Zara

Purina vanemloomaarst

img_Zara

Koostisained

Mine jaotisse >

Koerad liigituvad segatoiduliste hulka. See tähendab, et koerad saavad kõik vajalikud toitained loomsetest või taimsetest koostisainetest. Kassid liigituvad obligatoorsete karnivooride hulka. See tähendab, et kass peab sööma liha, kuid mitte ainult. Nii koerad kui ka kassid tohivad teravilja süüa, lisaks on see kasulik ja meeldib neile. Teraviljad, nagu mais, nisu ja oder, on suurepärased asendamatute ja kasulike toitainete allikad. Nende kasutamine loomatoidus on üks parimaid viise kindlustada, et loom saab palju energiat ja seedimist soodustavaid kiudaineid.

Me kõik tahame näha oma kasse ja koeri tervete, rõõmsate ja energilistena. Teraviljas on tavaliselt 75–85% süsivesikuid, millest alla 2% on suhkrud. Loom seedib neid süsivesikuid aeglasemalt kui lihtsuhkruid. Seetõttu vabaneb energia järk-järgult ja seda jätkub kauemaks. Suhkrust saadav energia tuleb seevastu kõik ühekorraga. Teraviljas on ka kiudaineid, mis soodustavad soolestikubakterite teket ja normaalset sooletalitlust. Samuti on neis asendamatuid rasvhappeid, B-vitamiine, antioksüdante, valku ja mikromineraale, mis toetavad paljusid organismi funktsioone, sealhulgas silmanägemist ja tugevat immuunsust.

Teraviljade hulka kuuluvad nisu, mais, riis, oder, kaer ja rukis. Õige töötlemise korral annavad teraviljad kassidele ja koertele palju toitvaid ja kergesti seeditavaid toitaineid ning energiat.

Teravilju jahvatatakse ja kuumutatakse tootmisprotsessis, et vabastada nende toorainete kõige toitvamad ja seeditavamad osad. See eemaldab vähem seeditava väliskesta ja jätab alles kassi ja koera jaoks vajalikud toitained.

Kodukoerad ja -kassid on hästi kohandunud selleks, et saada süsivesikutest energiat, mida organism kasutab kütusena. Õigupoolest on kodukoerad huntidest märkimisväärselt edasi arenenud ja neil on süsivesikute seedimist abistavad geenid. Arvatakse, et need geenid tekkisid umbes 10 000 aastat tagasi, kui inimesed hakkasid maad harima. See tähistab viimast etappi 30 000 aastat kestnud koerte kodustamise protsessis. Vastupidiselt levinud arvamusele on koerte ja kasside seas teravilja- või gluteeniallergia üsna harv.

Nii et lase oma lemmikul vabalt teravilja nautida ja neist kasu lõigata!

grains infographic