PURINA®ajalugu

Meie ajalugu

Oleme seda meelt, et inimeste ja lemmikloomade elu on koos olles parem ja rikkalikum. See mõttetera on saatnud kõiki meie tegemisi alates 1904. aastast, mil William H. Danforth pani Purina kaubamärgile aluse. Lähtume sellest kõiges, mida teeme, ja see kajastub meie toodetavates toitudes üle kogu maailma.

See PURINA®, mida Euroopas praegu tuntakse, on kujunenud välja kolme loomatoiduettevõtte – PURINA, Spillers ja Friskies – ühinemise tulemusena. Igaühel neist on oma rikas ajalugu ning kõik nad on mänginud olulist rolli selles, et PURINAST on saanud ülemaailmne juhtiv loomatoitude tootja. Kas soovid rohkem teada saada? Allpool saad lugeda iga kaubamärgi ajaloo kohta lähemalt.

1829

Joel Spiller hakkab Bridgewateris Somersetis maisi töötlema ja edasi müüma.

1840s

Spiller ja tema partner Samuel Browne ehitasid riigi teise auruveski.

1856

Spiller and Co. omandab Cardiffis pagaritöökoja. Varsti pärast seda alustatakse siin esimeste koeraküpsiste tootmist.

1887

Spiller and Co. läheb börsile.

1890

Spiller and Co. ühineb Bristolis tegutseva ettevõttega William Baker and Sons ja uue ettevõtte nimeks saab Spillers and BAKERS.

1894

William H. Danforth asutab koos George Robinsoni ja William Andrewsiga ettevõtte Robinson-Danforth Commission Company. Nad hakkavad tootma põllumajandusloomade sööta ning muudavad ettevõtte nime – sellest saab Ralston PURINA.

1907

Spillers and BAKERS® Limited toob turule erksavärvilised koeraküpsised SHAPES. Need on ka sada aastat hiljem endiselt saadaval!

1914

28. juulil algab I maailmasõda. Selleks ajaks toodab Spillers Cardiffi, Bristoli, Londoni, Newcastle’i ja Birkenheadi tehastes 18 sorti koeraküpsiseid.

1920s

Friskiese taga peituv ettevõte Carnation Corporation avab Seattle’is USA-s maailma esimese koerte toitumise uurimisinstituudi.

1923

Ligi sada aastat pärast asutamist laieneb Spillers jõuliselt, võttes 1923. aastaks üle vähemalt seitse tütarettevõtet.

1926

PURINA asutab esimese lemmikloomade toitumis- ja hoolduskeskuse PURINA® Farms, mis asub Gray Summiti lähedal Missouris. Seal koostavad ja katsetavad PURINA® eksperdid lemmikloomatoite, et tagada nende isuäratav maitse ja toitvus. Tänapäeval on kasvanud sellest välja Nestlé PURINA® Loode-Missouri lemmikloomade keskus. Spillers saab koeratoidu kuningliku tarnija litsentsi (Royal Warrant).

1927

Turule tuuakse esimene Inglise hurtadele mõeldud toit WINALOT®, mis peaks aitama loomadel võidujooksusid võita. Samal ajal otsustab ettevõte oma allkaubamärke ühtlustada ja ühendada ning tuleb turule uue nime all – Spillers Limited.

1930s

Lemmikloomatoidu ja põllumajandusloomade sööda äri kogub hoogu. Spillersi WINALOT®, SHAPES ja SAVAL saavad Ühendkuningriigi turu enim müüdud kaubamärkideks.

1939-1945

Sõda tõi kaasa ratsioonid ja koeraküpsiste tootmiseks oli jahu äärmiselt piiratud koguses. Samuti keelatakse kasutada loomatoidu konservipurkide valmistamiseks tinaplekki.

1948

Friskies toob turule midagi täiesti uut – esimese koerte märgtoidu sarja, mis on pakendatud konservipurkidesse.

1950s

Friskies tuleb koerte konservtoidu edust innustust saanuna kassiomanikele vastu ja toob turule esimese plekkpurkides kassitoitude sarja.

1953

Jahu ja teiste teraviljade piirangud tühistatakse. See viib uue tõusulaineni pagaritoodete ja loomatoidu tootmises, samuti tiheneb konkurents.

1956

PURINA® tähistab järjekordse toote esmaesitlust turul – Purina Dog Chow® on esimene loomatoit, mis valmistati ekstrusiooni teel. Seda tehnoloogiat kasutatakse eri kujuga krõbinate valmistamiseks tänapäevani.

1958

Kogu riigi koerad liputavad saba, kui Spillers toob turule esimese koertele mõeldud lihapõhise konservtoidu WAGALOT.

1960

Spillers omandab ettevõtte Spratts Patent Limited ja ühtlasi selle juhtiva kaubamärgi BONIO® – algupärase kondikujulise koeraküpsise. Õige pea lisanduvad populaarsele kassitoidu kaubamärgile TOP CAT veel PRIME ja PRIZE, mis on saadaval üle kogu riigi.

1963

PURINA® tuleb vastu üha kasvavale kodukasside hulgale Ameerikas ja toob turule uue tootesarja Purina Cat Chow®.

1964

Spillers suurendab pärast ettevõtte Scottish Animal Products Ltd. ülevõtmist tänu uutele konservitehastele Šotimaal Barrheadis ja Põhja-Iirimaal Malone’is purgitoitude tootmist kolm korda. Ühtlasi lisandub tooteportfelli kaks juhtivat kaubamärki: ARTHURS (algselt KATTOMEAT) ja KENNOMEAT.

1969

Spillersil on tegus aasta. Spillers rajab lemmikloomade toitumis- ja hoolduskeskuse, samuti ostetakse ära ettevõte Wright & Company Ltd. ning sel moel omandatakse Wrighti küpsiste kaubamärk ALL-IN-ONE.

1972

Spillersi tooteportfelli lisanduvad järgmised kaks juhtivat loomatoidu kaubamärki: STAMINA koertele ja PAWS kassidele. Need omandatakse ettevõtte Rank Hovis McDougall Ltd. tütarettevõtte Stamina Foods ülevõtmise teel.

1973

On selgunud, et väiksed koerad vajavad eritoitu. Fiskies toob turule kaubamärgi Mighty Dog – spetsiaalselt n-ö kompaktsetele koertele mõeldud koostisega toidud.

1975

Alati ühe sammu võrra konkurente edestav Friskies toob turule sarja GO-CAT® – maailma esimese 100% täisväärtusliku ja tasakaalustatud kuivtoidu kassidele.

1979

Spillers siirdub uutele jahimaadele ja kolib oma peakontori New Maldenisse Surreys

1980

Ettevõte Dalgety Group ostab Spillersi 72,5 miljoni naela eest ära.

1985

Nestlé S.A. omandab ettevõtte Carnation Corporation, sh Friskies Pet Food. Ühiselt jõutakse otsusele, et Friskiesest saab Friskies Europe.

1986

Ralston müüb PURINA® Millsi loomasöödaäri, et keskenduda koera- ja kassitoidule.

1987

PURINA® avalikustab 14 aastat kestnud uuringu tulemused, mis annavad teadusliku tõestuse, et koerte toitmine nende ideaalse kehavormi alusel aitab loomadel kauem terve püsida. Samal aastal algatab PURINA® programmi „Pets for People”, mis aitab varjupaigaloomadel uusi kodusid leida. Praeguseks osaleb selles programmis ainuüksi USA-s ligi 6000 hoolekandeorganisatsiooni. Õige varsti kutsutakse ellu ka programm „The Pets for Seniors”, mis teeb koostööd enam kui 150 varjupaigaga ja aitab USA vanuritel loomade loovutustasusid katta.

1990

Uus aasta ja uus ülevõtmine ettevõttele Friskies Europe. Seekord on tegemist ettevõttega ALPO Pet Foods (USA). Kaubamärgi eestkõneleja Lorne Greene uskus tootesse niivõrd, et ei peljanud seda ka ise maitsta!

1993

Ettevõttelt BP Nutrition Ltd võetakse üle Paragon Petcare, millel on tehased Prantsusmaal, Saksamaal ja Madalmaades, ning sellega seoses lisanduvad ettevõtte Ühendkuningriigi tooteportfelli kaubamärk BETA®, kogu Euroopa tooteportfelli aga DOKO ja DOKAT.

1995

Dalgety Group omandab ettevõtte Quakers’ European loomatoiduäri, sh juhtiva kassitoidu kaubamärgi FELIX®.

1998

Pea 170 aastat pärast asutamist ühendab Spillers Pet Foods jõud ettevõttega Nestlé S.A. ja ühisettevõttest saab maailma suurim loomatoidu tootja.

1999

Nestlé asutab maailma esimese ja ainsa koerte DNA-jaotuskeskuse Canine Reference Family DNA Distribution Center, et toetada tippteadlaste koerte geneetika teemalist uurimistööd.

2001

Nestlé omandab 12. detsembril Ralston Purina, ettevõtte nimeks saab Nestlé PURINA Pet Care. See samm suurendab PURINA® toodete kättesaadavust üle kogu maailma, rõõmustades nii lemmikloomi kui ka nende omanikke.

2010

Pärast aastatepikkust planeerimist avatakse PURINA® Event Center. Suurimate kassi- ja koeranäituste korraldamiseks sobilikus keskuses on pehme kattega spordiväljak, üle 150 hoolduspunkti ning spetsiaalne koerte vannituba.