Toimetulek amputeeritud jäsemega koeraga

Olgugi et tegemist on suure operatsiooniga, tuleb amputatsioon koertele pigem kasuks kui kahjuks, kuna selle käigus eemaldatakse valu ja piina allikas. Lõpuks on amputeerimise eesmärk muuta looma elu kergemaks ja seda tehakse üksnes juhul, kui loomaarst leiab, et protseduur täidab selle eesmärgi.
Toimetulek amputeeritud jäsemega koeraga
Toimetulek amputeeritud jäsemega koeraga
Toimetulek amputeeritud jäsemega koeraga

Olgugi et tegemist on suure operatsiooniga, tuleb amputatsioon koertele pigem kasuks kui kahjuks, kuna selle käigus eemaldatakse valu ja piina allikas. Lõpuks on amputeerimise eesmärk muuta looma elu kergemaks ja seda tehakse üksnes juhul, kui loomaarst leiab, et protseduur täidab selle eesmärgi.

Sinu abil ja veterinaari juhendamisel harjub enamik koeri eluga kolmel jalal hästi. Tegelikult on neil jooksmise, pallide tagaajamise ja loopimismänguga sageli selline tuli takus, et panevad vajakajäämisi vaevu tähele.

Kuidas mu koer amputeerimisega toime tuleb?

Kuigi seda on esmapilgul ehk keeruline mõista, võib jäseme eemaldamine teha raskelt vigastatud lemmikule palju head. Tegelikult on amputatsioon sageli parim valik neile koertele, kes on saanud autoavariis või muus õnnetuses raskelt viga või kes kannatavad luuvähi või muu ränga haiguse käes.

Loomulikult võib koeral olla keeruline õppida liikuma nii nagu vanasti. Jäseme puudumine muudab normaalse liikumise omamoodi katsumuseks ja su koer peab õppima, kuidas seda kompenseerida, enne kui temast saab jälle elavaloomuline tema ise. Aja jooksul suudab enamik loomi kaalujaotust hüvitada ning õppida uuesti kõndima ja isegi jooksma. Kui annad loomale aega ja oled temaga mõistev, võib ta juba varsti aias või pargis ringi lipata – just nagu vanasti.

Raske otsuse tegemine

Kui näed rahulolevat ja elavaloomulist koera kolmel jalal mööda tänavat kõndimas, tuletab see meelde, et jäseme amputeerimine ei ole veel maailma lõpp. Selle asemel võta olukorda kui koera uue elu algust – õiget otsust, mis pikendab inimlikult looma elu ja kaotab valu, mida ta pidi enne kannatama. Operatsioon tehakse üksnes siis, kui sellest on su koerale kasu, seega on hea teada, et kui nii läheb, teed oma loomale heateo.

Sellest hoolimata on mõistetav, et koera jäseme amputeerimise otsust on raske teha. Aruta operatsioon, taastumine ja prognoos (olenevalt amputeerimise põhjusest) loomaarstiga läbi, kuna tegemist on tähtsa otsusega. Suurema kasvu või kaaluga koerad ei pruugi amputeerimisest nii hõlpsalt taastuda kui väiksed saledad loomad ja vähi puhul ei pruugi operatsioonil ravitoimet olla.

Esita veterinaarile enne operatsiooni kõik küsimused, et saaksid teha teadliku otsuse ja valida truu koera jaoks parima lahenduse.

Amputeeritud jäsemega koera kohanemise toetamine

Kui oled loomaarstiga kokku leppinud, et amputeerimine on sinu koerale parim valik, hakka mõtlema tema järelravi ja uue eluga kohanemise peale. Koer ei vaja abi ja tuge mitte ainult vahetult pärast operatsiooni, vaid ka uuesti liikuma hakates. Kolme jalaga koera jaoks võib kõik natuke teistmoodi olla.

Tema tervise ja õnne nimel jäta meelde järgmised nõuanded ning järgi hoolikalt loomaarsti ettekirjutusi.

 • Järgi hoolikalt loomaarsti antud järelravijuhiseid ja kui sa pole pärast amputatsiooni milleski kindel, siis küsi nõu.
 • Arvatavasti juhendatakse sind pärast operatsiooni koera liikumist piirama. Muuda looma olemine mugavaks ning lahuta ta meelt ohutul ja lõbusal moel.
 • Ära julgusta koera hüppama, ükskõik kui väga ta seda ka ei tahaks. Ta võib olla pettunud, kuid sina pead tagama talle parima.
 • Koer peab allesjäänud jäsemetes jõudu kasvatama, nii et küsi loomaarstilt, kuidas treeninguid tasapisi pikendada.
 • Lihaste tugevdamisel võib koer saada abi loomade füsioterapeudilt. Küsi veterinaarilt, keda ta soovitab.
 • Algul on lühikesed jalutuskäigud rihmas koera jaoks väsitavad. Ära unusta, et need võivad nõuda loomalt suuri jõupingutusi.
 • Küsi loomaarstilt alternatiivse liikumise, sh hüdroteraapia/ujumise kohta, mis võib loomale kergem olla (ja talle sellegipoolest lõbu pakkuda).
 • Koeral võib olla raske oma lemmikmööbliesemele, näiteks asemele minna, seepärast varusta sellised kohad kaldtee või astmetega ning veendu, et looma toit, vesi ja magamisase on ilma hüppamata hõlpsasti ligipääsetavad.
 • Koer ei pruugi suuta ohu eest nii kiiresti põgeneda nagu varem, seepärast hoia teda pahandustest eemal, kuni tema kiirus ja vaprus on uuesti kooskõlas!
 • IHoia oma koera kaalul hoolega silma peal, sest kaalutõus seab ülejäänud jäsemetele suurema koormuse ja muudab toimetuleku keerulisemaks. See on väga oluline, sest koer võib kergemini kaalus juurde võtta, kuna tema liikumine on piiratud.
 • Jäta koerale aega taastuda ja kohaneda ning kui sul tekib amputatsioonijärgse paranemise kohta küsimusi, siis otsi lisateavet.
 • Teised lemmikloomad, eriti need, kellele meeldib koeraga mängida, võivad algul teistsuguseks muutunud kaaslase peale pahased olla. Tutvusta neid sõbraga uuesti ja hoia kõigil silma peal.
 • On võimalik, et lemmikloom kannatab eemaldatud jäseme fantoomvalu käes, seepärast konsulteeri loomaarstiga, kui koeral paistab ebamugav olevat. Ehk läheb vaja edasist ravi.
 • Kui tunned muret, et su koer ei kohane muutusega ega tule toime, pöördu veterinaari poole, arutamaks, kuidas looma elu kergendada. Kõigil on vahel pisut abi vaja.

Kolmejalgseid koeri on palju ja nad naudivad elu sama palju kui enne, mis muidugi ei muuda otsuse tegemist sulle lihtsamaks. Osale koertele on jäseme amputeerimine suurepärane valik, teistele mitte nii väga. Mõtle järele ja aruta asi loomaarstiga läbi.

Kui amputatsioon on sinu koera jaoks õige valik, siis pea meeles, et paljudel juhtudel õpib loom kannatlikkuse, mõistvuse ja armastuse toel toime tulema ning on sama õnnelik nagu varem.

Toimetulek amputeeritud jäsemega koeraga
Call us

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.