Ahvpinšer

Affenpinscher
Ehkki nad meenutavad välimuselt terjerit, klassifitseeritakse see üleannetu, ahvile sarnase näoilmega tõug siiski kääbuskoerteks. Täiskasvanuna on nende turjakõrgus (jalatallast turja kõrgeima punktini) 24–28 cm ja kaal 3–4 kg. Nende karmikarvaline kasukas on peamiselt must, mõnikord võib esineda pisut halli.
 • Kogenematule omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist pool tundi päevas
 • Väike koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohutu tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Ei soovi valvekoera
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Üleannetu ja naljakas ahvpinšer on üks vanemaid koeratõuge, pärinedes 17. sajandist. Tõug on pärit Saksamaalt (sks affenpinscher), sõna affen tähendab „jäljendama, narrima“ ja pinscher „terjerit“. See koeratõug on esivanem kahele teisele tõule: Belgia ja Brüsseli grifoonile. Ka nende nägu meenutab välimuselt ahvi. Ahvpinšerid võivad küll olla sama südikad kui terjerid, ent on siiski töökoerteks liiga väikesed ja neid peetakse peamiselt seltsikoertena.

Iseloom

Ahvpinšer on elav ja enesekindel, vahel raudse tahtega ja kartmatu, ent omanike vastu väga südamlik. Võõrastega kipuvad nad ettevaatlikud olema, nii et on oluline nad juba kutsikatena sotsialiseerida.

Tervis

Ahvpinšerid on üldiselt terve tõug. Nagu paljudel väikestel tõukoertel, võib ka neil esineda põlvekedra nihestust (patella luksatsiooni), probleeme puusade ja hingetoruga.

Liikumine

Ehkki pisike, on see koeratõug aktiivne ja vajab piisavalt tegevust (20–40 minutit päevas). Ta naudib mänge, mis treenivad nii ta keha kui ka mõtlemisvõimet, kuid need ei tohiks olla liiga tormakad.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Karmikarvaline ja kare karvkate on kohati pulstunud ja näeb loomulikus olekus välja üsna räpane. Koera kasuka eest hoolitsemine ei nõua palju, kammimisest korra nädalas peaks piisama.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.