Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Growing Pup logo animated
Noor kutsikas vanema koera kõrval

Koera tutvustamine teistele lemmikloomadele

Lugemisaeg: 5 min

Tavaliselt saavad koerad kiiresti sõpradeks, tõenäoliselt ka sinu kutsikas armastab teiste koerte seltskonda

Suure tõenäosusega kasutavad nad kohe juhust, et teiste loomadega mängida, seda nii suurte kui ka väikestega! Nagu ka ükskõik millise teise uue kogemuse puhul on oluline neid tutvustada teistele lemmikloomadele ettevaatlikult, et nende sõprus saaks parima võimaliku alguse.

 

"Samal ajal kui koerad ja kassid saavad omavahel üldjuhul hästi läbi, on mõned lemmikloomad, keda oleks parem koertest eemale hoida. Nagu näiteks küülikud, merisead, hamstrid ja roomajad - kõiki neid tuleks igal ajal kaitstuna hoida."

 

Kutsika tutvustamine täiskasvanud koerale

Sinu kodus juba elav koer on ilmselt harjunud, et kõik on vaid tema päralt, nii et ta võib olla kerges šokis, et peab hakkama maja kellegagi jagama. Siin on mõned nõuanded, kuidas uut kutsikat täiskasvanud koerale võimalikult edukalt tutvustada.

  • Enne uue kutsika kojutoomist veendu, et olemasolev koer on saanud kõik vaktsiinid, et kõik püsiksid ikka hea tervise juures.
  • Leia koerte kohtumiseks neutraalne paik – see võiks olla kusagil, kus sinu olemasolev koer ei kehtesta oma territoriaalseid õigusi. Hea mõte on viia loomad kokku õues, kuid kui sinu kutsikas ei ole veel kõiki vajalikke vaktsiine saanud, siis piirdu üksnes oma aiaga.
  • Kui kutsikas on saanud (vähemalt) esimese vaktsiini ning loomaarst on andnud sulle loa, siis vii kutsikas aeda, lase tal seal üksjagu ringi liikuda ning uute ja huvitavate vaadete ja lõhnadega tutvuda.
  • Seejärel pane ta rihma otsa ning too ohutuse mõttes samuti rihma otsa pandud täiskasvanud koer õue. Kui sinu olemasolev koer on suurt kasvu või kergesti erutuv, siis on hea mõte kasutada koonurihma, et vältida ootamatuid sööste teise looma poole. Koerad peaksid üksteise vastu huvi tundma, nii et lase neil lõdva rihma otsas teineteisele lähemale astuda. Julgusta loomi ja kiida neid ning ignoreeri igasugust kiunumist või haukumist.
  • Premeeri rahulikku ja vaoshoitud suhtlust õrnade paide, rahustavate sõnade ja ehk isegi mõne väikse maiustusega. Kui emb-kumb loomadest erutub liialt, siis jää ise ikka rahulikuks. Oota, kuni ta rahuneb, või lahuta loomad veidikeseks, enne kui proovid neid uuesti tutvustada.
  • Lase koeri omavahel kokku lühikeseks ajaks, kuid tee seda sageli ja küllap neist saavad varsti parimad sõbrad.
  • Lase täiskasvanud koeral endal kutsikas n-ö tuppa kutsuda. Hoia mõlemad koerad rihma otsas, kuni kutsikas on ümbrusega põhjalikult tutvunud ning sinu erutunud koer suhtub temasse rahulikult. Kiida neid jätkuvalt üksteise sallimise eest ning jaga mõlemale õrnu paitusi.

Kui sa ei tea, kuidas kutsikat vanemaealisele koerale tutvustada, siis küsi enne spetsialistidelt nõu - kohalik koertekoolitaja või loomaarst selgitab seda sulle hea meelega.

Täiskasvanud koera tutvustamine olemasolevale koerale

Kui tutvustad omavahel kaht täiskasvanud koera, siis ära üllatu, kui nad ei saa kohe sõpradeks. Ära siiski norgu vaju – kui lased neil teineteist vähehaaval väljaspool maja asuval vaiksel neutraalsel pinnal tundma õppida (soovitatavalt kummalegi tundmatus kohas), siis ei leidu ühtki põhjust, miks neist ei peaks sõpru saama.

