Soome lapikoer

Finnish Lapphund

Soome lapikoer on tugev spitsi-tüüpi (paks karvkate, seljale keerduv saba ja kikkis kõrvad) keskmist kasvu koer. Täiskasvanud isase turjakõrgus on umbes 49 cm ja emasel 44 cm. Nad kaaluvad täiskasvanuna 17–19 kg. Karvakatet esineb eri värvides ja kombinatsioonides – vaata täpsema teabe saamiseks tõustandardit.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist 1–2 tundi päevas
 • Keskmine koer
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Väga häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

See koer on juba sajandeid töötanud koos Lapimaal elavate poolnomaadidest saamidega. Neid kasutatakse peamiselt põhjapõtrade karjatamisel, kuid on võimalik, et tõu algusaegadel kastutati neid ka jahi- ja valvekoertena. Kuigi teda ei kasutata mootorsaanide olemasolu tõttu enam nii laialdaselt, on tõug põhjapõtrade karjatamisel siiani kasutusel. Karjatamisel galoppi jooksev Soome lapikoer töötab koos Lapi põhjapõdrakoeraga, lühema karvaga traavi jooksva koeraga, kes on teine piirkonnale omane tõug.

Iseloom

Soome lapikoeral on tugev karjatamisinstinkt ja neile meeldib õues jahti pidada. Kodus on nad valvsad, sobides hästi valvekoeraks, ning samas ka rahulikud, armastavad ja truud kaaslased. Kuigi nad pole nii lärmakad, kui teised spitsid, on nad sellegipoolest häälekad ja neid tuleb õpetada käsu peale haukumine jätta.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka Soome lapikoertel esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumine

Soome lapikoer vajab päevas umbes tunni jagu tegevust. Aktiivse tõuna ei ütle ta ära koertespordist, nagu agility ja maastikujooks. Mõnel koeral võib olla tugev jahiinstinkt, seepärast tuleb talle õpetada käsu peale tagasi tulemist, et koer vajadusel talle silma jäänud saagi juurest ära kutsuda.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Nende kahekordne karvkate koosneb pikast ja sirgest pealiskarvast, mis on pea peal ja jalgade esiküljel lühem, ning paksust ja pehmest aluskarvast. Isastel on kaela ümber ja rinnal tihe lakk. Koera kasukat tuleb harjata paar korda nädalas, kuid karvaajamisperioodil võib olla vajalik igapäevane harjamine.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.