Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Veterinaararst koos hurtaga

Koera eutaneerimine

Lugemisaeg: 4 min

Olgugi et see murrab südame, on koera eutaneerimise otsus vahel parim, mis sa saad oma lemmiku heaks teha. Koera magamapanek ei ole mitte kunagi lihtne, kuid kui teed enne kurva päeva saabumist veidi uurimistööd, saad sellest paremini aru.

Kas ma peaksin laskma koera eutaneerida?

Seda otsust ei taha mitte keegi teha, kuid kui koera elukvaliteet kannatab ja paranemismärke ei ole, siis võib tema eutaneerimine olla parim lahendus. Tegemist on väga raske otsusega. Ühest küljest soovid olla oma sõbraga võimalikult kaua koos, kuid teisest küljest tahad teha seda, mis on talle kõige parem.

Harilikult antakse sulle pisut järelemõtlemisaega. Soovitame sul rääkida nii pere kui ka sõpradega ja pidada nõu loomaarstiga. Sina ja su pere oskate hinnata, kas koer teeskleb või kannatab. Veterinaar teab, kuidas see mõjutab looma elukvaliteeti. Mõtle koera liikuvuse, isu, hingamise, mugavustunde, tualetikommete, vaimsete võimete, õnne ja ravivastuse peale. Kui märkad, et midagi neist ei toimi, siis pea loomaarstiga nõu.

Koera eutaneerimise otsus on lõpuks sinu teha. Pea meeles, et vahel on kõige lahkem ja vastutustundlikum lasta tal minna, eriti kui ta peab edasi elades kannatama.

Koera eutaneerimise otsus on raske kogu perele, eriti lastele. Kui võimalik, siis istuge kogu perega maha ja arutage otsus koos läbi, vaadates põhjustele ausalt otsa ning mõeldes, mida see igaühele teist, sh kallile lemmikloomale, tähendab. Muidugi on tegemist emotsionaalse jutuajamisega, mille käigus võidakse nutta, kuid keskendu sellele, mis oleks koerale parim lahendus – lõppude lõpuks tahad sa talle vaid head.

 

Püüa keskenduda koera kaotusele järgnevatel päevadel ja nädalatel headele aegadele – kõigile neile imelistele jalutuskäikudele, ühistele mängudele ning rõõmule, mida te üksteise ellu tõite.

 

Mis on koera eutanaasia?

Enda ja koera ettevalmistamine

Sellel, miks koera eutanaasiat nimetatakse ka magamapanekuks, on oma põhjus. See protseduur on väga rahulik ning aitab loomal lahkuda nii valutult ja pingevabalt kui vähegi võimalik.

  • Kui koer on stressis või ärritunud, võidakse talle esmalt anda nõrka rahustit, et teda lõõgastada.
  • Ravimit manustatakse enamasti koera esikäpa veeni ja loomaarst võib selleks paigaldada esmalt õõnessondi ehk kateetri.
  • Arst manustab loomale mõõdetud üledoosi tuimasti sarnast ravimit, misjärel jääb koer sügavasse ja igavesse unne.
  • Veterinaari aitab tavaliselt tema abiline ja kui soovid, peaks ka sinul lubatama kohal viibida, et unele suikuvat looma paitada või kaisutada.
  • Koeral ei lähe lahkumiseks kaua ja mis veelgi tähtsam – ta ei tohiks valu kannatada.
  • Olenevalt asjaoludest võib loomaarst olla nõus eutaneerima koera kodus, mispuhul ta sõidab teie juurde ja korraldab protseduuri kohapeal.

Pärast koeraga hüvastijätmist

Mis edasi?

Pärast koera eutaneerimist on sul hulk valikuid, mis edasi saab. Jällegi võid soovida teha otsuseid kogu perega.

Võid viia koera pärast protseduuri koju ja matta ta ise või korraldada tema matmine või kremeerimine lemmikloomakalmistul. Pea meeles, et osa omavalitsusi ei luba loomi koju matta või vähemasti nõuab, et sa küsiksid selleks loa, seega uuri enne lõplikku otsustamist omavalitsuse või loomaarsti käest järele.

Teine võimalus on paluda loomaarstil kremeerimine korraldada. Pärast seda saad paluda loomaarstil tuha eest hoolitseda või panna see kõrvale, et sa saaksid tuha ära tuua ja selle ise laiali puistata. Kui otsustad tuha ära tuua, siis see on seotud lisakuludega. Küsi see enne otsuse tegemist loomaarstilt üle.

Toimetulek kaotusega

Koera eutaneerimine on südantlõhestav otsus ja pereliikmest ilma jäämine tekitab kaotusevalu. Lein on täiesti normaalne nähtus – sa jätsid ju äsja hüvasti kalli sõbraga. Igal pereliikmel on oma viis sellega toime tulemiseks.

Võid otsustada võtta end mõneks ajaks töölt vabaks, eriti kui sul on lapsi, kellel on raske juhtunuga leppida. Üksteise toetamine aitab taastumisele kaasa. Kui märkad, et oled koera eutaneerimise otsuse pärast ikka veel rusutud, tuleta endale meelde, et tegid seda, mis oli loomale parim. Sa aitasid vähendada tema kannatusi ja lahkuda viletsast elust. Veelgi enam, sa aitasid tal lahkuda valudeta ja väärikalt. Tegid küll raske, kuid vastutustundliku ja isetu otsuse ning näitasid hädas koera vastu üles ülimat lahkust.

Kui su peres on teisi lemmikloomi, võid täheldada nende käitumises muutust. Nad võivad oma sõpra taga otsida või tihkuda, samas kui varem allaheitlikud koerad muutuvad pisut julgemaks. Keegi ei tea, kas koer on võimeline tundma leina samamoodi nagu inimene, kuid nad võivad tajuda kaotust ja võtta üle teiste pereliikmete emotsioone, nii et hellitage ja julgustage looma.

Püüa keskenduda koera kaotusele järgnevatel päevadel ja nädalatel headele aegadele – kõigile neile imelistele jalutuskäikudele, ühistele mängudele ning rõõmule, mida te üksteise ellu tõite. Olgu lein kuitahes sügav, sul on võimalus vaadata tagasi vahvale sõprusele ja meenutada koera uhkustundega.

Loe koera eutaneerimisega toimetuleku kohta lähemalt meie artiklist hüvasti jätmise kohta.

Kas ma peaksin võtma uue koera?

Uue koera võtmine pärast eelmise kaotust on isiklik otsus, mida ei tohi tagant kiirustada. Osa inimesi ei talu kodus valitsevat vaikust, samas kui teistel läheb kaotusega leppimiseks rohkem aega.

Õigeid ega valesid vastuseid pole, kuid ära võta uut koera, kui su emotsioonid on alles värsked. Loom peab saabuma perre, kes läheb eluga edasi ja pakub talle armastust. Uus koer ei asenda kaotatud looma, vaid on omamoodi ainulaadne ja eriline. Sellisel juhul ootab sind tulevik, mis toob palju uusi mälestusi uuest ustavast sõbrast.