Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
PPVD
Kassi karvapallide vähendamine
Kass vaatab kaussi

Kasside toiduallergiad

Lugemisaeg: 3 min
PPVD
Sponsor: Pro Plan Vet Diets

Õnneks esineb raskeid allergiaid harva. Neid ei tohi ajada segamini rohkem levinud (ja kergemini kulgeva) toidutalumatusega. Loe, kuidas kassil allergiaid tuvastada ja mida sa saaksid teha selleks, et ta võiks elada jälle tervelt ja õnnelikult.

Milliseid toiduallergiaid kassidel esineb?

Kasside toiduallergiad kujutavad endast sageli reaktsiooni üksnes pisikesele kogusele koostisainele teatud toidus, näiteks veiselihas, piimatoodetes või kalas. Olgugi et tihtipeale diagnoositakse allergia noorel kassil, võib see välja kujuneda igas vanuses. Seepärast on kasulik õppida tundma ebaharilikke sümptomeid.

Kasside toiduallergiaid on väga keeruline diagnoosida, kuna selleks puuduvad allergiatestid, sümptomid ei ole enamasti spetsiifilised ja allergia ei pruugi vallanduda järjekindlalt.

Sageli aetakse toiduallergia sümptomid segamini muu haigusega, mistõttu on väga oluline küsida enne kassi dieedi muutmist loomaarstilt nõu. Nii veendud, et sa ravid tõepoolest allergiat, mitte muud tõbe.

Millised on kassi allergia sümptomid?

Kassi toiduallergia üldlevinud tunnused on järgmised.

  • Nahaprobleemid – sügelus ja punetus, kiilakad laigud või hõõrdunud kohad tekivad tavaliselt sellepärast, et kass kratsib ennast.

 

  • Korduvad kõrvapõletikud.
  • Karvapallid karva neelamise tõttu, kui kass ennast kratsib / liigselt peseb.
  • Seedeelundite vaevused, sh oksendamine ja kõhulahtisus.
  • Hingamisteede vaevused (harva).

Olgugi et pidev kratsimine võib viidata allergilisele reaktsioonile (või liigsele puhtusearmastusele), võib tegemist olla ka kirbudermatiidiga (kirbusülje toimel). Ära kunagi püüa allergiat ravida koduste vahenditega! Kui loomaarst on muud haigused välistanud, soovitab ta tõenäoliselt proovidieete, et teha kindlaks, mille suhtes su kassil allergia või talumatus esineb. Veterinaar peab selliseid proovidieete hoolikalt jälgima, et teha kindlaks, kas su kass saab endiselt kõiki asendamatuid toitaineid.

Kuidas loomaarstid kassi allergiate suhtes testivad?

Kui loomaarst kahtlustab, et su kassil on kassitoidu suhtes allergia, soovitab ta ilmselt välistavat proovidieeti. See tähendab, et sa annad kassile ajutiselt maitsestamata hüpoallergeenset toitu, mille koostisainetes on nii vähe valku, et see ei saa allergilist reaktsiooni esile kutsuda (või juhtub seda haruharva).

Välistav dieet kestab kindla ajavahemiku olenevalt kassi sümptomitest. Kui su kassil on näiteks nahaprobleemid, võib piiratud dieet kesta 4–12 nädalat, vahel kauemgi. Seedeelundite probleemid lahenevad tavaliselt lühema aja jooksul.

Kui su kass peab välistavat dieeti, ei tohi ta midagi muud süüa. See tähendab, et ta ei tohi saada üheltki pereliikmelt mingeid maiustusi, ükskõik kui suur kiusatus ka poleks! Õuekasse on soovitatav hoida sel ajal toas, sest juhusliku hiire söömine ei tule kasuks. Dieedi järgimine nõuab kannatust ja visadust. Vahel võib tulla ette libastumisi. Kui see on nii, siis ole loomaarstiga aus, sest ta peab teadma kõiki asjaolusid, sh seda, kui loom on keeldunud maitsestamata toitu söömast.

Pärast proovidieeti

Proovidieedi lõpus vaatab loomaarst kassi läbi, et teha kindlaks, kuidas loomal läheb ja kas uus dieet mõjus. Täpsemalt tahab veterinaar teada, kas sümptomid on leevenenud, muutunud või jäänud samaks. Kui paranemist ei ole näha, siis on võimalus, et su lemmikul pole toiduallergiat, ja loomaarst kaalub muud põhjust, miks su kass pole enam endine.

Kui kass on paranenud, on see teile mõlemale hea uudis! Loomaarst ütleb sulle, mis toimuma hakkab, kuid olenevalt konkreetsest probleemist võib see tähendada valkude tasahaaval lisamist dieedile ja kassi reaktsiooni hoolikat jälgimist. Kui sümptomid teatud toitu süües naasevad, oledki ilmselt süüdlasele jälile saanud.

Sellisel juhul tuleb leida pikemaks või lühemaks ajaks muu tasakaalustatud toitainetega toit, milles konkreetset koostisainet ei ole.

Vahel pole asi nii lihtne ja toiduallergiat võib põhjustada rohkem kui üks toiduaine. Seepärast ongi nii oluline kaasata loomaarst, mitte ise detektiivi mängida. Keeruline lugu, kuid vaeva väärt, kui su lemmik saab oma õhtueine lõpuks mõnuga keresse keerata, ilma et sellel oleks temale ebameeldivat järelmõju!

Kui sulle tundub, et su kassil võib olla toiduallergia, pea viivitamata loomaarstiga nõu.

Veel Pro Plan Vet Dietsi artikleid

Pro Plan Vet Diets
Lugemisaeg: 1 min

Kassi neeruprobleemide mõistmine

Lugemisaeg: 3 min

Kassi diabeet

Lugemisaeg: 2 min

Kassi abistamine operatsioonijärgsel taastumisel