    • Hoia mõlemad koerad rihma otsas – juhul kui tegemist on suurte, närviliste või kergesti erutuvate loomadega, siis kasuta ka koonurihmasid – ning lase neil üksteisega tutvuda.
    • Kui koerad hakkavad teineteise peale urisema või haukuma, siis lahuta nad viivitamata, oota loomade rahunemiseni ja proovi siis uuesti.
    • Kui oled juba mitu korda katset teinud, kuid loomad keelduvad endiselt omavahel läbi saamast, pöördu oma loomaarsti poole ja küsi temalt nõu.

    Uue koera tutvustamine kassile või kassipojale

    Kutsika tutvustamisel kassile on kõige olulisem tagada loomade ohutus. Koerad võivad kasside läheduses väga tugevalt erutuda, nii et nende omavahelise läbisaamiseni võib kuluda palju aega. Kui sinu koer on ka pärast mitut tutvumiskatset kassi läheduses endiselt erutunud või agressiivne, siis pöördu loomaarsti poole ja küsi temalt nõu, kuidas aidata neil õppida koos elama.

    Kui sinu kutsikas või koer tunneb end uues kodus lõõgastunult ja kindlalt, on käes aeg tutvustada teda olemasolevale kassile. Varu kannatust ning anna kassile aega uue majakaaslasega harjuda, eriti kui ta ei ole varem sõbraliku koeraga koos elanud. Kasside puhul ei ole mingi haruldus reageerida uuele koerale kõhisemise või hoopide jagamisega, samuti võivad nad püüda põgeneda või peitu pugeda.

    • Kutsika tutvustamine kassile võib sind heidutada, kuid sinu ülesanne on aidata kummalgi loomal end teineteise seltsis lõõgastunult tunda. Veendu, et kassipoeg asub koerast ohutus kauguses, nii et viimane ei ulatu temani, ning hoia koera rihma otsas.
    • Premeeri oma koera rahulikuks jäämise eest. Isegi kui ta haugub järelejätmatult, siis jää ise ikka rahulikuks.
    • Umbes viie minuti pärast viige koer ära ja lubage ka kassil ruumist lahkuda.
    • Tutvusta loomi lühikeste ajavahemike jooksul, paar minutit korraga ning tee seda eri ruumides ja mitu korda päevas – nii harjuvad nad üksteist maja peal nägema ja haistma. Hoia koera rihma otsas.
    • Kui oled veendunud, et loomad on rahulikud ja lõõgastunud, siis lase kassil tema ohutust piirkonnast väljuda, kuid hoia koera endiselt rihma otsas kinni. Lase neil üksteist uurida. Kiida neid ohtralt teineteise sallimise eest! Ära unusta ise ikka rahulikuks jääda, isegi kui üks loomadest peaks end halvasti tundma. Tutvusta neid sageli ja nii paljudes ruumides kui võimalik.
    • Jälgi loomi seni, kuni nad saavad omavahel läbi, ning kui oled veendunud, et koer ei ründa kassi ega hakka teda taga ajama, siis lase ta rihma otsast lahti. Veendu, et kassil on piisavalt koera haardeulatusest välja jäävaid kohti, kuhu ebakindluse korral varjuda.
    • Eralda kassid ja koerad söögiaegadeks, nii et mõlemad saavad rahus einet võtta ega varasta üksteise toitu.
    • Pane kassi liivakast sellisesse kohta, kuhu tema pääseb küll kergesti ligi, kuid koer mitte. Koerad on nö raisasööjad ning võivad lasta kasti sisul hea maitsta – ebameeldiv, kuid tõsi!
    • Veendu, et teie kassil on piisavalt liikuvaid mänguasju, millele järele joosta ja ligi hiilida, nii et koer võib rahulikult puhata ega pea kartma, et hiiliv kass talle kallale kargab.

    Ära heida meelt, kui sinu koerast ja kassist ei saa parimaid sõpru. Kassid on loomu poolest iseseisvad ja võivad koera ignoreerida, olgugi et aktsepteerivad tema olemasolu. Aja jooksul hakkab enamik kasse ja koeri omavahel siiski sõbralikult läbi saama, isegi kui see toimub peamiselt kassi kehtestatud reeglite kohaselt. Seni, kuni kummalegi jagub oma ruumi ja kass saab olla kusagil, kuhu koer ei pääse, peaks kõik laabuma.

    Uus kutsikas? Loe järgmiseks: