Your Pet, Our Passion.
Sfinks mobiil

Sfinks

Sfinksi eritunnuseks on karvkatte puudumine. Samas pole see kass täiesti karvutu – tema nahka katavad pehmed udemed, mis meenutavad puudutamisel virsikukoort. Kassil puuduvad ka vurrud ja ripsmed. Pea sarnaneb kuju poolest devonreksi omaga. Sidrunikujulised silmad asetsevad sügaval. Kerge luustikuga keha on peene kondiga, ent lihaseline. Rindkere on tünjas. Tänu sellele tunduvad pikad ja sihvakad jalad kaardus olevat. Pikk kitsenev saba tundub puudutamisel kõva. Kassid on nii soojad ja pehmed, et neid kutsutakse „seemisnahast kuumaveepudeliteks“. Üldiselt sile nahk on pea peal, kehal ja jalgadel kohati kortsuline, kuid peab olema mujal pingul. Pigmendilaigud on sfinksi nahal hästi näha. Lubatud on kõik nahamustrid ja -värvid.

Vajalik teada
  • Väga aktiivne ja uudishimulik kass
  • Seltsiv ja sõltuv kass
  • Väga jutukas kass
  • Sale ja elegantne tõug
  • Vajab hoolitsemist kord nädalas
  • Allergiaohutu tõug
  • Toakass
  • Võib vajada lastega harjutamist

Iseloom

Sfinks on sõbralik, üleannetu, inimlembene ja armastab tähelepanu. Sageli on see jutukas kass omanikul juba ukse peal vastas. Sfinks on väga intelligentne, mänguhimuline ja paimaias. Sfinks on ka meisternurruja. Talle meeldib koos omanikuga teki all magada. Kuna sfinksi kehatemperatuur on 1–2 kraadi kõrgem kui tavalisel kassil, on tal hundiisu, sest soojakadu tuleb kuidagi kompenseerida. Olles halva ilma ees täiesti kaitsetud, ei tohi neid kasse külmaga õue jätta! Samuti ei meeldi neile istuda külma pinna peal, kuid keskkütet nad lausa jumaldavad. Päikselise ilmaga õues käiv sfinks võib vajada kahvatute nahapiirkondade peale päikesekaitsekreemi.

Päritolu

Päritoluriik: Kanada

Muud nimed: Kanada karvutu kass

Karvutuid kasse on tuntud ammustest aegadest, väidetavalt pidasid neid juba asteegid. Kuid sfinks on esimene tõug, kes aretati just selle omaduse pärast. Aretusprogramm sai alguse 1966. aastal Ontarios, kui ühte tavalisse pesakonda sündis karvutu isane kassipoeg. Suurem osa tänastest sfinksidest on siiski kolme 1978. aastal Torontos sündinud karvutu kassi järeltulijad.

Selle tõu puhul esineb palju nahaprobleeme, nagu erinevad lööbed ja seeninfektsioonid. Sfinksi tuleb kaitsta päikese eest, muidu saab nahk päikesepõletuse. Nii nagu kõik kassid, saab ka see tõug haiguste vastu kaitse vaktsineerimise teel, vajab korrapärast parasiiditõrjet ja iga-aastast tervisekontrolli loomaarsti juures.

Iga kass on ainulaadne, igaühel on seoses toiduga oma eelistused ja vajadused. Samal ajal on kass lihasööja, kelle toit peab sisaldama 41 kindlat toitainet. Nende toitainete vahekord erineb olenevalt vanusest, eluviisist ja üldtervisest. Arusaadav, et kasvueas energiline kassipoeg vajab teistsuguses vahekorras toitaineid kui passiivsema eluviisiga eakas loom. Lisaks tuleb looma ideaalse kehavormi säilitamiseks jälgida söötmisjuhendi järgi toidu kogust ja arvestada kassi maitse-eelistusi (märg- või kuivtoit).

Omanikud peavad hoolega jälgima, et sfinksi nahk oleks puhas ja prink. Kord nädalas tuleb kassi pesta või käsnaga puhastada, et eemaldada nahalt rasueritised. Kõrvainfektsioonide vältimiseks tuleb korrapäraselt puhastada ka kassi väliskõrvu.

Kuigi see kassitõug ei sobi lastega kõige paremini, on iga kass erinev ja õige harjutamise abil võib ta suuta lastega peres elada.