Your Pet, Our Passion.
Naine suudleb kassi põsele

Eri kassitõud

Lugemisaeg: 6 min

Paljud kassid, keda sa näed ringi liikumas, on segatõulised ehk -verelised, s.t lihtsalt tõutud. Sõbralikud, ilusad ja väga uudishimulikud – tõenäoliselt kõige levinumad kaslastest kaaslased.

Briti kassid

Briti lühikarvaline kass põlvneb tavalisest kodukassist. Karvastikku esineb paljudes värvides ja mustrites alates valgest kuni musta või hõbedavöödiliseni. Seda tüüpi kasse hakati aretama 19. sajandil, et tagada kassi eripära säilimine. Lõpuks tunnustati Briti lühikarvalist eraldi kassitõuna.

Kui see tõug 20. sajandi keskel peaaegu välja suri, taaselustati seda Pärsia ja orientaalse kassi abil. Briti lühikarvaline kass on tugev ja terve loom, kellel on jõuline, lihaseline keha ning lühikesed jäsemed. Tal on ümar nägu, armsad suured silmad ja tihe lühike karvastik.

Sarnaselt Pärsia kassidega on ka nemad sõltumatud ja tagasihoidlikud, veetes hea meelega aega õues, kuid samas meeldib neile ka süles olla, kui armastav omanik seda võimalust pakub.

Teised Briti kassitõud on manks ja selkirkreks.

Birma kass

Sellele kassitõule meeldib oma kohalolekust teada anda! Häälekat (kuigi mitte nii lärmakat nagu Siiami kass) Birma kassi kutsutakse sageli koerkassiks, sest ta on end kehtestav ja omanikele truu nagu koer ning talle meeldib mängides asju kätte tuua. Neile meeldib kõike sinuga koos teha. Tegemist on tõelise „kui-omanik-püüab-lehte-lugeda-siis-istu-selle-peale” tüüpi kassiga! Birma kass on keskmist kasvu, tugeva keha, kumera rinna ja ümara peaga loom, kelle suured silmad on natuke viltused nagu Siiami kassil. Tema karvastik on pehme, lühike ja sametine ning seda esineb paljudes värvides.

Idamaised kassid

Selle tõurühma kassidel on üksteisega vähe ühist peale asjaolu, et kõik nad on ekstravertsed ja tõelised isiksused. Alates ebatavalise ja metsiku välimusega Bengali kassist, kes aretati kodukassi ristamisel Aasia leopardkassiga, kuni üleannetu ilmega devonreksini – selle tõurühma kassid on tõesti väga erinevad. Nende hulka kuuluvad pikakarvaline tiffanie, krussis karvaga kornreks ja devonreks. Isegi suurusevahed on märkimisväärsed alates pirakast Bengali kassist kuni tillukese singapurani. Nad pärinevad maailma eri paigust, sh Inglismaalt, Venemaalt, Kaug-Idast ja Aafrikast, ning osa neist (näiteks ookerkass) on aretatud olemasolevate tõugudega ristamise või teisendamise kaudu.

Idamaised kassid on üldiselt nn inimeste kassid. Nad on aktiivsed ja nõudlikud ning manguvad nii kaua, kuni saavad süüa, mängida või sülle – need loomad ei-ga juba ei lepi!

Orientaalsed kassid

Orientaalseid kasse on kaht liiki: lühi- ja pikakarvalisi. Lühikarvalisi on kõige parem kirjeldada kui värvilisi siiameid ilma maskita (mis tähendab, et kassi äärmised kehaosad, s.t nende jäsemed, saba, nägu ja kõrvad, on tumedamat värvi kui keha). Pikakarvalist teisendit nimetatakse angoora kassiks. Orientaalsel kassil on sageli samasugused füüsilised ja iseloomuomadused nagu Siiami kassil, kuigi ainult valgel teisendil on rabavalt sinised silmad. Muud värvi kassidel on kollased või rohelised silmad.

Pärsia kassid

Pärsia kass on tõeline kassimaailma glamuurikiisu. See on üks vanimaid tõuge ning selle ehe on pikk ja tihe luksuslik karvastik, mis võib kasvada kuni 15 cm pikkuseks!

Pärsia kass on masajas – tal on võrdlemisi lühikesed jäsemed ja kael ning lai rind.

Harja meenutav saba on haruldaselt kohev, karvane kaelus moodustab laka. Pole vist vaja öeldagi, et nii tiheda aluskarva ja pika pealiskarvaga kass vajab palju kammimist – iga päev vähemalt 20 minutit. Samuti vajavad tähelepanu nende silmad, mis kipuvad nõretama. Tänu suurele värvi- ja mustrivalikule leiab igaüks sobiva Pärsia kassi!

Pärsia kass on iseloomult üldiselt vaoshoitud ja rahulik. Nad on suurepärased kodukassid, kes armastavad tukkuda – ideaalne juhul, kui käite täisajaga tööl. Sellegipoolest vaadake, et nad ei tunneks päeva jooksul üksildust, sest Pärsia kassil on vaja kaaslast, kellega mängida ja kelle süles istuda.

Poolpikakarvalised kassid

Sellesse rühma kuulub kuus kassitõugu, kes on väga erinevad nii välimuse kui ka iseloomu poolest, kuid kellel on sarnane pikk karvastik (mitte küll nii pikk kui Pärsia kassil).

