Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Growing Pup logo animated
Punase kraega Jack Russell terjer vaatab aknast välja.

Koera kojutoomine

Lugemisaeg: 4 min

Jäänud kõigest paar päeva uue koera või kutsika kojutoomiseni ja me veame kihla, et suudad neljajalgset sõpra vaevu ära oodata!

Olenemata sellest, kas tood koju väikese kutsika või pakud kodu täiskasvanud koerale on see kõigi jaoks põnev aeg. Võibolla vajad natukene tegevust sel ajal, kuni ootad, et tähtis päev kätte jõuaks. Õnneks on mitmeid asju, mida oleks vaja teha, enne kui uus pereliige saabub.

Enne uue koera kojutoomist

Niipea kui loom üle sinu lävepaku astub, on sul kogu korralduslik pool meelest läinud. Seepärast valmista end juba enne koera või kutsika saabumist ette. Osa asju on võimalik juba enne looma saabumist korda ajada – nii saad esimestel päevadel üksnes talle keskenduda.

    • Kui võtad koera, siis on hea mõte küsida teiste kohalike koeraomanike käest nõu, missugune on nende arvates parim loomakliinik. On hea teada, et sinu loomal on juba arst olemas, juhuks kui ta haigestub, vajab vaktsiine või kastreerimist/steriliseerimist
    • Vestle loomaarstiga kindlustuspoliisidest, mis kataksid looma ootamatud ravikulud.
    • On oluline, et sotsialiseeriksid oma koera nii teiste koerte kui ka inimestega. Loomaarst oskab soovitada noorele koerale kutsikakooli, vahel korraldavad nad sellesisulisi kursusi ka ise. Kutsikakool on lõbus ajaviide, kus koer ja tema omanik leiavad sageli sõpru kogu eluks. Kontrolli enne koolitusele minekut, et seal kasutatakse üksnes kiitust ja preemiaid, aga mitte karistamist, nagu militaarstiilis drillimine või poovad kaelarihmad. Kui pakud uut kodu täiskasvanud koerale ja vajad temaga ümberkäimisel abi, siis oskab ehk varjupaik sobivat spetsialisti soovitada.
    • Koera tohid viia avalikku kohta jalutusrihma otsas või kandevahendis ning pead tagama ohutuse. Lisaks tuleks loomale paigaldada ka mikrokiip. Tegemist on valutu protseduuriga, mille loomaarst teeb ära paari sekundiga.

    Kui korralduslik pool on korda aetud, siis on aeg millekski toredaks – ostlemiseks! See on väga vahva tegevus ja nõuab sinult tublisti tahtejõudu, et mitte tervet poodi tühjaks osta! Kuigi asju, mida soetada, on palju, siis peaksid esmalt hankima järgmised esemed:

    • Kaks kaussi – üks toidu ja teine vee jaoks. Need võivad olla nii keraamilised kui ka metallist, peaasi, et kergesti puhastatavad.
    • Nailonist või nahast kaela- ja jalutusrihm. Selleks et sul oleks lihtsam oma koera rihma otsas kõndima õpetada, võiksid valida õrna nahast koonurihma. Nii on sul kergem kutsikat koolitada ja suuremat kasvu loom ei tõmba sind pidevalt jalust maha.
    • Karvahooldustarvikud.
    • Valik ohutuid, lõbusaid ja ergutavaid mänguasju.
    • Magamisase. Magamisasemeid on saadaval laias valikus. Otsi selline, mis sobib sinu koera suuruse ja temperamendiga – osale loomadest meeldib rohkem asju hävitada kui teistele! Missugust sa ka ei ostaks, aseta see igal juhul vaiksesse ja sooja kohta, kus tuul ei tõmba.
    • Metallvõrgust kuut või puur. Eriti just kutsikatele meeldib puuris olla, sest nad tunnevad siis, et on turvaliselt oma varjupaigas. Kui asetad puuri sisse magamisaseme ja peale teki, siis tunneb loom end selles veelgi ohutumalt ning saab seal peituda ja puhata, kui soovib rahu ja vaikust saada. Puurist on abi ka kutsika õpetamisel, kuhu häda teha, sest ta ei taha oma lemmikkohta täis pissida.
    • Toit. Uuri järele, mis toitu sinu kutsikale kasvataja juures või varjupaigas anti, ning jätka selle pakkumist vähemalt nädal aega. Kui soovid või kui selleks on tervislikud põhjused, siis võid hiljem tema toidu vähehaaval uue vastu vahetada.

    Kodus!

    See päev on lõpuks käes! Sinu majakaaslased pakatavad kindlasti rõõmust ega suuda ära oodata, millal nad võivad uusima pereliikmega mängida. Anna oma uuele karvasele sõbrale aega ümbruses orienteeruda ja küllap ta varsti koduneb.

    Siin on mõned nõuanded, mida järgida, kui oled uue koera koju toonud.

    • Varu koera jaoks aega, et aidata tal uue ümbruse ning sinu tavapärase rutiiniga kohaneda. See võib tähendada, et töötad kodunt või võtad paar päeva puhkust, et oma uue lemmiku seltsis kvaliteetaega veeta.
    • Vali loomale nimi. Üks toredamaid asju uue koera võtmisel on talle nime panemine. Kui oled sobiva variandi välja valinud, siis hakka looma kohe ja kogu aeg sellega kutsuma. Nii õpib ta oma nime ruttu ära ja tuleb kutsumise peale sinu juurde.
    • Lepi kokku reeglid. On oluline, et kõik pereliikmed käituksid loomaga ühtmoodi. Koer satub segadusse, kui üks inimene näiteks lubab tal mööbli peale ronida, aga teine mitte. Kui sa kutsikat ei takista, siis arenevad tal halvad kombed kiiresti välja. Lase tal vaid üksainus kord laua ääres toitu nuruda ja võid arvestada, et edaspidi tülitatakse sind iga söögikorra ajal! Ka inimestest pereliikmetele kehtivad teatud reeglid. Kui tead, et sinu kutsikas armastab asju närida, siis oled kalleid ketse või mobiiltelefoni looma haardeulatusse jättes nende hävimises ise süüdi.
    • Jää rahulikuks. Uut koera on väga lihtne tähelepanuga üle külvata, eriti kehtib see nooremate pereliikmete kohta. Seniks kuni kutsikas oma uue ümbrusega alles tutvub, hoia elevil lastel silma peal ja anna koerale vajalikku puhkust.
    • Veeda kutsikaga kvaliteetaega. Kui võtad töölt vabaks, et aidata uuel kutsikal koduneda, siis jäta teda esimese koosoldud nädala jooksul lühikesteks, ent tasapisi pikenevateks ajavahemikeks üksinda koju. Sa ei taha ju, et sinu tööle naasmine tekitaks loomale šoki, samuti ei soovi sa töölt tulles leida eest paanikas looma äranäritud mööblit.
    • Kui pakud uut kodu varjupaigaloomale, siis vestle sealsete töötajatega, kas nad teavad, mis loomale meeldib. Võibolla leidub midagi, mida saad teha või loomale anda, et ta kiiremini koduneks.
    • Pea meeles, et loom võib olla kogetud elevusest ja muutustest pisut rabatud ning hoida end seetõttu tagasi. Varsti peaks ta oma uue pereliikme staatusega ära harjuma. Kui see nii ei ole, siis võta loomarstiga ühendust.

    Kutsika kasvataja ja loomaarst annavad hea meelega nõu, kuidas uue looma tervise eest hoolitseda ning teda kodunemisel toetada. Nüüd ei ole teil vaja teha muud, kui oma uue parima sõbraga tuttavaks saada ning jälgida, kuidas ta mängimise, õppimise ja lihtsalt teineteise seltskonna nautimise käigus suureks kasvab.

    Uus kutsikas? Loe järgmiseks: