Jaapani chin

Japanese Chin

Jaapani chin on kena kääbuskoer, kelle isased kaaluvad 1,8-3,2 kg ning turjakõrgus on neil 20–27 cm. Sellel elegantsel ja aristokraatliku välimusega koeral on rikkalik, pikk ja sirge kasukas, mis on pehme ja siidine. Tema karvkate võib olla mustvalge või punavalge.

 • Kogenematule omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist pool tundi päevas
 • Kääbuskoer
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Sobib hästi teiste loomadega
 • Hea perekoer

Päritolu

Arvatakse, et vana Jaapani chin pärineb Hiinast ja tõenäoliselt saabus Jaapanisse kingitusena keisrile Hiina kuningliku õukonna poolt. Seltsikoerana aretati nad nii väikesteks, et nad mahuksid kuninglike ja kõrgest soost naiste kimono varrukatesse. Mõned koerad kingiti kuninglikele suursaadikutele ning 17. sajandil võisid Portugali meremehed mõned chin'id Euroopasse tuua. 19. sajandi keskpaigas ja lõpus hakkas neid suuremal hulgal ilmuma ning nad muutusid kiiresti kõrgelt hinnatud tõuks.

Iseloom

Jaapani chin'i on sajandeid aretatud seltsikoeraks ning ta on rõõmsameelne, õrn ja kiinduv väike koer, kes naudib inimese seltskonda ning vihkab liiga kauaks üksi jäämist. Ta armastab lapsi, aga oma suuruse tõttu sobib ta paremini peredesse, kus on suuremad lapsed, sest seal ei ole tal ohtu kogemata viga saada.

Tervis

Jaapani chin'i lame nägu tähendab, et tal võib olla suurem eelsoodumus hingamisprobleemide tekkeks. Seega peaks vältima ületreenimist ja ülekuumenemist. Nagu paljudel väikestel tõukoertel, võib ka neil esineda terviseprobleeme nagu põlvekedra ajutine nihestus (patella luksatsioon).

Liikumine

Arvestades tema suurust ei vaja Jaapani chin väga palju igapäevast tegevust – umbes pool tundi päevas on piisav. Ärge liikuge temaga palavates kohtades, kuna tal võivad lameda nina/näo tõttu tekkida hingamisraskused. Selle asemel jalutage temaga jahedal varahommikul või õhtul.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Jaapani chin'i pikk karv vajab nädalas kaks või kolm korda harjamist, et vältida pulstumist. Veenduge, et silmanurgad on puhtad, pühkides neid vajadusel niiske puuvillase lapiga. Huvitaval kombel tähendab chin „kassitaoline“ ja need koerad puhastavadki tihti käppadega oma nägu nagu kaslased.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.