Saksa dogi

Great Dane

Saksa dogi on väga suur, lihaseline ja tugev koer. Nende pea on ristkülikukujuline ja pikk. Nende lühikest siledat karvkatet esineb kollakaspruuni, musta, sinist, hallikaspruuni ja arlekiini värvi. 18-kuuse koera miinimumkõrgus peaks olema 76 cm ka kaal 54 kg. Sama vana emase turjakõrgus peaks olema vähemalt 71 cm ja kaal 46 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Lisatreening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist 1–2 tundi päevas
 • Ülisuur koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub, annab häiret ja kaitseb füüsiliselt
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Saksa dogi välimusega koerte pilte on leitud juba aastast 2200 eKr Egiptuse hauakambrite seintelt. Need koerad olid lühemate jalgadega ja meenutasid kehatüübilt mastifeid. Nad levisid kaupmeeste abil paljudesse teistesse riikidesse. Saksamaal aretati tõug selliseks, nagu me teda tänapäeval tunneme. Arvatakse, et esialgseid mastifi-tüüpi koeri ristati hurtadega, mis andis tulemuseks väleda ja saleda tänapäevase Saksa dogi. Esialgu kasutati neid härja- ja koertevõitluses ja 1592. aastal kasutasid aadlikud neid metssigade jahil. 19. sajandil kasutasid mõisaomanikud neid suurte ulukite jahil.

Iseloom

Saksa dogi on südamlik koer. Nad on perele ja lähedastele sõpradele, kes tihti külas käivad, väga lähedased ja truud, ning sobivad suurepäraselt aktiivsele perele. Suurepäraste valvekoertena hoiatavad nad perekonda kiiresti kõigi nende territooriumile lähenevate võõraste eest. Selle hiiglasliku koera puhul on oluline, et neid sotsialiseeritaks ja koolitataks juba kutsikana.

Tervis

Saksa dogil on eelsoodumus teatud probleemide tekkeks, mis on omased suurtele koeratõugudele, nagu maokeerd, südamehaigused, erinevad luuprobleemid ja teatud tüüpi agressiivne luukasvaja (osteosarkoom).

Liikumine

Täiskasvanud koer vajab päevas paari tunni jagu tegevust. Nad naudivad jalutuskäike ja löövad kaasa pere vabaõhu tegevustes, kuid naudivad samas kamina ees lamamist, tundes mõnu kõigist olemasolevatest mugavustest. Kasvuperioodil tuleb liikumisega veidi piiri pidada, kuna ületreenimine võib põhjustada tõsiseid luu-, liigese- ja lihasprobleeme.

Toitumine

Hiigelkasvu koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras vitamiine ja mineraale, mis toetavad nende liigeseid ja kõhri. Saksa dogil on kalduvus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Riski aitavad vähendada tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid.

Hooldamine

Saksa dogi lühike, sile ja tihe kasukas ei vaja palju hoolt ja seda tuleb hooldada kord nädala või pooleteise jooksul. Teda võib kammida kummist harjamiskindaga, mis eemaldab lahtised ja surnud karvad.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.