Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
kuulekas koer vaatab kaamerasse

Kestev koolitamine: eakate koerte koolitamine

Lugemisaeg: 3 min

Mitte ainult kutsikad ei armasta põnevat treeningut või emotsionaalset lähedust, mida te uute oskuste omandamisel naudite. Täiskasvanud ja eakad koerad võivad ka endiselt treeningut nautida ning sellest kasu saada, eriti kui nende elu pisut muutub.

Hästi koolitatud vanemaealise koeraga on näiteks lihtsam kolida ja ta on eeskujuks kutsikale, kes just perega liitus.

Eaka ja täiskasvanud koera koolitamine tugevdab teie sõprust, pakub lõbu ning aitab loomal hea kehalise ja vaimse tervise juures püsida. Kui nad on kord põhioskused omandanud, võid üllatuda, mida kõike sa saad neile veel õpetada. Võibolla on mänguasjade aiast kokku korjamiseks parem viis? Õpetad ehk semu neid enda asemel kasti panema? Miks mitte õpetada vanemaealist koera susse kätte tooma ja kadunud telekapulti üles otsima?

Hästi koolitatud koer on palju ohutum kaaslane, kes pakub inimestele rohkem rõõmu. Kui su koer läheb avalikus kohas või külalise tähelepanust ülielevile, võib see tekitada paraja stseeni. Mõningase koolitamise tulemusel saab sinu koerast kõige paremini käituv isik ruumis! Peaaegu igale koerale olenemata tõust, kogemustest või vanusest on võimalik õpetada kuulekuse põhiteadmisi ja veel palju-palju muud.

Täiskasvanud ja eakate koerte koolitamine

Selleks et hakata täiskasvanud või eaka koera koolitama ning kohtuda teiste sarnaselt mõtlevate inimeste ja nende koertega pöörduvad paljud koeraomanikud tagasi samasse klubisse, kus nende kutsikas kuulekuskoolitusel käis, et kohtuda samade inimeste ja koertega, kellega nad juba esimesel korral sõprust sobitasid. Lõppude lõpuks pole tegemist üksnes harimise, vaid ka meeldiva ajaviitega.

Kui vajad vanemaealise koera koolitamisel tuge, siis iganädalane kursus tagab korrapärase koerale pühendatud aja, mil sa lihvid oma treeneri- ja koera keskendumisoskusi. Kursus mõjub loomale hästi, sest õppetundidel on kindel ülesehitus. Ühtlasi tagab koduste ülesannete tegemine vaimse ergutuse.

Koera kestev koolitamine oleneb sellest, millised on sinu eesmärgid ja tema oskused. Miks mitte selle üle väljaõppinud treeneriga aru pidada? Võibolla vajate kuulekuse meeldetuletuskursust? Kui oled võtnud uue või varjupaigakoera, siis sobib ilmselt paremini individuaalkoolitus sinuga või sotsialiseerimine teiste koertega. Võite isegi proovida koos mõnd uut hobi ja harrastada koerasporti, nagu agility või flyball.

Kui sa ei soovi klubi külastada, siis on saadaval palju raamatuid, mis aitavad sul uurida, kuidas koolitada vanemaealist koera kodustes tingimustes. Otsi neid kohalikust raamatukogust või veebist ning pane uue parima sõbraga alus uuele hobile!

Vana koera koolitamine

Tuleb välja, et vanale koerale saab siiski uusi trikke õpetada! Tegelikult koolitatakse eakaid koeri samamoodi nagu täiskasvanud koeri. Koera proovilepanek on oluline, et ta püsiks igas eas vaimult ergas. Uute oskuste õppimine on asendamatu, et säilitada head kognitiivsed funktsioonid. Kujuta aju ette lihasena – kui seda ei liigutata, siis muutub see nõrgaks. Ükskõik kas alustad koolitamata vana varjupaigakoeraga või õpetad vanemaealisele perekoerale uusi trikke – loom tunneb sinuga koos veedetud õpiajast rõõmu. Kui motiveerid ja premeerid teda õigesti, on ta hakkaja õpilane. Kui olete tundnud teineteist juba aastaid, siis seda parem – kui vanemaealist koera koolitab keegi, kes teda armastab, võib see pakkuda loomale sama suurt naudingut nagu eluaegse lemmikmänguasja närimine.

Millele pöörata vana koera koolitamisel eritähelepanu?

Nii nagu premeerimisel põhineva koolitamise puhul ikka, veendu, et arvestad kõik toidupreemiad koera päevase toidukoguse hulka. Eriti oluline on see eakate koerte puhul, kelle ainevahetus on aeglasem ja kes võivad kergesti kaalus juurde võtta. Kuna sa soovid, et loom oleks tippvormis, siis veendu, et ta sööb tasakaalustatud toitu. Koera peetakse olenevalt tõu kasvust vanaks eri vanuses. Keskmiselt on koer eakas siis, kui ta on üle seitsmeaastane (väiksemad tõud loetakse eakaks hiljem ja suuremad tõud varem).

 

Vanemaealiste koerte koolitamisel tuleb arvestada nende tervisest tulenevaid võimalikke piiranguid. Kui su koer kannatab näiteks artriidi käes, siis ära pinguta tema liigeseid ülearuse kehalise tööga ja vaata ette, et sa ei teeks harjutusi libedavõitu puitpõrandal.

Eakas koer tahab sulle meele järele olla ja laseb muudkui edasi, tahtmata sulle öelda, millal tal õppetunnist küllalt sai. Ole ettevaatlik, et sa ei väsitaks koera liialt, sest ta võib lihtsalt sinu meeleheaks vankumatult jätkata, kuigi tahaks juba juua ja pisut tukastada. Koolitamine nõuab vanemaealiselt koeralt korralikku keskendumist ja võimalik, et füüsilist pingutust, mis võib ta väga ära väsitada. Lühikesed, ent sagedad õppetunnid mõjuvad palju paremini kui juhuslikud maratonid, olles ka märksa põnevamad. (Kas soovid eakate koerte eest hoolitsemise kohta rohkem teavet? Loe seda praktilist juhendit.)

Seni, kuni hoiad koera vajadustel silma peal ja koostad huvitava, kuid mitte kurnava koolituskava, veedate mõlemad hästi aega. Varsti on sul kõige paremini koolitatud koer, keda sa üldse tunned!