Soome püstkõrv

Finnish Spitz

Sellel keskmise suurusega koeral on tüüpiline spitsi välimus (rebasesarnased kikkis kõrvad, paks karvkate ja kohev seljale keerduv saba). Täiskasvanud isase turjakõrgus on 43–50 cm, emasel 39–45 cm. Täiskasvanud koer kaalub 14–16 kg. Karvkate on heledamate laikudega kollakaspunane või punakaspruun. Aluskarv on heledam (vaata täpsema teabe saamiseks tõustandardit).

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Keskmine koer
 • Vajab hoolitsemist iga päev
 • Allergiaohtlik tõug
 • Väga häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Soome püstkõrva on sajandeid jahikoerana kasutatud ja kasutatakse sel eesmärgil oma päritoluriigis siiani. Ta jälitab metsist ja tetre ning haugub, et jahimeest linnu asukohast teavitada. Minevikus aitas ta küttida ka suuremaid loomi, nagu põtra ja karu. Tema häälekas ja söakas loomus teeb temast ka suurepärase valvekoera. Kuigi praegu Soomes väga populaarne, oli see rahvustõug 19. sajandi teisel poolel väljasuremisohus, kuna transpordi arengu tõttu paaritusid Soome püstkõrvad teiste koertega. Hiljem võtsid pühendunud aretajad oma eesmärgiks tõug päästa.

Iseloom

Sõbralik ja elavaloomuline tugeva jahiinstinktiga Soome püstkõrv on alati valvas, söakas ning julge. Kuigi üsna iseseisev, on ta lähedastele truu ja naudib laste seltsi, mis teeb temast hea perekoera. Ta on loomult häälekas, seepärast tuleb talle õpetada käsu peale haukumise lõpetamist.

Tervis

Olles üldjoontes terve koer, ei esine Soome püstkõrval märkimisväärseid tõuspetsiifilisi terviseprobleeme.

Liikumine

Täiskasvanud Soome püstkõrv vajab päevas tunni jagu tegevust, kuid ei ütle ära ka rohkemast. Nagu arvata võib, naudib ta külma ilma, seega ei ole ta omanikele, kes jalutavad üksnes ilusa ilmaga. Tuleb valmis olla ka selleks, et rihmast lahti olles võib ta jahiinstinkt välja lüüa, seega tohib rihma ära võtta ohutus liiklusvabas kohas, samuti tuleb veenduda, et ta kuuletub tagasikutsumiskäsule.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Soome püstkõrva kahekordne keskmise pikkusega karvkate koosneb paksust ja üsna lühikesest aluskarvast, mida katab karm pealiskarv. Karvkate on keskmise pikkusega ning sabal ja jalgade tagaküljel on sulgjad pikemad karvad. Pea peal ja jalgade esiküljel on karvkate lühem. Kaela ja õlavöödet kattev lakk on isastel koertel silmapaistvam. Sellest piisab, kui karvkatet kaks korda nädalas harjata, kuid karvaajamisperioodil on vaja seda iga päev teha.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.