Kassi käitumise ja kehakeele mõistmine



Kuidas mõista kassi kehakeelt?
Ehk mõtled vahel sellele, miks kassi käitumine on muutunud ja mida see võiks tähendada, või soovid teada, kuidas saada aru, kas loom on õnnelik.
Olgugi et kasse paistab olevat raske mõista, on siiski palju märke, mis annavad sulle aimu, mida su kaaslane mõtleb ja millises tujus ta on. Arvatavasti tunned oma kassi ilmsemad tujud ära tema kehakeelest, näoilmetest, häälitsustest ja sabaliigutustest. Kui jälgid ka teisi märguandeid, näiteks saba ja keha asendeid, saad looma kohta veelgi rohkem teavet.
Kassidel on palju põhiemotsioone. Nad tunnevad õnne, kurbust, hirmu, kergendust ja isegi frustratsiooni täpselt samamoodi nagu inimesed. Et tagada kassiga hea suhe, tuleb õppida neid emotsioone ära tundma ja neile vajaduse korral reageerida.
Vaata meie Cats Protectioni sõprade tehtud videot kassi kehakeele kohta, mida tutvustab nende kasside käitumisterapeut Nicky Trevorrow.
Kassi käitumine
Kui mõistad kassi käitumise põhialuseid, siis peaksid kiiresti aru saama, kuidas ta ennast tunneb. Kui soovid, et keegi selgitaks sulle kassi käitumist, siis meie juhend peaks sulle küll kasside keelt õpetama!
Sellises olekus peaks sinu kass veetma enamiku oma ärkveloldud ajast, nii et kassi kehakeel ütleb: olen lõõgastunud, rahul ja tunnen end tuttavas ümbruses kindlalt. Nad peaksid nägema välja, nagu nad oleksid elu kulgemist jälgides rahul.

Kassid võivad küll armsad ja karvased olla, kuid loodus on loonud nad suurepärasteks kiskjateks – nad võivad saagile vaevata ligi hiilida ja seda püüda ning on võimelised 100% sihtmärgile keskenduma. Kui sinu kass keskendub väiksele liikuvale objektile või millelegi uuele, mis tema lähedusse ilmus, siis märkad, et tema kehakeel muutub, sest loom püüab jõuda selgusele, kuidas oleks kõige õigem käituda.

Rahulolevat kassi on lihtne ära tunda – peaksid suutma seda kassi kehakeelest lihtsalt välja lugeda. Sellises seisundis võiks sinu kass viibida võimalikult palju, kuna just siis veedad temaga kvaliteetaega.

Kassid võivad olla väga tundlikud, eriti kui toimuvad muutused. Kassidel võtab ootamatute muutustega kohanemine pisut aega, seepärast on hea mõte õppida tundma kassi käitumises ära ärevuse tundemärke, et saaksid aidata loomal uuesti lõõgastuda. Mida paremini sa oskad kassi kehakeelt lugeda, seda varem saad teda julgustavalt paitada, kui loom tuleb sinu tähelepanu otsima. Anna oma kassile suuremate muutustega kohanemiseks ja argirutiini naasmiseks 2–3 päeva aega.

Ärevuses kassi käitumine võib olla vaevumärgatav, kuid hirmunud looma peaksid palju kergemini ära tundma – kui kass kardab midagi, nt valjusid hääli, siis ei aita enam ei tema julgustav paitamine ega isegi lemmikmaiustuse pakkumine. Kassi kehakeel ütleb sulle, kui loom on hirmul, ja see muutub uuesti normaalseks üksnes juhul, kui kass tunneb end jälle turvaliselt. Ära tee looma juuresolekul järske liigutusi ega püüa teda lohutada, vastasel juhul tunneb loom, et ka sinu kujutad talle ohtu.
Püüda hoopis võimalikust hirmuallikast vabaneda ning oota, kuni loom ise rahuneb.
Kui sinu kassil ilmnevad eelmainitud tundemärgid sageli, siis võid pöörduda loomaarsti poole, kelle käest nõu küsida, kuidas hirmunud loom taas rahulikuks muuta.

Kass võib olla frustratsioonis nii lühikest aega (nt kui ta ei saa lemmikmänguasja kätte) kui ka pikka aega, olles igavuse tõttu depressioonis (nt kui ta ei saa oma jahiinstinkti välja elada).
Pikka aega kestnud ärritust kiputakse valesti tõlgendama, aga kui arvad, et sinu kass kannatab depressiooni käes, siis pea kindlasti loomaarstiga nõu, kuidas looma jälle õnnelikuks muuta.

Kui kass ilmutab viha tundemärke, siis pead olema väga ettevaatlik. Ära provotseeri vihast kassi mitte kunagi – ära jõllita teda ega karju ta peale, ära tee järske liigutusi ega puuduta teda lohutuseks, kuna loom võib tõlgendada sinu käitumist lisaohuna ja rünnata. Selle asemel tõmbu vaikselt tagasi, kõrvalda võimaluse korral ohuallikas ning anna kassile aega maha rahuneda.
Kui sinu kass ilmutab pidevalt viha tundemärke, siis võid pidada nõu loomaarstiga, kes aitab sul kassi negatiivse kehakeele taga peituva põhjuse välja selgitada.

Kui vihane, hirmunud või ärritunud kass tunneb, et ohtu enam ei ole, siis vabaneb ta pingest. Sama oluline nagu viha või hirmu äratundmine, on ka arusaamine, millal kass pingest vabaneb, et saaksid aidata tal end jälle normaalselt tunda.

Kui saad aru, kuidas su kass end tunneb, suudad paremini tema vajadustele ja käitumisele vastata. Olgugi et paljut sellest mõistad instinktiivselt – kõhisemine on selge viha märk ka inimestele, kellel pole kassi –, on osa märguandeid vaevu aimatavad. Vaata ülaltoodud videot, mis aitab sul kassi enesetunnet kindlaks teha, et saada temaga lähedasemaks kui eales varem.

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.