Paula

Purina õigus- ja teadustegevuse spetsialist ja loomaarst

paula
category icon

Koostisained

Mine jaotisse >

Lemmikloomatoidu etiketil on palju teavet. Kui oskad etiketti lugeda ja selle teabe lahti mõtestada, saad ka paremini aru, mida sinu lemmiklooma toit sisaldab ja miks. Lemmikloomatoidu etikettide koostamist reguleerivad Euroopa Liidu õigusaktid loomasööda kohta. See tähendab, et lemmikloomatoidu etikettide jaoks ei ole eraldi juhiseid ja neile ei rakendu ka inimtoidu etikettide reeglid. Etiketti lugedes peaksid pöörama tähelepanu lemmikloomatoidu liigile (täissööt või täiendsööt), koostisele, lisaainetele, analüütilistele koostisosadele ja toitmisjuhendile.

  • Lemmikloomatoidu liik. Kui valid oma kassile või koerale toitu, vaata kõigepealt, kas tegu on lemmiklooma täis- või täiendsöödaga. Lemmiklooma täissööt tähendab, et toidus on kõik vajalik, et täita sinu lemmiku igapäevane toitainevajadus. Täiendsööt (nt maiustused) tähendab, et tasakaalustatud toitumise jaoks ei piisa vaid sellest. Peale selle võiksid vaadata, et toit sobiks sinu lemmiklooma eluetapiga.
  • Koostis. Lemmikloomatoidu etiketil on koostisained esitatud nende massist lähtudes kahanevas järjekorras. Näiteks kui näed, et koostisainete loetelus on esimene koostisaine kana, siis tead, et kana on toidus rohkem kui teisi koostisaineid. Olenevalt rakenduvatest määrustest võivad koostisained jaguneda kategooriatesse (nt liha ja loomsed saadused, teraviljad, mineraalid jne) või olla eraldi esitatud (nt kanamaks, kuivatatud porgand).
  • Lisaained. Lemmikloomatoidus võib lisaainetena kasutada muu hulgas vitamiine, maitse-, värv- ja säilitusaineid ning antioksüdante. Lisaained jagunevad oma eesmärgi järgi kategooriatesse. Lemmikloomatoidus võib kasutada vaid lisaaineid, mille tõhusust ja ohutust on hoolikalt hinnatud ning mis on Euroopa Liidu tasandil heaks kiidetud.
  • Analüütilised koostisosad. Analüütiline koostis näitab sinu koera või kassi toidu toitainesisaldust ehk valgu, rasva, kiudainete ja toortuha kogust toidus. Kui tootes on rohkem kui 14% vedelikku, on kirjas ka vedelikukogus.
  • Toitmisjuhend. Lemmikloomatoidu etiketil on toitmisjuhend, mis aitab sul määrata oma kassile või koerale sobivat igapäevast toidukogust ja toitmise sagedust. Olenevalt sinu lemmiklooma vanusest, aktiivsusest ja suurusest võib juhtuda, et pead looma parima füüsilise vormi hoidmiseks toitmisjuhendil antud kogust muutma.