Jaapani spits

Japanese Spitz

Väikene/keskmine Jaapani spits on tavalise spitsi moodi – paksu puhvis kasuka, rebasesarnase näo, kolmnurksete silmade ja hästi kohev sabaga, mis üle selja keerdub. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 34–37 cm ning emastel 30–34 cm ning nad kaaluvad umbes 5–6 kg.

 • Kogenematule omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Väike koer
 • Heavy drool
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Väga häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Jaapani spits aretati Jaapanis, aga algselt pärineb see Põhja-Euroopa ja Põhja-Ameerika valge spitsi tõugudest, nagu Saksa ja Vene spits ning samojeedi koer. Selle tulemusena tekkinud tõug jaguneb kahte suuruse kategooriasse. Suuremat kutsuti samo'ks ja väiksemat spitsiks ning viimane oli see, kes sai Jaapanis, seejärel Rootsis ja ülejäänud Euroopas ning kogu maailmas populaarseks seltsikoeraks.

Iseloom

Alguses on ta võõrastega tagasihoidlik, aga oma pere suhtes on Jaapani spits südamlik ja lojaalne. Sellele valvsale ja elavale tõule meeldib oma maja ning aeda valvata ja ta haugub, kui midagi ebatavalist ta tähelepanu püüab. Superhea perekoerana saab ta hästi läbi nii inimeste kui ka teiste loomadega.

Tervis

Jaapani spits on üldiselt terve tõug. Nagu paljudel teistel väikestel tõukoertel, võib ka temal esineda ajutist põlvekedra nihestust (patella luksatsiooni).

Liikumine

Jaapani spits vajab päevas umbes tund aega tegevust. Tema säravvalge kasukas võib vihmase ilmaga sopaseks saada, aga kord kuiv, saab muda märkimisväärselt hästi välja kammida, jättes kasuka sama puhtaks nagu enne.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Pehme aluskarv on väga paks ning puhvis pealiskarv on sirge ning kaela, rinna ja õlavöötme juures pikem, moodustades laka. Saba on hästi kaetud. Ülepäeviti harjamine hoiab karva pulstumata, aga karvavahetuse ajal on vajalik igapäevane hooldamine.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.