Itaalia väikehurt

Italian Greyhound

See on elegantne ja sihvakas koer, kes näeb välja nagu tavaline hurt, aga on miniatuurne. Karvkate on sile ja läikiv ning võib olla mitmesugust tooni (vaata täpsema teabe saamiseks tõustandardit). Pea on kitsas ja väga peene koonuga ning kõrvad on kergelt volditud ja asetsevad kõrgel pea peal. Selgroog on kergelt nõgus ning niuetel selged kurrud. Kõnnak on kõrgesammuline ja vaba. Täiskasvanud Itaalia väikehurtade turjakõrgus on 32–38 cm ning kaal 3,6–4,5 kg.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist pool tundi päevas
 • Kääbuskoer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Usutakse, et Itaalia väikehurt on pärit Egiptusest. Tegelikult on vaaraode hauakambritest leitud mumifitseeritud koeri, kes on väga sarnased tänapäevase tõuga. Roomlased tõid koera 6. sajandil eKr Vahemere piirkonda, kus see sai Kreeka ja Rooma aadlike lemmikuks. Tõug saavutas oma populaarsuse tipu 16. ja 17. sajandil, mil see paljusid õukondi kaunistas. Kuulsate omanike hulka kuuluvad Šotimaa kuninganna Mary I, Charles I, Friedrich Suur ja kuninganna Victoria. Võimalik, et Itaalia väikehurta on kasutatud jäneste jahtimiseks, aga teda aretati peamiselt seltsikoeraks.

Iseloom

See on armastusväärne koer, kellele meeldib kaisutamine osaliselt kiindumusest ja osaliselt vajadusest hoida ennast soojas. Itaalia väikehurdale sobib paremini varajane sotsialiseerimine, et ta aktsepteeriks kergemini uusi olukordi ja inimesi. Sellel koeral võib kiindumuse tekkimine aega võtta, aga kui sõprus on juba välja kujunenud, on ta suurepärane seltsiline.

Tervis

Itaalia väikehurt on üldiselt terve tõug, aga neil võib esineda jalaluumurde. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja seepärast on oluline enne aretamist silmi testida.

Liikumine

Kuigi väga väike, on ta ikkagi nägemise järgi saaki jahtiv koer ja armastab joosta. Parim on lasta Itaalia väikehurdal joosta piiratud alal, kuna ta võib saaki jahtides minema joosta. Liikumist tuleks hoolikalt jälgida, kuni koer on täiskasvanud ning isegi siis tuleb olla tema tihtipeale õrnade jäsemetega ettevaatlik. Terve täiskasvanud koer vajab päevas vähemalt tund aega tegevust.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Itaalia väikehurda kasukas vajab väga vähe hooldamist, kuna see on nii lühike. Riidega hõõrumine parandab karvkatte läiget. Need koerad vajavad hoolikat hambahooldust, kuna neil on suur kalduvus hambaprobleemide tekkele.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.