Birma kass

Birma kassil on tihe siidjas karvastik, luksuslik saba ja puurivad ümarad sinised silmad. Karvastikku esineb paljudes värvides ja see vajab tingimata iga päev kammimist. Karvastik on samuti maskiga, v.a käpad, mistõttu paistab, nagu kass kannaks käpikuid! Pika, kuid tugeva kehaga Birma kass ei ole siiski nii jässakas kui pärslane ja mõni väidab, et see tõug on siiamiga segunenud. Iseloomult on Birma kass mänguhimuline, sõbralik ja pingevaba. Need kassid on äärmiselt kiindunud ja nõuavad sageli tähelepanu keskpunktis olemist!

Meini kass

Tegemist on suure sitke ja kena kassitõuga, kes on olnud sunnitud pidama vastu Ameerika idaranniku osariigi Maine'i külmas talves – sellepärast ka pikk tihe ja veekindel karvastik. Neil on kaitseks kaelus ja n-ö sisseehitatud kõrvaklapid ehk karvased kõrvad. Harjataoline saba sarnaneb pesukaru (ingl racoon) omaga (sellest ka tõunime osa coon inglise keeles – Maine Coon). Elegantne, heade proportsioonidega, atleetlik ja jõuline kass vajab palju tähelepanu ning talle meeldib väga õues käia. Nad on üliosavad jahimehed ning külm ja märg ilm heidutab neid harva – Suurbritannia ilm ei ole mitte midagi võrreldes sellega, millega toimetulekuks aretati nende esivanemad! Meini kassid ei ole ilmselt täiskohaga kodukassid, kuid neile meeldib siiski omanikega aega veeta ning neist saavad armastavad ja mänguhimulised lemmikloomad, keda on sageli väga lihtne õpetada.

Norra metskass

Sarnaselt meini kassiga on ka Norra metskass sündinud ellu jääma, sedakorda Skandinaavia põhjaosa karmis kliimas. Suur ja tugev, erakordselt jõuliste (ja pikkade) tagajäsemetega kass on ühtaegu nii elegantne kui ka võrdlemisi atraktiivne. See tõug on loodud ronima ja nagu nimi lubab aimata, meeldib neile puude kõrgust mõõta! Suur ronimistorn lihtsalt peab olemas olema (eriti kui soovid, et ta ei roniks mööda sinu kardinaid ja riidekappi). Norra metskass armastab nii õues käia kui ka toas inimese seltskonda nautida.

Ragdoll

Rabava välimusega ragdoll, kes aretati emase valge Pärsia kassi ristamisel Birma kassiga, on hell hiiglane – suur, jõuline, kuid erakordselt malbe. Tal on paksud põsed, suured ovaalsed silmad ja lühike kael. Hoolimata suurusest on tegemist hästi õrna välimusega kassiga. Nimi tuleneb nende lõõgastunud olekust sülle võtmisel, kui nad lasevad end täiesti lõdvaks nagu kaltsunuku (ingl rag doll). Vaikne ja äärmiselt kiindunud ragdoll on väga hea kodukass, kes ei ole jahipidamisest nii huvitatud nagu mõni muu jõuline õueelu armastav kassitõug.

Somaali kass

Tegemist on Abessiinia kassi pikakarvalise teisendiga. Karvastik ei ole nii pikk kui teistel selle kategooria kassidel, kuid see on selgelt triibuline (igal karval on kaks või kolm värviriba), mis annab loomale eriti rabava välimuse. Somaali kassil on suhteliselt suured kõrvad – omadus, mis esineb sageli kassidel, kes pärinevad kuumast kliimast, kus on vaja kehasoojust eraldada. Sarnaselt Abessiinia kassiga on ka Somaali kass intelligentne, üsna nõudlik ja inimesekeskne. Olgugi et ta näeb välja metskassi moodi, meeldib talle toas olla ja sealseid mugavusi nautida.

Türgi van

Türgi van on järjekordne suur, pika ja lihaselise kehaga kassitõug. Poolpikal siidjal karvastikul puudub aluskarv, kuid van on sellest hoolimata äärmiselt glamuurne ja uhke kass. Karvastik on hästi äratuntav – põhivärv on kriitvalge, kõrvad ja saba ning nende ümbrus on värvilised. Ja nad on kuulsad selle poolest, et armastavad ujuda! Türgi Vani järve piirkonnast pärit kassi tõmbab tänaseni vee poole ning ta leiab üles kõik järved ja tiigid, kus saab supelda. Türgi vanid armastavad enamikust kassidest rohkem mängida voolava kraaniveega. Nad on leidlikud ja vastupidavad loomad, kuid inimestesse kiindunud.

Siiami kass

Iidne tõug ja üks elegantsemaid kõigist kassidest. Neil on pikk graatsiline keha, jõulised tagajäsemed ja puurivad sinised silmad. Nii nagu Pärsia tõug, on ka Siiami kass aja jooksul väga palju muutunud. Pea on nüüd kolmnurksem, silmad viltusemad, kõrvad suuremad ning keha väiksem ja atleetlikum. Siiami kassi karvastik on maskiga, mis tähendab, et tema äärmised kehaosad on tumedamad kui ülejäänud keha. Eriti hästi on seda märgata jäsemetel ja käppadel, näol, kõrvadel ning sabal. Karvastik on lühike ja siidjas, vähese aluskarvaga. Olgugi et kass vajab vähe kammimist, on siiamid täiskohaga kassid, kes tavaliselt armastavad inimesi ja nõuavad palju tähelepanu. Tahtejõuline ja äärmiselt intelligentne Siiami kass juba teab, kuidas sinu aega sisustada!

Siiami tõu hulka kuulub ka balinees.

Soovid kassi võtta, kuid ei tea, milline tõug sulle ja sinu perele sobib? Meil on suurepärane uudis! Meie kassitõugude kogumik tutvustab eri tõuge ning aitab otsustada, milline neist sobiks täiuslikult sinu lemmikloomaks.

Seotud artiklid: