Dog waiting for food with owner

Kutsikale uue kodu pakkumine

Ära unusta, et kutsikat ei pea just tõuaretaja käest ostma. Leidub palju eri põhjustel hüljatud kutsikaid, kes vajavad uut armastavat kodu. Võid kaaluda kutsika võtmist mõnest varjupaigast, mis tegutsevad üle kogu riigi.

Heas varjupaigas on puhtad ja hubased aedikud, igaühes soe ja varjatud magamiskoht ning palju mänguruumi ja -asju. Sealsed töötajad veedavad kutsikate juures palju aega, et loomad oleksid sotsialiseeritud ja sõbralikud, kui nad sinu perega liituvad. Kui sa võtad koera esimest korda elus, siis peaksid töötajad olema suurima heameelega valmis sind selles juhendama.

Rohkem infot koerale uue kodu pakkumise kohta saad Varjupaikade MTÜ kodulehelt.

Meie leheküljelt „koerale uue kodu pakkumise ” kohta peaksid samuti oma küsimustele vastuseid leidma.

Ükskõik kas oled otsustanud võtta kutsika varjupaigast või tõuaretaja käest – teid ootab ees vahva ja seiklusrohke ühine tulevik!

House icon with heart
Red phone icon

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.