Kuidas eakat koera toita

Koera peetakse üldiselt eakaks, kui ta saab seitsmeaastaseks. Suurtel tõugudel peetakse eakaks juba viie- kuni kuueaastaseid, väikestel tõugudel alles umbes üheksa-aastaseid loomi.
Must-valge eakas koer fotol esiplaanil
Must-valge eakas koer fotol esiplaanil
Must-valge eakas koer fotol esiplaanil

Märkad, et loom hakkab elu rahulikumalt võtma, täpselt nagu seda teevad ka vanemaealised inimesed. Lisaks toimub nii mõndagi silmale nähtamatut: looma keha ja seedimine hakkavad muutuma ning immuunsüsteem võib vajada rohkem tuge.

Selleks et sinu karvane sõber võiks vanadust nautida, on hea mõte vahetada tema toit järk-järgult spetsiaalselt eakale koerale mõeldud toidu vastu. Viimane sisaldab kvaliteetset proteiini ning on töötatud välja selliselt, et see vastab looma muutuvale toitainevajadusele ja söömisharjumusele.

Toidutarbimise kontrollimine

Senior dog food in bowl

Kuna eaka koera elutempo ja ainevahetus on aeglasemad, siis märkad, et ta võtab vanemaks saades pisut kaalus juurde. Seepärast on hea mõte vahetada tema tavatoit väiksema kalorisisaldusega toidu vastu.

Enamik eakate koerte toitusid on väiksema kalorsusega ning sisaldavad hoolikalt tasakaalustatud toitaineid, nagu asendamatud rasvhapped ja antioksüdandid, mis toetavad vananevate liigeste ja immuunsüsteemi tervist. Proovi järgmist Purina toitu:

Mure kehakaalu pärast

Kuna vanemaealised koerad on üldjuhul passiivsemad, eriti kui neil esineb liikumisvaevusi (osteoartriit), siis võivad nad kergesti rasvuda. Paljud tervisehädad tekitavad ülekaalulisust ja vastupidi ning see koormab looma vanu liigeseid veelgi. Seepärast on väga oluline, et sa jälgiksid oma koera kehalist seisundit.

Eakate koerte toidud on üldjuhul väiksema kalorsusega ning suurema valgusisaldusega, aidates looma kehakaalu kontrolli all hoida.

Kui sulle tundub, et sinu koer on ülekaaluline, siis vii ta loomaarsti vastuvõtule ning aruta arstiga, kuidas oleks kõige parem edasi tegutseda. Asi võib olla lihtsalt selles, et sinu koer sööb liiga palju, aga ta võib kannatada ka varjatud haiguse käes, mida loomaarst on võimeline diagnoosima. Igatahes võib loomaarst soovitada väiksema kalorsusega või spetsiaalse eakate koerte eritoidu abil looma kehakaalu langetada.

Kuula ka loomaarsti nõuandeid looma aktiivsuse tõstmise kohta, eriti kui loomal on liikumisega raskusi. Võibolla on abiks mõni liigeseid vähem koormav liikumisviis, nt vesiravi.

Magnifying glass and dog icon

Toitumise muutmine

Uuele toidule üleminekul on alati soovitatav teha seda järk-järgult. Täiskasvanud koera toidu vahetamine eaka koera toidu vastu ei ole erand. Lisa uut toitu 7–10 päeva jooksul järjest rohkem looma praegusele toidule, kuni oled selle täielikult välja vahetanud. Väldi järske muudatusi, kuna see võib ärritada looma kõhtu.

Kuidas vanemaealisele koerale süüa anda?

Senior yellow labrador eating out of metal bowl

Sinu koer on ilmselt harjunud kaks korda päevas süüa saama, aga võib eakana eelistada sagedasemat toitmist väiksemate portsjonitega.

Serveeri toitu toatemperatuuril, et selle maitse ja lõhn tuleksid esile. Pea meeles, et kui annad vanemaealisele koerale külmikus hoitud toitu, siis pead selle kuni kaks tundi enne söögikorda kapist välja võtma, et toit jõuaks õige temperatuurini soojeneda. Kui sa ei saa seda teha, siis võid toitu ka mikrolaineahjus soojendada, kuid veendu, et see poleks kuum ega kõrvetaks looma õrna suud.

Kuivtoitu tuleb hoida kuivas ja puhtas kohas. Taassuletav pakend või õhukindel konteiner hoiab toidu lõhnava ja maitsvana.

Toida oma koera vaikses kohas, kus ta saab segamatult einet võtta. Kui sul on mitu koera, siis toida neid ühel ajal, ent eraldi, et loomad ei kiusaks üksteist ega varastaks teineteise toitu. Vanemaealistel koertel, kes kannatavad artriidi käes, on keeruline madalale laskuda, seepärast kasuta jalgadel seisvat kaussi.

Kui palju eakale koerale süüa anda?

Pea meeles, et vanemaealised koerad võtavad kergemini kaalus juurde kui täiskasvanud loomad. Seepärast jälgi, et sa ei söödaks teda üle. Kui oled äsja uut toitu andma hakanud, siis järgi esialgu pakendil toodud toitmisjuhiseid. Kuna need on üksnes soovitusliku loomuga, siis jälgi koera kehalist seisundit korrapäraselt ning kohanda toidu kogust, kuni loom saavutab ideaalkaalu. Olulise osa looma dieedist moodustab värske puhas joogivesi, mis peab olema talle kättesaadav ööpäev läbi.

Senior yellow labrador sitting infront of food bowl
Red phone icon

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.