Airedale'i terjer

Airedale Terrier

See tõug on terjerite kuningas – suurim terjerite hulgas. Täiskasvanud isase koera turjakõrgus on 58–61 cm ja emasel 56–59 cm. Isased koerad kaaluvad 25–28 kg, emased 21–23 kg, olenevalt koera kehaehitusest. See terjer on üsna jässaka ja lihaselise kehaehitusega ning tema keha on kaetud karmikarvalise traatja karvkattega, mis on must/hallisegune (seljal) ja pruun.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist 1–2 tundi päevas
 • Suur koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Airedale'i terjer on üks praeguseks väljasurnud musta-pruuni terjeri järeltulijaid. See tõug aretati 19. sajandil Aire'i, Wharfe'i ja Calderi jõe orgudes Yorkshire'is saarmaküttide poolt, kes soovisid terjerit abiks saarma ja kahjuritega tegelemisel ja ka valvekoeraks. Suured tööterjerid ristati saarmakoertega, et saada koer, kes oleks piisavalt suur, et rünnata täiskasvanud mäkrasid ja saarmaid. Hilisemad ristamised Iiri terjeri ja ilmselt ka Welshi terjeriga viisid suuruse ja tüübi täpse kujunemiseni.

Iseloom

Nagu teisedki terjerid, on ka Airedale'i terjer enesekindel, julge ja avatud. See tõug on sõbralik, energiline ja kiire õppija ning teda on lihtne treenida kas mõne koeraspordiala, nagu agility jaoks või lõbusaks kuulekuseks kodus või trennis.

Tervis

Airedale'i terjer on üldiselt vastupidav tõug. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on seega oluline hinnata koerte puusaliigeseid.

Liikumine

Aktiivse koerana vajab Airedale'i terjer mõõdukal hulgal tegevust (1–2 tundi päevas), sealhulgas mängimist ja treeninguid, et tal ei oleks igav ja et ta oleks tugev ja terve.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid. Airedale'i koeratõul on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad kogused aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Airedale'i tõu karv on veekindel ja kahekihiline: pealiskarv on karm ja traatjas, aluskarv lühem ja pehmem. See vajab igapäevast kammimist ja karvavahetuse ajal (kaks korda aastas) surnud ja lahtiste karvade eemaldamist (stripping).

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.