Cairn'i terjer

Cairn Terrier

Lühikeste jalgade ja tugeva kehaehitusega cairn'i terjeril on rebasetaoline ilme, karm karvkate ja pisikesed teravatipulised kõrvad. Nad ei ole küll tugeva kehaehitusega, aga on hästi arenenud lihastega. Nad on töölise-tüüpi väikesed koerad, kellel on tugev ja rohke pealiskarv ning lühike, pehme ja tihe aluskarv. Värvuselt on nad kas kreemvalged, nisukarva, punased, hallid või peaaegu mustad ja laigulised kõigis nimetatud värvides. Täiskasvanud cairn'i terjeri turjakõrgus on 28–31 cm ja kaal 6–7.5 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Väike koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Cairn'i terjerid on pärit Šotimaa läänepoolsetelt saartelt ja eelkõige Skye saarelt. Neid tuntakse juba 16. sajandist. Nad said nime kivikuhilate (gaeli keeles cairn) järgi, mis püstitati piiri või haua märkimiseks. Need kivikuhilad olid rebaste ja teiste kahjurite lemmikpeidupaigad ning pisike, kuid kartmatu cairn'i terjer oli loodud nende kahjurite väljaajamiseks. Neljast suurest terjeri-tüüpi koerast tekkisid aegamisi neli erinevat tõugu: cairn'i, Skye, West Highlandi ja Šoti terjer.

Iseloom

Nad on rõõmsad, valvsad, elavad ja ekstravertsed koerad, keda võib treenida rõõmsalt lastega koos elama. Nad saavad hästi läbi ka teiste koertega, ehkki mõni vastuseisu korral ei tagane. Neid peab juba väiksena õpetama kasside ja teiste koduloomadega läbi saama, sest vastasel juhul hakkavad nad vanemana neid taga ajama. Need koerad võivad olla iseseisvad ja kangekaelsed, seetõttu on pidev leebe treening väga vajalik.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka cairn'i terjeril esineda erinevaid pärilikke silmahaigusi ning puusa- ja küünarliigese düsplaasiat (liigesehaigus, mis võib põhjustada valu ja liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid. Nagu paljudel väikestel tõugudel, võib ka neil esineda ajutist põlvekedra nihestust (patella luksatsioon) ja puusaprobleeme.

Liikumine

See tõug pakatab energiast ja talle peab võimaldama vähemalt tund aega päevas jooksmiseks ja mängimiseks. Nende jahiinstinkt on nii tugev, et nad sööstavad mõnda saaklooma nähes sellele järele. Ilma rihmata treenimiseks vali ohutud kohad ja õpeta selgeks toimiv koera tagasi kutsumise käsklus. Nende terjeriloomus sunnib neid kaevama, olgu selleks siis põld või sinu lemmikroosipeenar. Abiks on, kui neil on kaevamiseks oma koht.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Cairn'i terjeri ilmastikukindel topeltkarv vajab harjamist ja kammimist korra nädalas. Karvavahetuse ajal (tavaliselt kaks korda aastas) peaks nende karva trimmima, et eemaldada surnud karvad (stripping).

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.