Eaka kassi toitmine

Umbes kassi seitsmenda eluaasta paiku märkate, et ta hakkab elu rahulikumalt võtma – ja ega teda ei saa selles süüdistada.
Eakas kass sööb koos omanikuga
Eakas kass sööb koos omanikuga
Eakas kass sööb koos omanikuga

Eaka kassi toitumisvajadused muutuvad. Kuna vanadus moodustab ligi 40% kassi elueast, siis on oluline, et annate loomale õiget toitu, mis aitab tal heas vormis püsida.

Just vanaduses peaks kass sööma tingimata kvaliteetset ja maitsvat toitu, mis sisaldab kergesti seeditavaid proteiine ning õiges vahekorras toitaineid.

Hea toit pakub eakale kassile küllaldaselt kvaliteetset proteiini, piiratud hulgal rasvu ja kergesti seeditavaid süsivesikuid, millest loom saab energiat. Olulised mineraalained toetavad vananevate liigeste ning vitamiinid ja valgud vananeva immuunsüsteemi tööd.

Kuidas eakat kassi toita?

kass istub

Üldiselt soovitatakse toita vanemaealisi kasse spetsiaalse koostisega eaka kassi toidu, aga mitte tavalise täiskasvanud kassi toiduga, kui nende tervislik seisund ei eelda just eritoitu või loomaarst ei ole teile teistsuguseid soovitusi jaganud.

Eaka kassi toit sisaldab kvaliteetseid proteiine, paljud neist sisaldavad ka lisakogust E-vitamiini, mis tugevdab lemmiklooma immuunsüsteemi. Oluline on ka see, et sellised toidud sisaldavad vähem kaloreid, aidates loomal väheneva aktiivsuse korral ikkagi sobivas kaalus püsida. See tähendab, et teie kass võib endiselt söögiaegu nautida ega pea põhilisest loobuma.

Sedamööda, kuidas kass vananeb, nõrgenevad ka tema haistmis- ja maitsmismeel ning võime toitu närida. Eakal kassil on väiksemaid ja pehmemaid tükke lihtsam süüa, eriti kui tema suu on tundlik, kui loom on kaotanud osa hambaid. Suurem lihasisaldus parandab lõhna- ja maitseomadusi ning muudab toidu kassidele isuäratavamaks.

Nagu ikka, minge uuele toidule üle järk-järgult. Alustage sellest, et suurendate uue toidu osakaalu ühe nädala kuni kümne päeva jooksul, kuni see on vana toidu täiesti asendanud. Kui teie eakas kass keeldub uut toitu söömast, siis pidage loomaarstiga nõu, kas sellel ei või olla tervisest tingitud põhjust. Ärge muretsege – loomaarst soovitab teile vajaduse korral teisi toite.

Mida eakale kassile süüa anda?

Older cat eating

Toitke eakat kassi sageli ja väikeste kogustega, kuna suurte portsjonite söömine võib talle üle jõu käia. Seni, kuni neil ei ole ühtki haigust, mis välistaks maiustuste andmise, võite neid vahetevahel loomale pakkuda.

Serveerige toitu toatemperatuuril, et kass tunneks hästi selle maitset ja lõhna. Kui pakute loomale märgtoitu, siis võtke konserv või pehme pakk umbes kaks tundi enne söögiaega külmikust välja. Võite soojendada märgtoitu mikrolaineahjus, kuid tehke seda väga lühikest aega ja kontrollige, et toit oleks toatemperatuuril, aga mitte kuum. Avatud märgtoit säilib külmikus kuni 24 tundi.

Dry senior cat food

Dry senior cat food

Kui te toidate oma kassi kuivtoiduga, siis säilitage seda kuivas ja puhtas kohas. Taassuletav pakend või õhukindel anum hoiab toidu maitsvana, sest ei lase aroomil lenduda, samuti hoiab see ära riknemise.

How should i feed my senior cat?

How should i feed my senior cat?

Oluline on serveerida toitu puhtast madala äärega kausist või alustaldriku pealt (osa eakaid kasse ei salli, kui nende vurrud kausi servi puudutavad) ning mitte lasta sel kausis ära kuivada, kuna toidu värskus on kasside jaoks väga tähtis.

