Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Growing Pup logo animated
kutsikas vaatab loomaarsti ooteruumis omanikule otsa

KKK: koera kastreerimine/steriliseerimine

Lugemisaeg: 6 min

Üleannetu karvakera kojutoomine pakub äraütlemata suurt rõõmu. Vaevalt, et mõtled kutsikat istuma õpetades ja tema kõhukest kõditades, et tal võivad endal kutsikad olla.

Ometi, saavutavad enamik koeri suguküpsuse 6-7 kuu vanuselt. Sinu lemmikloom võib jääda tiineks, olles ise alles kutsikas! Värske koeraomanikuna peab juba varakult mõtlema sellele, kas soovid tõuaretusega tegeleda või mitte. Koera steriliseerimisega aitad neil vältida planeerimata tiinuseid. Samuti aitab see teha neid vähem vastuvõtlikuks mõnedele haigustele ning võib aidata parandada nende käitumist.

Meie loomaekspertide meeskond selgitab sulle kõike, nii et saad teha nii enda kui ka looma seisukohalt parima valiku.

 

"Vastutustundliku lemmikloomapidamise juures mängib olulist rolli koera steriliseerimine. Enne otsuse tegemist ole kindel, et sul on olemas kogu vajalik informatsioon."

Mis on steriliseerimine?

Koera steriliseerimine on rutiinne operatsioon, mille käigus eemaldatakse looma suguorganid. Isastel koertel eemaldatakse munandid, emastel munasarjad ja vahel ka emakas.

Isaste koerte suguvõimetuks muutmist nimetatakse kastreerimiseks. Tegemist on lihtsa operatsiooniga, mis võib olla invasiivsemat laadi juhul, kui teie koera munandid ei ole veel alla laskunud. Kui seda ei ole koera 6.–12. elukuuks juhtunud, siis võidakse teda opereerida kõhuõõne kaudu nagu emast koera.

Emaste suguvõimetuks muutmist nimetatakse steriliseerimiseks. Operatsioon on invasiivsemat laadi kui isaste oma ning toimub piki kõhtu tehtud sisselõike kaudu. Võid loomaarstilt nõuda, et ta teeks koerale laparoskoopia. Selline operatsioon vähendab looma taastumisele kuluvat aega, kuid on samas kallim.

Rutiinne protseduur aitab ennetada koera tervisehädasid ning tagab teile meelerahu.

Kui kaalud looma kastreerimist/steriliseerimist, siis räägi sellest loomaarstiga esimesel võimalusel, kuna ta oskab vastata sinu küsimustele kõrvalmõjude, hinna jm kohta.

Kas steriliseerimine on koera jaoks valus?

Tegemist on lihtsa operatsiooniga. Loomale antakse tuimastit, nii et ta ei tunne protseduuri ajal mingit valu.

Võid loomaarstilt nõuda, et ta teeks emasele koerale laparoskoopia. Tegemist on vähem invasiivse protseduuriga, mille käigus eemaldatakse üksnes munasarjad, samuti vähendab see valu ja operatsioonijärgse taastumise aega.

Pärast operatsiooni teeb loomaarst koerale valuvaigistava süsti, et leevendada tema ebamugavustunnet. Sulle antakse ka põletikuvastaseid ravimeid ja valuvaigisteid, mida pead loomale kodus manustama.

Kuna isase koera operatsioon on kergemat laadi, siis kestab tema järelravi üksnes ühe päeva. Emased koerad saavad võimalikult kiire ja valutu taastumise eesmärgil ravimeid umbes kolm päeva.

Miks ma peaksin oma koera steriliseerima?

Koera suguvõimetuks muutmisel on palju eeliseid. See vähendab haiguste tekkeohtu ja parandab looma käitumist – protseduuri konkreetsed eelised olenevad koera soost.

  • Väheneb rinnanäärmekasvajate (vähi) tekkeoht.
  • Väheneb emaka- ja munasarjavähi, samuti eluohtlike emakapõletike tekkeoht.
  • Kaob soovimatute tiinuste tekkeoht.
  • Isase koera kastreerimise eelised
  • Väheneb kastreerimata vanemaealistel koertel sageli esinevate tagakeha kasvajate ja songade tekkeoht.
  • Väheneb loomupärane agressiivsus ja tänu sellele omakorda oht, et loom vigastab end kakluse käigus.
  • Hoiab ära hulkumise kaaslase otsimise eesmärgil.
  • Väheneb üleannetu käitumine, nagu territooriumi märgistamine ning paaritumise matkimine suvaliste esemete ja inimestega.

Millal ma peaksin oma koera steriliseerima?

Emane koer saavutab suguküpsuse umbes 6–7-kuusena, kuid see oleneb pisut ka looma tõust. Selleks et vältida soovimatuid tiinusi, on kõige parem koer enne eelmainitud ikka jõudmist steriliseerida.

Osa loomaarste soovitab oodata operatsiooniga seni, kuni loomal on olnud üks innaaeg. See võib tekitada keerulise olukorra, kuna koeri tohib steriliseerida üksnes kolm kuud pärast innaaja lõppu, mis tähendab, et te pead teda sel perioodil hoolikalt jälgima.

Soovitatav on kastreerida/steriliseerida koer esimesel võimalusel, kuna mida vanemaks loom jääb, seda väiksemad on operatsioonist saadavavad kasud tervisele.

Kuidas koera steriliseerida?

Operatsiooni tegemiseks pead broneerima loomaarsti juures aja. Sul võidakse lasta tuua koer enne operatsiooni tegelikku toimumisaega narkoosieelseks läbivaatuseks arsti juurde.

Loomaarst palub sul narkoosi tegemisele eelneval õhtul koera mitte toita.

Loomaarst palub sul narkoosi tegemisele eelneval õhtul koera mitte toita. Juua võib anda, kuid operatsioonipäeva hommikul võta talt ka veekauss eest ära, et loom ei jooks vahetult enne protseduuri.

Tavaliselt tuleb koer hommikul loomaarsti juurde viia ja talle samal päeval hiljem järele minna.

Kuidas pean oma koera eest pärast operatsiooni hoolitsema?

Pärast operatsiooni on kõik koerad pisut uimased, kuid taastuvad üldjuhul üsna kiiresti ja peaksid olema varsti jälle nemad ise. Kuna eri soost loomade operatsioonid on erinevad, siis erineb ka nende taastumine. Siin on sulle nõuanded, mida teha, et aidata oma sõbral võimalikult kiiresti terveneda.

 

Isased koerad

  • Püsi esimesel operatsioonijärgsel ööl igaks juhuks looma lähedal.
  • Ta võib narkoosist toibumise ajal niutsuda või kiunuda. Ära muretse – see tuleneb segaduses olekust. Kui loom ei rahune, siis võta loomaarstiga ühendust.
  • Pärast narkoosi võib koera kõht olla ärritunud. Aita teda, pakkudes esimestel operatsioonijärgsetel söögikordadel kerget toitu.
  • Manusta koerale kõiki ravimeid, mis loomaarst on talle välja kirjutanud. Need võivad olla valuvaigistid, antibiootikumid ja põletikuvastased rohud.
  • Loomaarst määrab ajad, et vaadata koer 3 ja 10 päeva pärast operatsiooni uuesti läbi.
  • Koeral on lubatud operatsioonile järgneval päeval õue minna, kuid hoia teda rihma otsas, kuni loomaarst annab sulle loa ta jälle õue lasta (mitte enne 10 päeva möödumist kuni loomaarst pole looma üle vaadanud).
  • Ära luba loomal haava lakkuda ega kratsida. Kuni kümme päeva pärast operatsiooni peab koer kandma koonust. Kui see ärritab looma, siis võid riietada ta T-särki – ehk on tal nii mugavam.

