Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Hirmunud koera abistamine
Innukas kutsikas Jack Russell terjer, kes mängib koos omanikuga.

Koera tähelepanu otsiv käitumine

Lugemisaeg: 3 min

Tähelepanu otsiv käitumine on kutsikate puhul levinud ja normaalne nähtus. Lõppude lõpuks tahavad nad, et ema neid nunnutaks ja pesakaaslased nendega mängiks! Ja nad ju alles õpivad, mis on õige või vale.

Täiskasvanud koera liigne hüppamine, käpaga kaapamine või haukumine võivad viidata sellele, et ta on oma omanikust sõltuvuses, millest ta peaks olema välja kasvanud.

Milline on koera tähelepanu otsiv käitumine?

On normaalne, et kutsikas hüppab su najale, kui sa teda toidad, või vingub, kui sa ta üksinda jätad, aga liigne nurumine, müksimine, vingumine, haukumine, mööbli najale hüppamine ja sulle mänguasjade toomine on märk tähelepanu otsimisest.

See võib tunduda süütu, kuid täiskasvanud erutunud koer võib väikeste laste või eakate inimeste keskel probleeme tekitada. Pealegi, kui koer teeb lisajõupingutusi, et sinu tähelepanu pälvida, tähendab see seda, et tal pole üksinda huvitav. Aga sina soovid ometi, et koer oleks võimalikult õnnelik.

Miks koerad hakkavad tähelepanu otsima?

Sellel, miks koerad üldse hakkavad tähelepanu otsima, on palju põhjusi. Neil võib igav olla või nad ei saa piisavalt liikuda. Loomulikult on ka sellist tähelepanu otsivat käitumist, mida koerad teevad lõbu pärast – kaevamine, närimine, toidu varastamine ja mänguasjade puruks rebimine.

On mõned asjad, mida sa võid omanikuna kogemata teha, mis looma selliseks muudavad.

Koerad hindavad inimeste tähelepanu ja on kiindunud loomad – eks sellepärast me neid ju lemmikutena peamegi! Iga kord, kui koer hüppab sinu najale püsti, kaapab käpaga su jalga, haugub otsese põhjuseta või poetab sulle küsimata mänguasja sülle, on lihtne teda kaisutuse või mänguga premeerida, mis aga tähendab soovimatu käitumise kinnistamist.

Osa koeri püüab omanike tähelepanu esemete varastamise (sussid on lemmikud!) ja nendega põgenemisega. Nad õpivad kiiresti selgeks, mis meid istumast püsti ajab. Mida tugevam on sinu reaktsioon, seda rohkem tähelepanu koer enda meelest pälvib, järelikult – seda väärtuslikum saak. Koer õpib kiiresti neid esemeid ka edaspidi üles otsima.

Muidugi vajab koer palju armastust, aga kui premeerid taolist käitumist, siis tähendab see, et loom muutub sinust sõltuvamaks ega naudi enam nii palju oma huvisid, nagu leludega iseseisvalt mängimine või põneva lõhnajälje ajamine.

 

"Koerad hindavad inimeste tähelepanu ja on kiindunud loomad – eks sellepärast me neid ju lemmikutena peamegi!"

 

Nõuandeid koera tähelepanu otsiva käitumisega toime tulemiseks

Me mõistame, kui sa arvad, et parim viis tähelepanu otsiva koeraga toimetulekuks on öelda talle iga müksu või süllehüppamise peale kindlalt ei. Tema eemale lükkamine või talle negatiivselt reageerimine ei toimi, sest see on ju ikkagi tähelepanu osutamine. Karvase kaaslase vaatenurgast on igasugune tähelepanu parem kui selle puudumine!

Selle asemel eira looma iga kord, kui ta käitub tähelepanu otsivalt. Ära vaata talle otsa, ära räägi temaga ega puuduta teda ja kui ta ei jäta järele, tõuse rahulikult püsti ning kõnni minema.

See võib tunduda algul raske ülesandena, eriti kuna sa soovid loomuldasa, et koer tunneks end õnneliku ja armastatuna, kuid jää endale kindlaks. Kui koer askeldab seejärel rahulikult omaette – näiteks mängib närimisleludega või vaatab rõõmsalt asemelt, kuidas aeg voolab –, siis kutsu te enda juurde ja kaisuta teda. Nii annad talle mõista, et tahad osutada talle palju tähelepanu ja kiindumust, aga oma tingimustel. Järjekindlus on kõige alus.

Kas tähelepanu otsiva koera käitumise muutmine võtab kaua aega?

Kui hakkad asjaga tegelema, võib koera tähelepanuvajadus hullemaks muutuda, enne kui see pöördub paremuse poole. Pea meeles, et koer on harjunud, et sa reageerid (positiivselt või negatiivselt), nii et ta võib olla ärritunud, kui sa temast enam välja ei tee. See tähendab, et ta haugub valjemini, hüppab kõrgemale ja müksib tugevamini, et sa talle tähelepanu pööraksid. Jää endale kindlaks ja eira kõiki püüdlusi või muidu oled jälle alguses tagasi!

Kui oled mitu päeva vaeva näinud, aga koer otsib ikka su tähelepanu, pea loomaarstiga nõu, kes võib suunata teid käitumisterapeudi juurde, kes oskab sellist käitumist käsitleda laiemalt.

Natuke kannatust ja mõistmist ning õige pea on sul hästi käituv koer, kellega rõõmsalt mängida ja keda tubliduse eest premeerida.