Your Pet, Our Passion.
Koer istub põõsastes

Miks koer haugub?

Lugemisaeg: 2 min

Olgugi et osa koeri tekitab rohkem lärmi kui teised, hauguvad kõik. Olgu tegemist tillukese chihuahua või täismõõdus Saksa lambakoeraga – arvatavasti kuuled neid paljudes olukordades haukumas.

Võimalik, et saad isegi aru, miks koer haugub. Paljud näiteks teevad häält, kui satuvad vastakuti millegi ähvardavaga või kui soovivad tervitada.

Vahel ei pruugi sa haukumise põhjust teada. Kui püüad välja selgitada, mida koer öelda tahab, mõistad teda paremini.

Miks koerad üldse hauguvad?

Ükskõik mis põhjusel su koer ka ei hauguks, sellel on üks eesmärk – ta tahab oma tundeid väljendada. Näiteks võib ta võõra peale haukudes viimast hoiatada, et too lähemale ei tuleks, või teavitada sind kui omanikku võõra kohalolekust. Kui koeral on igav, haugub ta ilmselt tähelepanu saamiseks ja tahab sinuga lihtsalt mängida.

Mõnikord haugub koer üleliia, mis muutub tüütuks, kui see kestab tükk aega. Kui leiad, et su lemmik haugub ülearu, on kõige parem püüda selle põhjusele jälile saada. Kui probleem ei lahene pärast seda, kui oled õpetanud koera ärritajaga (näiteks mööduvate võõrastega) toime tulema, või sa ei oska probleemi tuvastada, siis küsi loomaarstilt nõu. Loe lähemalt liigse haukumise ennetamise kohta siit.

 

"Pea meeles, et normaalne haukumine on alati reaktsioon millelegi konkreetsele ega tohiks kaua kesta"

 

Haukumise liigid

Kuigi haukumine võib tunduda ühetaoline, on seda siiski mitut liiki. Koer püüab sulle iga haukumisega midagi öelda. Tavaliselt saad koera haukumise põhjusest aru, kui pöörad tähelepanu ümbrusele või mõtled, mida ta võiks tahta.

Keskkonnast tingitud haukumine

Paljud koerad hauguvad ümbruses toimuva, näiteks valju müraga mööduva auto või teiste loomade ilmumise või isegi ilma peale. Väikses koguses on see normaalne, aga sa peaksid looma julgustama, et tegelikult pole millegi pärast muretseda. Sageli kestab selline haukumine lühikest aega, aga kui see muutub harjumuseks, pea lahenduse leidmiseks loomaarstiga nõu.

On palju viise, kuidas sa saad hirmu tõttu haukuvale koerale toeks olla. Koer võib haukuda, sest kardab valju heli, näiteks ilutulestikku või äikest. Sina saad ta ärevust leevendada, luues loomale selleks ajaks turvapaiga. Samuti võid kaaluda rahustavate vahendite, näiteks Adaptili kasutamist, mis julgustab koera hirmsates olukordades. Adaptil vabastab erilist lõhna, mis meenutab feromooni, mida koeraema kohe pärast sünnitust kutsikate jaoks eritab, et neid lohutada, kui nad peaksid hirmu tundma.

Emotsionaalne

Koer võib haukuda ka elevusest, hirmust või igavusest. Kui koer haugub, sest tal on igav, on see sageli tema viis tähelepanu nõuda. Seepärast ära premeeri tema käitumist ega vasta sellele negatiivselt, vaid püüa temaga piisavalt tegeleda. Kui koer haugub mingi emotsiooni peale natuke, siis on see täiesti normaalne nähtus. Muretsemiseks pole põhjust, kuni haukumine ei muutu liigseks.

Kehalisest vajadusest tingitud haukumine

Koer võib haukuda, kuna püüab väljendada kehalist vajadust, näiteks janu. Sellise haukumise ennetamiseks pead veenduma, et loomal on kõik vajalik olemas. Samuti võib ta haukuda siis, kui peab minema õue jalutama, sest haukumine on hea viis liigset energiat kulutada. Seega veendu alati, et loom saab piisavalt liikuda.

Haukuv koer võib olla õnnelik, uudishimulik, näljane jpm. Kui jälgid koera tuju ja ümbrust, saad õige pea aru, mida ta sulle ütleb – lõpuks on tegemist loomuliku suhtlusviisiga!