Kassid armastavad rutiini, seepärast on hea toita neid iga päev ühes ja samas kohas ning kellaajal. Valige vaikne koht, mis jääb eemale nii argipäeva askeldustest kui ka kohast, kus einestavad inimesed. Asetage söögikausid liivakastist kaugele, soovitatavalt ka eemale veekausist. Kui teil on rohkem kui üks kass, siis asetage nende toidukausid kaklemise või kiusamise vältimiseks mõistlike vahedega. Võimalik, et te peate oma vanemaealist kassi eraldi toitma, et kiiresti söövad nooremad kassid ei võtaks tal toitu käest ära.

Kui palju eakale kassile süüa anda?

kass istub

Mis puudutab eaka kassi toitumist, siis järgige toitmisjuhendit pakendi tagaküljel. Pidage meeles, et tegemist on siiski üksnes soovitustega.

Iga kass on ainulaadne, seepärast on kõige olulisem jälgida, et teie kass oleks sale ja tema keha heas toonuses. Andke talle metall- või keraamilises kausis piisavalt puhast värsket vett. Osale kassidest meeldib õues juua, nii et hea mõte on asetada üks kauss aeda. On oluline, et eakas kass jooks piisavalt vett, et tal ei tekiks kuseteede talitlushäireid ega vedelikupuudust.

Kuna eakad kassid on vähem aktiivsed, siis on loomulik, et nad võtavad kaalus juurde. Ülekaaluline ja rasvunud kass haigestub suurema tõenäosusega suhkruhaigusesse ja tal tekivad kuseteede talitlushäired, samuti on oht artriidi tekkeks, nii et suhtuge sellesse teemasse tõsidusega.

Kaaluge oma lemmiklooma korrapäraselt ning määrake tema kehavormi punktisumma, et saada teada, kas ta on tervislikus kaalus. Kui märkate, et teie eakas kass on ülekaaluline, pidage loomaarstiga nõu. See on eriti oluline juhul, kui te olete märganud, et teie kass ei taha vahel süüa – asjaolu, mis võib viidata varjatud haigusele.

Eaka kassi toit sisaldab vähem kaloreid, mis aitab kaalu kontrolli all hoida. Pakkuge oma kaalu langetavale loomale mõnd Purina spetsiaalse koostisega light-toodet:

Toitmine moodustab vaid ühe osa kaalu langetava eaka kassi eest hoolitsemisest – looma on vaja hoida ka aktiivsena. Kui olete loomaarstiga nõu pidanud, siis ergutage oma kassi liikuma – mängige temaga või viige ta aeda jalutama. See põletab kaloreid ning aitab neil vormis püsida, samuti aitab see hoida ära eakaid kasse kimbutavaid haigusi, nt artriiti.

Blue cat magnifying glass icon
kass magab väljas

Eakad kassid võivad jääda ka hoopiski kõhnaks, kuna vananemine mõjutab nende tervist ja meeleelundeid. Kuna nende maitsmis- ja haistmismeel on nõrgenenud, siis võib väheneda ka isu. Muutused ainevahetuses ja seedesüsteemis mõjutavad toidu seedimist ja omastamist, mis võib omakorda viia kaalulanguseni. Kui panete tähele, et kassi söömisharjumused on muutunud, pidage loomaarstiga nõu, kas vähenenud isu taga võib peituda mõni tervisehäda.

Kui teie loomaarst on kindel, et kaalulanguse taga ei ole ühtki tervisest tingitud põhjust, siis võite katsetada paari lihtsat meetodit looma sööma meelitamiseks.

Proovige toit toatemperatuurini soojendada või lisage väike kogus tugevamaitselist/-lõhnalist maiustust (nt lusikatäis tuunikala). Abi võib olla ka sellest, kui vaheldate toidu maitseid ja tekstuure. Veenduge, et toit on kergesti ligipääsetav, eriti juhul, kui teie kassil on raske liikuda.

Enne looma toitumise muutmist pidage nõu loomaarstiga. Tema veendub, et looma toit sobib tolle vajadustega, ning annab ka nõu, kuidas toitmist võimalikult vähese vaevaga muuta.

Purina eakate kasside toit

Purina kaubamärk PRO PLAN pakub spetsiaalselt eakate kasside vajadustele kohandatud koostisega toitu. Klikkige kaubamärgil, et saada selle kohta rohkem infot. - Lugege lähemalt eaka kassi eest hoolitsemise kohta.

phone

Kui soovid rohkem teavet tiinuse tunnuste kindlakstegemise kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu meie LOOMAEKSPERTIDE MEESKONNA poole.