Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Kassi poegimine
Hall kass veeretab voodil ringi.

Kuidas saada aru, et kass on tiine

Lugemisaeg: 3 min

Kassipoegade sünd on nii sulle kui ka kassile väga ärev ja emotsionaalne aeg. Enne kui võid oma kodus uusi karvakerasid tervitada, pead oskama ära tunda, kas kass on tiine, ja teadma, kuidas tiinus talle võimalikult mugavaks muuta.

Kassipoegade saamise planeerimise juues on oluline meeles pidada, et sinu kassil ja tema pesakonnal on nõudmised, mille täitmiseks sa pead valmistunud olema. Selleks oleme katnud kõik olulised teemad, mida pead teadma poegi ootavast kassist, et aidata sul toetada teda terve tiinuse ja poegimise jooksul.

Kassi tiinus

Nagu inimestel, nii on ka kassidel aeg, mil nad on viljakuse tipus ja võivad tiinestuda. Seda nimetatakse inna- ehk jooksuajaks. Kassil võib olla innaaeg umbes iga kolme nädala tagant, seega on tema tiinestumise tõenäosus väga suur!

Kui tahad soovimatu pesakonna sündi ära hoida, siis soovitame sul kass enne esimest innaaega steriliseerida, kuna ta võib muidu väga kergesti tiinestuda. Kuna pesakonna kasvatamine on kassile kurnav ja sulle kulukas, siis soovitame jätta tõuaretuse asjatundjatele.

Kassi tiinus kestab tavaliselt 63–67 päeva, kuid kassi tiinuse täpset kestust on keeruline määrata, see varieerub 61 päevast 72 päevani.

Sageli ei avaldu sinu kassil mingeid tiinuse kehalisi tunnuseid enne, kui ta on juba paar nädalat tiine olnud. Kui kahtlustad oma kassil tiinust, siis vii ta kinnituse saamiseks loomaarsti juurde.

Kui soovid teada, kuidas ise kassi tiinust diagnoosida, siis on olemas teatud kehalised tunnused, mida peaksid 2.–3. tiinusnädalal märkama.

Kuidas saada aru, et kass on tiine?

  • Kui kass on olnud umbes 15–18 päeva tiine, siis märkad, et tema nibud suurenevad ja muutuvad punaseks.
  • Sarnaselt inimeste rasedusele võib ka kassi tiinus teda hommikuti iiveldama ajada. Kui näed, et kassil iiveldab sageli või on tal mingil muul moel halb olla, siis võta loomaarstiga ühendust.
  • Kassiema kõht hakkab paisuma, kuid et mitte teha emale või sündimata poegadele haiget, siis ära seda puudu.
  • Kõhu paisumise taga võivad olla ka teised põhjused, nii et jälgi oma kassi hoolikalt mistahes haiguse tunnuste suhtes ja pöördu kahtluste korral loomaarsti poole.
  • Peagi emaks saav kass võtab kaalus 1–2 kg juurde (olenevalt kassipoegade arvust) – see on juba kindel märk, et loom on tiine.
  • Tiinuse viimases etapis on kassiemadel suur söögiisu, mis aitab samuti kaalutõusule kaasa. Suurenenud söögiisu võib viidata ka sooleparasiitidele või mõnele haigusele, nii et vii kass kindluse mõttes loomaarsti juurde kontrolli.
  • Kass võib käituda emalikult, s.t ta nurrub rohkem ja otsib sinu tähelepanu.
  • Osa loomaarste kasutab tiinuse määramiseks ultraheliuuringut, mis võimaldab seda juba 15. tiinusepäeval kindlaks teha. Loomaarst oskab sulle 40. tiinuspäeva paiku ka öelda, kui palju kassipoegi on tulekul. Arvesta sellega, et kassi tiinuse lõpuks võib poegi siiski rohkem olla, kui mõni suurem poeg varjas väiksemad uuringu ajal ära.

Olgugi et sinu kass on võimeline ka täiesti iseseisvalt poegima, valmistu selleks siiski tiinuse lõpus ka ise. Hea, kui te viibid sel ajal juures ja rahustad kassi sõnadega ning oled valmis appi ruttama, kui tal tekivad komplikatsioonid.

Sellest, et kassipojad on iga hetk tulekul, annavad märku mitu asjaolu.

Läheneva/aktiivse poegimise tunnused

  • Kui kass keeldub toidust, käitub närviliselt ja otsib kohta, kuhu eraldatult tõmbuda, siis võib poegimise algus väga lähedal olla.
  • 12–24 tundi enne poegimise algust langeb kassi kehatemperatuur 37,8 °C peale.
  • Vahetult enne poegimist võib kassiema muutuda häälekaks, olla ärritunud ja pesta end vahetpidamata.
  • Poegimine algab alakeha tugevate kokkutõmmetega, neile järgneb tupevoolus. Kui voolus on tihke ja tume või verekarva, siis võta loomaarstiga ühendust.
  • Kohe varsti pärast vooluse teket peaksid hakkama sündima kassipojad!

Enamik kasside poegimisi kulgeb ladusalt ja sa ei pea sekkuma. Muutunud värvusega voolus ja pressimine ilma kassipoegi sünnitamata on märgid, mis viitavad komplikatsioonidele. Kui märkad midagi eeltoodust või on sul muid kahtlusi, siis pöördu loomaarsti poole. Loe poegimise kohta põhjalikumalt meie juhendist.

Seotud artiklid