Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Kass istub naise süles

Soolestiku mikrobioom: kuidas toetada kassi seedesüsteemi

Lugemisaeg: 4 min

Kui kassi tervis on korras, on see silmaga näha. Et saaksite koos veeta võimalikult palju ilusaid hetki, on oluline jälgida oma lemmiku tervist. Seejuures on tähtis pöörata tähelepanu tema soolestiku mikrobioomile. Kui see on tasakaalus ja kass saab toiduga kõiki vajalikke toitaineid, toetab mikrobioom tema seedimist ning aitab kaasa üldisele heaolule.

Seega, kui oled kunagi mõelnud, miks su kass on jälle haige, siis võib põhjus peituda seedesüsteemis elavates miljardites bakterites ja mikroobides, mis võivad sinu lemmiku nii haigeks teha kui ka tema tervist parandada. Nipp on leida õige tasakaal, kuid selleks pead kõigepealt teadma, mis on mikrobioom ning kuidas seda toetada, et sinu kass elaks õnnelikult ja tervena.

Mis on soolestiku mikrobioom?

Seedesüsteemi osana on soolestiku mikrobioom dünaamiline ökosüsteem, mis sisaldab täielikku kogumit mikroskoopilisi baktereid, mida nimetatakse mikroorganismideks. Need võivad olla viirused, seened või algloomad, mis on omavahel seotud ja kassi tervise jaoks olulised.

Kassid, nagu ka teised lemmikloomad, ei sünni mikrobioomiga, vaid see hakkab arenema kohe pärast sündi. Elu jooksul muutub kassi mikrobioom olenevalt sellest, millega ta kokku puutub – keskkond, toit ja isegi ümbritsevad inimesed.

Miks on mu kass haige, kui mikrobioom on tasakaalust väljas?

Sinu kass on tasakaalumeister, kuid soolestiku mikrobioomi tasakaalu hoidmiseks tasub teda natuke toetada. Soolestiku tasakaalustatud mikrobioom aitab tagada, et kassi seedimine toimib hästi, immuunsüsteem on tugev ja ta on kaitstud võimalike haiguste eest. Lisaks võib tasakaalus mikrobioom tõsta serotoniini taset, mis parandab sinu lemmiku tuju ja enesetunnet.

Terves kassis elavad head ja halvad bakterid koos ning tasakaalustavad üksteist. Kui see tasakaal rikutakse, võivad halvad bakterid levida seedesüsteemi. See võib aga põhjustada kassile terviseprobleeme, nagu infektsioonid, kõhulahtisus või -kinnisus, halb hingeõhk või isegi nahaprobleemid.

Selle vältimiseks on oluline olla teadlik põhjustest, mis võivad põhjustada mikrobioomis probleeme:

  • Toidu järsk muutus
  • Stress
  • Tasakaalust väljas toitumine
  • Antibiootikumid
  • Põhilised sooleprobleemid

Kuidas toetada kassi immuunsüsteemi, et hoida ära terviseprobleeme?

Toetades oma kassi seedesüsteemi ja soolestiku mikrobioomi, aitad tugevdada ka tema immuunsust. On leitud, et 70% kassi immuunrakkudest asuvad just seedesüsteemis, nii et korralikult toimiv soolestiku mikrobioom on kassi hea tervise jaoks hädavajalik.

Kassi tervise hoidmisel on võtmetähtsus õigel toidul. Oluline on veenduda, et toit sisaldab kõiki vajalikke toitaineid, mis toetavad mikrobioomi. Toit peaks olema suure valgu- ja väikese süsivesikusisaldusega ning sisaldama kiudaineid, prebiootikume, probiootikume, täistera ja ka kvaliteetseid loomseid valke, mis soodustavad seedimist.

Antibiootikume tuleks anda kassile ainult vajadusel. Kuigi antibiootikumid on infektsiooni ravimiseks hädavajalikud, võivad need tappa nii kahjulikke kui ka kasulikke baktereid kassi maos. Selle tulemus on tasakaalust väljas soolestiku mikrobioom ja terviseprobleemid. Kui nende kasutamine on hädavajalik, veendu, et pakud kõrvale probiootikumi, mis aitab toetada soolestiku mikrobioomi.

Hea suuhügieen on terve immuunsüsteemi jaoks samuti äärmiselt oluline. Kui seda eirata, võivad kahjulikud bakterid kassi suus paljuneda, sealt edasi soolestikku kanduda ja põhjustada sooleprobleeme, nagu krooniline põletik, Crohni tõbi või haavandiline koliit.

Mõtlemist nõudev ja huvitav mäng aitab hoida sinu kass aktiivsena. Kassiga tegelemine tõstab tema tuju ja vähendab stressi, mis võib mõjutada tema soolestiku mikrobioomi. Paku oma lemmikule uusi mänguasju, õpeta trikke või minge koos jalutama, et ta saaks ümbritsevat uudistada ja tal igav ei hakkaks.

Pea meeles pöörata tähelepanu oma lemmiku väljaheitele, karvkattele ja käitumisele. Kassid ei väljenda ebamugavust ega valu nagu inimesed, vaid kipuvad peitu pugema, kui nad ei tunne end hästi. Pööra tähelepanu ka väiksematele muutustele tema käitumises ja pöördu alati loomaarsti poole, kui tekib kahtlus. 

Teades, kuidas toimib sinu kassi mikrobioom, on lihtsam toetada tema seedimist ja tagada talle parim võimalik elukvaliteet. Nii jääb teil üle vaid koos veedetud aega täiel rinnal nautida.

Veel kassi tervise artiklieid