Your Pet, Our Passion.
PPVD
Kass istub voodil

Kassi neeruprobleemide mõistmine

Lugemisaeg: 1 min
PPVD
Sponsor: Pro Plan Vet Diets

Kassidele, nagu inimestelegi, on neerud elutähtsad organid, mis täidavad palju olulisi keha funktsioone, sh:

  • verest jääkainete filtreerimine (väljutatakse uriiniga);
  • keha mineraalainete sisalduse ja vererõhu reguleerimine;
  • elutähtsate hormoonide tootmine.

Kassidel esineb sageli neerupuudulikkust, eriti vanematel isenditel, kellel see on muutunud krooniliseks.

Neerupuudulikkuse tüübid

Äge neerupuudulikkus tähendab, et neerud ei suuda ühtäkki korralikult töötada. Seda võib põhjustada infektsioon või mürgistus. Vahel saab selle välja ravida, kuid mitte alati.

Kroonilist neerupuudulikkust esineb pika aja jooksul, see võib kesta mitmest kuust mitme aastani. Seda võivad põhjustada nii infektsioonid kui ka kasvajad, kuid enamasti jääb põhjus ebaselgeks. Kui krooniline neerupuudulikkus diagnoositakse, ei saa seda enam välja ravida. Õnneks on olemas ravikuure, mis aeglustavad haiguse edenemist ja aitavad sümptomeid leevendada.

Kroonilise neerupuudulikkuse väljaarenemine

Varajases etapis võtavad neeru terved piirkonnad kahjustatud piirkondade töö üle. Kuid haiguse edenedes tekib kahjustunud piirkondi järjest juurde ja allesjäänud terved alad ei suuda enam kogu kahjustust korvata. Sellisel juhul avalduvad kassil neerupuudulikkuse sümptomid.

Krooniline neerupuudulikkus on progresseeruv haigus ja osal kassidel areneb see välja vananedes, sest töötavad neeruosad hakkavad järk-järgult manduma. Tavaliselt hoitakse neerupuudulikkust kontrolli all teatud vedelike, eritoidu ja ravimitega, mis aeglustavad haiguse süvenemist ning aitavad kassil tõvest sõltumata end hästi tunda.

Sümptomid, mida tähele panna

Liigne urineerimine: haigus võib mõjutada kassi võimet uriini kontsentreerida, mis tähendab, et ta võib toota suures koguses lahjendatud uriini. See paneb kassi rohkem jooma, et kompenseerida kaotsiläinud vedelikku.

Kehv isu ja väsimus: see näitab, et mürkained, mida tavaliselt uriiniga väljutatakse, hakkavad kehas kuhjuma. See võib põhjustada oksendamist, öökimist ja halba hingeõhku.

Loomaarsti pandud diagnoos

Kui kahtlustad, et su kassi neerud võivad haiged olla, võta kindlasti oma loomaarstiga ühendust. Loomaarst soovib su kassilt uriini- ja vereproovi. Kui su kassil diagnoositakse neeruhaigus, koosneb ravi tavaliselt toitumise muutmisest või ravimitest (või olenevalt haiguse raskusest mõlemast).

Kuidas saab toitumine aidata

Kohandatud dieet vähendab tõestatult neerupuudulikkuse sümptomeid ja aeglustab haiguse süvenemist. Seetõttu on just toitumine sageli parim viis, kuidas kasside neerupuudulikkust kontrolli all hoida. Loomaarst võib su kassile soovitada teaduslikult välja töötatud koostisega toitu, nagu PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline NF St/Ox Renal Function.

Veel Pro Plan Vet Dietsi artikleid

Pro Plan Vet Diets
Lugemisaeg: 3 min

Kassi diabeet

Lugemisaeg: 2 min

Kassi abistamine operatsioonijärgsel taastumisel

Lugemisaeg: 3 min

Kasside toiduallergiad