Emased koerad

  • Püsi esimesel operatsioonijärgsel ööl igaks juhuks looma lähedal.
  • Kuna narkoosi ajal kasutatud tuimasti tekitab loomal segadustunnet, siis võib ta niutsuda või nutta. Ära muretse! Kui loom ei rahune, siis võta loomaarstiga ühendust.
  • Anna loomale esimestel operatsioonijärgsetel söögikordadel kerget toitu, kuna tema kõht võib olla pisut tundlik.
  • Loomaarst annab sulle ravimid, mida pead koerale tema taastumise toetamiseks manustama. Need võivad olla valuvaigistid, antibiootikumid ja põletikuvastased rohud.
  • Loomaarst määrab ajad, et vaadata koer 3 ja 10 päeva pärast operatsiooni uuesti läbi, veendumaks, et loom paraneb korralikult.
  • Kui sa ei otsustanud laparoskoopia kasuks, siis tehti koerale võrdlemisi suur sisselõige. Kontrolli haava korrapäraselt ja veendu, et see paraneb. Kui märkad, et looma seisund halveneb, siis pöördu loomaarsti poole.
  • Koer peab kandma koonust, et ta ei saaks oma õmblusi lakkuda, näkitseda ega kratsida. Kui koonus on talle ebamugav, siis võid riietada looma vanasse T-särki.
  • Selleks et õmblused paraneksid, ära lase koeral seni hüpata ning jaluta teda üksnes rihma otsas, kuni loomaarst annab sulle loa ta jälle õue lasta (mitte enne 10 päeva möödumist kuni loomaarst pole looma üle vaadanud).
  • Kui arst õmbles haava mittelahustuva niidiga, siis tuleb sul loomaga määratud kuupäeval niitide eemaldamiseks tema juurde tagasi minna. Tavaliselt toimub see 7–10 päeva pärast operatsiooni.

Missuguseid muutusi on looma juures pärast tema steriliseerimist oodata?

Kõik koerad on peale operatsiooni natukene unised, kuid peaksid juba üsna pea olema oma normaalses olekus. Peale selle erineb taastusprotsess vastavalt soole, kuna operatsioonid on erinevad. On olemas mõned asjad, mida saad teha, et aidata oma karvasel poisil või tüdrukul taastuda peale steriliseerimist.

Kaalutõus

Mõnikord seostatakse kastreerimist/steriliseerimist kaalutõusuga, kuigi operatsioon ise ei ole selles otseselt süüdi. Hormonaalsed muutused viivad selleni, et loom ei tunne enam loomupärast vajadust kaaslase otsimiseks ringi hulkuda. Kuna loom liigub vähem kui enne, siis võib ta kaalus pisut juurde võtta.

Sina saad teda aidata, sundides looma aktiivne olema ning vähendades tema toidu kalorsust ehk pakkudes väiksemaid portsjoneid. Loe selle kohta lähemalt meie juhendist, kuidas hoida vormi ja tervist. Samuti võid vahetada looma toidu väiksema kalorsusega variandi vastu. Abi võib olla meie lahjema koostisega toitudest:

Millega peaksin arvestama juhul, kui ma ei steriliseeri oma koera?

Looma suguvõimetuks muutmata jätmisel on olenevalt looma soost oma puudused. Kaalu enne otsuse tegemist järgmist.

  • Ta läheb suurema tõenäosusega kaaslase otsimise eesmärgil hulkuma.
  • Ta võib olla agressiivne ning sattuda seetõttu teiste koertega kaklema.
  • Ta võib käituda ennastkehtestavalt, nt nö karata kõike ettejuhtuvat ja urineerida, et märgistada oma territooriumi.
  • Tal on iga kaheksa kuu tagant jooksuaeg, mis kestab kuni kolm nädalat. Pead olema sel ajal väga kannatlik, et tõrjuda piirkonnas ringi luusivaid armunud kavalere.
  • Ta menstrueerib ja eritab sel ajal väga ebameeldivat lõhna.
  • Ta võib tiinestuda. Kutsikate pesakonna eest hoolitsemine võib osutuda väga kulukaks. Isegi juhul, kui planeerid pesakonda ette, ei teeni sa nende pealt arvatavasti kasumit. Tõuaretus on parem jätta professionaalsetele koerakasvatajatele.

Mis saab juhul, kui koer on minu arvates juba tiinestunud?

Sageli ei ole koera kehalisest seisundist aru saada, et ta on tiine, kuni tiinus on juba hulga aega kestnud. Lugege selle kohta lähemalt meie leheküljelt „Tiinuse tunnuste äratundmine”.

Kui arvate, et teie koer on tiine, siis rääkige loomaarstiga, kes seda kinnitab.

Koera on teatud juhtudel võimalik steriliseerida ka tiinuse ajal, mis lõpetab ühtlasi tema tiinuse ning väldib edaspidist tiinestumist.

Loomaarst selgitab sulle koera steriliseerimist tiinuse ajal, et oskaksid sellesisulise otsuse langetada.

Lõppude lõpuks on see otsus täiesti sinu teha ning pead mõtlema, mis on nii sinu kui ka koera seisukohast kõige parem lahendus. Kui sul on koera steriliseerimise kohta küsimusi, siis pea loomaarstiga nõu.

Uus kutsikas? Loe järgmiseks: