Your Pet, Our Passion.
Koera eutaneerimine
Naine istub koos koeraga metsas

Toimetulek lemmiklooma kaotusega

Lugemisaeg: 2 min

Kui armastatud lemmikut ei ole enam sinuga, mõjub see laastavalt, ükskõik kas leinad kassi, koera või mõnd muud looma. On oluline pidada meeles, et sa ei ole üksi.

Raja pärast lemmiklooma kaotust mälestuspaik

Selle sisseseadmine võib sind lohutada. Samuti aitab väikse mälestusteenistuse pidamine aias või puu või muu taime istutamine looma matmispaigale või tema lemmikkohta. Kui lapsed näevad puud lemmiku mälestuseks kasvamas ja õitsemas, aitab see ka neil tema kaotusega toime tulla.

Koera leinamisel püüa tema surma lastele eakohaselt selgitada, vältides segadust tekitavaid mahendavaid väljendeid või olukorra raskuse salgamist.

Enamik lapsi hindab ausust ja neile tuleb pikas plaanis kasuks, kui neid ei juhita eksiteele. Koera kaotus ajab lapsi niigi segadusse, sest nad on harjunud, et lemmik on nendega. Selles valguses on alati parem vältida väljendeid, nagu „lahkus” või „magab”, sest lapsel võivad tekkida valed ootused ja ta ei saa aru, et peab loomaga päriselt hüvasti jätma.

Tunnete jagamine

Ära häbene näidata, kuidas sa end tunned. Pärast koera või kassiga hüvasti jätmist võib pakkuda suurt lohutust, kui räägid kellegagi, kes on samas olukorras olnud.

Millal võtta uus lemmikloom?

Pole mingit vajadust kiirustada pärast lemmiku kaotust uut hankima. On loomulik, et tahad koera leinates temast jäänud tühja koha täita, kuid see ei pruugi sind aidata. Tegelikult on parem mõte anda endale aega täielikult taastuda ja protsess lõpule viia. Kui leinad ikka veel eelmist looma, võib see hajutada su tähelepanu uue ilusa sõpruse alguselt, s.t ajalt, mil te peaksite uue sõbraga üksteist tundma õppima. Koera kaotus varjutab uue kutsikaga kohtumise rõõmu samamoodi, nagu kassi kaotus muudab raskeks kohe uue kassipoja valimise.

Uus lemmikloom väärib võimalust näidata oma iseloomu ja teenida su armastus ära ilma eelmise lemmiklooma varjus elamata. Kui otsustad uue kaaslase hankida, siis ära võta sarnast looma! Lõpuks pead tegema seda, mis on nende mõlema suhtes õiglane, s.t kohtlema neid austusega, mida nad väärivad.

Mõtle positiivselt!

Koera kaotuse korral on täiesti normaalne leinata ja endast väljas olla. Sa pidid äsja jätma hüvasti palavalt armastatud pereliikmega. Kui oled sügavas depressioonis, peaksid rääkima inimestega, kes teavad, mida sa läbi elad, vajadusel püürdu oma perearsti poole.

Kõige tähtsam on pidada meeles, et kuigi sul on praegu raske, läheb edaspidi kergemaks. Sulle jääb lugematul hulgal häid mälestusi ajast, mida sa oma lemmikuga jagasid.