Dandie Dinmonti terjer

Dandie Dinmont Terrier

Sellel väikest/keskmist kasvu terjeril on pikk madal kere. Täiskasvanuna on koer 20–28 cm kõrge ja kaalub umbes 8–11 kilo. Tal on suured ja väljendusrikkad silmad ning omalaadne kasukas, mis on pealael siidne ja pehme. Tema keha kattev kahekordne kasukas koosneb pehmest aluskarvast ja karmimast pealiskarvast, mida leidub kahes värvivariandis: pipra- või sinepivärvi.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Väike koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohutu tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Hea perekoer

Päritolu

See Šoti päritolu tööterjer aretati 17. sajandil mäkrade, saarmate ja muude loomade jahiks. Nad olid ninaesise leidmises nii head, et olid salaküttide seas hinnatud. Legendi järgi pärinevad tänapäevased Dandie Dinmonti terjerid ühest salaküttide koerast, kes leiti Buccleuchi hertsogi lossi lähistelt lõksust. Tuntud ka kui sinepi- ja pipraterjerid (kasuka värvuse järgi), tuleneb tõu praegune nimi Sir Walter Scotti romaanist „Guy Mannering“, mille tegelasel oli seda tõugu lemmik.

Iseloom

Dandie Dinmonti terjeril on teatud terjeri iseloomujooned: ta on otsusekindel, jonnakas ja iseseisev. Samas on ta tundlik, kiinduv ja kallitele inimestele pühendunud, mis teeb temast hinnatud seltsilise.

Tervis

Nagu paljud teisedki tõud, võivad Dandie Dinmonti terjerit kimbutada pärilikud silmahaigused, seepärast on soovitatav tema silmi rutiinselt kontrollida. Nagu teistegi väikeste tõugude puhul võib neil esineda põlvekedra nihestust (patella luksatsioon) ja kehakuju tõttu on neil eelsoodumus selgrooprobleemide tekkeks.

Liikumine

See on üsna aktiivne väike tõug, kes vajab päevas vähemalt tunni jagu tegevust, soovitatavalt rohkemgi, kuid nad annavad andeks, kui nende jalutuskäigud on mõnikord ka lühemad.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Dandie Dinmonti terjeri karv on umbes 5 cm pikk ja tema kasukat tuleb harjata vähemalt kaks korda nädalas. Nende kasukat tuleb vähemalt kaks korda aastas trimmida.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.