Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Growing Pup logo animated
Kutsika toitmine
koer ootab väljas jalutuskäiku

Koera kiibistamine

Lugemisaeg: 2 min

Koer annab alati oma parima, et sind armastada ja kaitsta. Sina saad vastata samaga, kui lased looma kiibistada. Kiibistamine tähendab, et koer ei tohiks kunagi kaduma minna.

Seda tehes tagad sa parimad võimalused ta leida ja tagastada nii ruttu kui võimalik – mis sest, et süüdlaslikul ilmel ja saba jalge vahel.

Miks tasub koer kiibistada?

Koera kaduma minemisel on mitmesuguseid põhjuseid. Teda võib hirmutada teine koer, vali ilutulestik või kõuemürin; teda võib eksitada või peibutada uus ümbrus, kui lähete võõrasse kohta jalutama või olete äsja kolinud. Loomulikult peavad ka kiibistatud koeral olema seaduse kohaselt kaelarihm ja nimesilt, kuid need võivad minna kaotsi või need võidakse eemaldada, samas kui mikrokiip püsib alati kindlalt oma kohal.

See ei aita sul mitte üksnes kadunud koeraga taasühineda, vaid tuleb kasuks ka juhul, kui peaksid kunagi sattuma vaidlusse selle üle, kes on koera seaduslik omanik.

Mis on mikrokiip?

Koera kiibistamine on lihtne ja kiire toiming, mis aitab sul oma neljajalgse semuga taasühineda, kui ta peaks kunagi hulkuma minema. Kui koer leitakse, saab loomaarst või varjupaik skannida talle paigaldatud mikrokiipi, et otsida andmebaasist sinu kontaktandmed ja sind lemmikloomale järele kutsuda.

Kuidas mikrokiip töötab?

Kui oled veterinaariga kiibistamisest rääkinud, siis paigaldab ta looma naha alla tillukese, jämedamat sorti riisitera suuruse mikrokiibi. See protseduur võtab kõigest paar sekundit ja on suhteliselt valutu. Väidetavalt tunneb koer midagi samasugust nagu meie kõrvaaukude tegemisel. Kui mikrokiip on oma kohal, ongi kõik – koer isegi ei tea, et see seal on!

Kui oled veterinaariga kiibistamisest rääkinud, siis paigaldab ta looma naha alla tillukese, jämedamat sorti riisitera suuruse mikrokiibi. See protseduur võtab kõigest paar sekundit ja on suhteliselt valutu. Väidetavalt tunneb koer midagi samasugust nagu meie kõrvaaukude tegemisel. Kui mikrokiip on oma kohal, ongi kõik – koer isegi ei tea, et see seal on!

Igal mikrokiibil on kordumatu 16-kohaline kood, mis sisestatakse riiklikku andmebaasi koos sinu andmetega – nimi, aadress ja telefoninumber, millelt sind hädaolukorras kätte saab. Kui su andmed peaksid muutuma või sa kolid, oled kohustatud sissekannet ajakohastama. Vahel on esimene muudatus tasuta, pärast mida võidakse küsida haldustasu, kuid see oleneb konkreetsest teenusepakkujast.

Mis saab, kui keegi leiab su koera?

Kui su karvane kaaslane läheb ühel heal päeval hulkuma ja tal on küllalt õnne, et mõni lahke võõras ta leiab, siis pole vaja teha muud, kui viia koer varjupaika või loomakliinikusse, kus talitaja või loomaarst kasutab skaneerimisseadet kontrollimaks, kas koer on kiibistatud. Skannimine ei tekita loomale lisastressi ja on täiesti valutu.

Kiire skannimise tulemusel on võimalik tuvastada nii ainulaadne 16 numbrist koosnev kood kui ka selle andmebaasi andmed, kus koer on registreeritud. Nad teevad mõne turvakontrolli ja kui kõik on korras, annavad veterinaarile või talitajale sinu kontaktandmed.

Kui palju koera kiibistamine maksab?

Koera kiibistamise hind oleneb sellest, kes ja millal seda teeb. Enamasti on tegemist kindla tasuga implantaadi paigaldamise eest, millele ei lisandu suuremat või üldse mingit tasu.

Samuti võid avastada, et loomakliinikus on vahel sooduspakkumised, nii et tasub teha natuke uurimistööd. Mis puudutab hinda, siis soovitame küsida seda konkreetse loomaarsti, kasvataja või varjupaiga käest.

Kas koerte kiibistamine on kohustuslik?

Mitmetes Eesti omavalitsustes on loomade kiibistamine ja registreerimine kohustuslik. Regulatsioonid võivad muutuda, seega soovitame konsulteerida oma loomaarstiga ning külastada asjakohaseid veebilehti.

Seotud artiklid: