Mida PURINA® loomatoit sisaldab?

Omanik Saksa lambakoeraga

PURINA® on olnud üle 90 aasta lemmikloomade toitumise ja hoolduse uurimise üks teerajajaid. Meie asjatundlikud dietoloogid, toitumisteadlased, veterinaarspetsialistid ja loomade käitumisterapeudid on võtnud endale südameasjaks aidata lemmikloomadel elada kaua, õnnelikult ning tervelt. Kuna loomatoidul, mida sa oma lemmikule pakud, on tema üldtervise seisukohalt esmatähtis roll, siis investeerime palju teadustöösse, et toota täisväärtuslikku, tasakaalustatud ja ühtlasi maitsvat loomatoitu, mis aitab tagada su lemmiklooma tervise ning heaolu.

Selleks et tagada loomatoidu tippkvaliteet, on selle tootmine rangelt reguleeritud. Tootjatele on ohutu loomasööda valmistamise nõuete täitmisel abiks Euroopa õigusaktid ning valdkondlikud eeskirjad ja juhendid. Ühenduse Pet Food Manufacturers’ Associations across Europe aktiivse liikmena (ja ühenduse European Pet Food Manufacturers’ Association toetajaliikmena) kohaldab PURINA® valdkonna häid tavasid.

PURINA® loomatoidu valikusse kuuluvad ühed tuntuimad ja enim armastatud tooted, millest paljud on olnud turul juba mitme põlvkonna kestel. Hea tervise tagamiseks vajab su lemmikloom täisväärtuslikku ja tasakaalustatud toitu, mis on ühtlasi maitsev. Selleks et saavutada toitainete õige tasakaal ja ahvatleda lemmikute maitsemeelt, kasutame loomseid tooraineid (nt kana-, veise- ja lambaliha ning kala), köögi- ja teravilju ning vitamiine ja mineraalaineid.

Loe meie loomatoidu levinumate koostisainete kohta lähemalt.

Liha ja lihasaadused

Loomsed toorained (nt kana-, veise- ja lambaliha) sisaldavad üldiselt palju proteiini, asendamatuid rasvhappeid, rauda ja osa B-rühma vitamiine. Need maitsevad lemmikloomadele ning on kergesti seeditavad.

Mõiste „liha ja lihasaadused” viitab lihtsalt loomsele koostisainele. PURINA kasutab üksnes loomaarstide kontrollitud ja inimtoiduks kõlblikuks tunnistatud loomadelt pärit loomseid koostisaineid. See tähendab, et PURINA loomatoidud sisaldavad loomseid tooraineid samadelt loomadelt, keda söövad inimesed: veised, lambad, kodulinnud ja sead.

Kala ja kalasaadused

Kala on suurepärane kvaliteetse valgu allikas, mistõttu kasutame seda paljudes PURINA loomatoitudes. Valgud on keha n-ö ehituskivid, mis on kasvu ja taastumise seisukohast asendamatud. Valgud aitavad toota energiat, antikehi ja hormoone ning kasvatada lihaseid, nahka ja karvu.

Kalaliha sisaldab joodi. Kuna kala purustatakse töötlemisel sageli koos luudega, siis on lisaks tegemist hea kaltsiumi- ja fosforiallikaga. Rasvaste kalade liha sisaldab A- ja D-vitamiine ning oomega-3-rasvhappeid, mis muudavad kõigi loomade kasukad tervisest pakatavaks ja läikivaks.

Aedviljad

Paljudes PURINA loomatoitudes on ühendatud valguallikad ja aedviljad. Aedviljad on suurepärased vitamiinide ning mineraal- ja kiudainete allikad. Sojaubades on proteiini ja energiat, oomega-6-rasvhappeid, B-vitamiine ning kiud- ja mineraalaineid.

Vitamiinid, mineraalained ja aminohapped

Nii nagu inimesed, vajavad ka kassid ja koerad õiges tasakaalus vitamiine ja mineraalaineid, mis toetavad nende keha struktuure ja elulisi funktsioone. Vitamiinid toetavad tervet hulka kehafunktsioone, sh immuunsüsteemi, silmanägemist, luid ja liigeseid, lihaseid, aga ka antioksüdantide tootmist. Mineraalained tasakaalustavad kehavedelikke, toetavad ainevahetust ning tugevdavad luid ja hambaid.

Vitamiinid, mineraalained ja aminohapped liigitatakse loomatoitudes lisatoitainete alla. Need aitavad meil luua täisväärtuslikke ja tasakaalustatud toitusid, mis rahuldavad teie lemmiklooma toitainevajaduse. Näiteks A-vitamiin tagab normaalse silmanägemise; kaltsium ja fosfor tugevdavad luid ja hambaid; raud (raudsulfaadi monohüdraat) tugevdab verd ning tsink (tsinksulfaadi monohüdraat) immuunsüsteemi.

Muud lisaained

Lisaainete hulka kuuluvad maitse-, säilitus- ja värvained ning antioksüdandid. Neil on oluline roll toidu isuäratavaks ja maitsvaks muutmisel ning need tagavad, et sinu lemmiklooma toit on talle ohutu ja toitaineliselt tasakaalus. Meie kasutame üksnes väikeseid lisaainete koguseid, mis on loomale ohutud ning EL-i rangete õigusaktide alusel lubatud. Lisaaineid leidub ka inimeste toidus.

Need on näiteks säilitusained. Tegemist võib olla nii kunstlike kui ka looduslike ainetega, kuid igal juhul on nende eesmärk takistada toidu koostisaineid riknemast, nt ei lase need rasvadel rääsuda. Tegemist on toidu kvaliteedi, ohutuse ja maitsvuse seisukohalt väga tähtsate ainetega. Antioksüdandid on samuti lisaained. Neil on oluline roll selles, et lemmikloom püsiks kaua terve ja õnnelikuna. Vahel lisame loomatoitudesse selliseid antioksüdante nagu C- või E-vitamiin või seleen, mis parandavad loomade tervist ja neutraliseerivad vabade radikaalide toimet.

Värvaineid kasutatakse üksnes väikestes kogustes. Kõik kasutatavad värv- ja muud lisaained on läbinud mitme ametivõimu kontrolli (Euroopa Toiduohutusamet, Euroopa Komisjon) ning neid on lubatud kõigis EL-i riikides kassi-, koera- ja inimtoidus kasutada. Kõik PURINA loomatoidud on kooskõlas EL selle valdkonna rangete õigusaktidega, mis tagab, et need on ohutud ja toitaineliselt tasakaalustatud.

Teraviljad

Loomatoidus leiduvate süsivesikute allikaks on enamasti teraviljad. PURINA loomatoitudes sisalduvad sellised teraviljad nagu mais, riis, nisu või oder, sest need on oluliseks energiaallikaks ning lisavad toidule proteiini ja teisi toitaineid, sh B-vitamiine. Teatud kiudained, nt riisikliid, toetavad lisaks seedekulgla tervist.

Rasvained

Rasvained moodustavad loomatoidust asendamatu osa, olles oluliseks energiaallikaks – need annavad kaks korda rohkem energiat kui valgud või süsivesikud. Peale selle parandavad need ka loomatoidu maitset ja seeditavust.

Asendamatud rasvhapped on sinu lemmiklooma üldtervise mõttes väga tähtsad, kuna need tagavad talle läikiva kasuka ja heas seisundis naha, tugevad liigesed, terve immuun- ja reproduktiivsüsteemi, samuti aitavad need kehal jääkaineid väljutada.

Mis puudutab inimeste tervist, siis sageli käib jutt nn headest ja halbadest rasvadest, kuid veterinaarmeditsiini üldine seisukoht on, et kasse ega koeri arterite ummistumine ei ohusta.

Kõik PURINA loomatoidu koostisained, sh rasvained on hoolikalt valitud, et need oleksid õiges tasakaalus olenevalt sinu lemmiku eluetapist või -viisist. See tähendab, et eri toodete rasvasisaldus on erinev. Näiteks PURINA kutsikatoidu rasvasisaldus on suurem kui täiskasvanud koera toidu oma, samas kui vanade koerte ja dieettoitude rasvasisaldus on jällegi väiksem.

Sool

Naatrium on asendamatu mineraalaine koerte ja kasside dieedis. Naatriumkloriidi kujul esinev sool mängib olulist rolli närvisüsteemi talitluses. Teatud mineraalainete – elektrolüütide (nt naatriumi, kaaliumi, kaltsiumi ja magneesiumi) – õige tasakaal on tihedalt seotud keha vedelikutasakaaluga. Need tagavad, et kehas ei oleks ei liiga vähe (veetustumine!) ega palju vett. PURINA loomatoidud sisaldavad ohutul hulgal soola, mis moodustab ühe osa tasakaalustatud täistoidust.

Suhkur

Suhkrud on sahharoos (saadakse suhkruroost või -peedist), fruktoos ja glükoos, mis on kõik looduslikku päritolu ning sisalduvad ka inimtoidus, nt puu- ja aedviljades. Suhkur on samasugune energiaallikas nagu proteiin. Sellest hoolimata ei ole tegemist peamise loomatoidu koostisainega. Loe tootesilti – koostisained on toodud alati kahanevas järjestuses ning juhul, kui suhkrud on välja toodud, siis asuvad need nimekirja lõpuosas.